11 грудня 2019 року Справа № 915/1580/19
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,
за участю секретаря судового засідання Мавродій Г.В.
позивач (представник позивача) в судове засідання не з'явився,
відповідач (представник відповідача) в судове засідання не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз", 54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Проектний інститут "Украгроінжпроект", 54034, м. Миколаїв, пр. Миру, 34/1,
про: стягнення 231 681, 20 грн. (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 30.09.2019),
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз" звернулось до Господарського суду Миколаївської області із позовом №540007-сл-17284-0619 від 12.06.2019 року до Товариства з обмеженою відповідальністю Проектний інститут "Украгроінжпроект" про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 354 362,24 грн.
Як на підставу свого позову позивач посилається в тому числі на неналежне виконання відповідачем умов договору розподілу природного газу, до якого відповідач приєднався заявою-приєднанням №094205ЕВQЕАР116 від 01.11.2016 року до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), а також на акт про порушення №10000159 від 21.01.2019 року та коригуючий акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Ухвалою суду від 18.06.2019 (суддя - Алексєєв А.П.) прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 19.07.2019 року.
27.06.2019 відповідач до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав відзив на позовну заяву в якому проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Вказує, що 14.01.2019 року, при перевірці показів лічильника та коректора спеціалістами ТОВ ПІ «Украгроінжпроект» самостійно було виявлено позаштатну ситуацію (непрацюючий лічильник), про що негайно, в той же день, було повідомлено АТ «Миколаївгаз» листом №05/01 від 14.01.2019. Зазначає, що 15.01.2019 року представником АТ «Миколаївгаз» складено Акт про порушення №10000168, яким встановлено порушення розділу XI гл.2 п.3 пп.1 Кодексу ГРС- робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого споживання природного газу комерційним ВОГ не обліковується. Також Актом повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 24.01.2019 р. Про факт складення цього Акту позивач в позові не зазначив.
В той же день, згідно з Актом №3749/01.19 від 15.01.2019 р. представником АТ «Миколаївгаз» здійснено опломбування 4 шт. не задіяних в споживанні газу модулей котельного обладнання газової модульної котельні (ГСО). В роботі залишився 1 модуль (ГСО в кількості 1 шт.). 21.01.2019 р. відповідачем повторно було складено Акт про порушення №10000159, в якому повторно зазначено про встановлення раніше виявленого і оформленого порушення розділу XI глава 2 п.3 пп.1 Кодексу ГРМ «робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі, а саме відсутність зміни показань лічильника газу, а також індикація повідомлень про необхідність зміни елемента живлення (лічильника)». Зазначає, що 18.04.2019 відбулось засідання комісії Оператора ГРМ (відповідача) яким затверджено Акт про порушення від 21.01.2019р. №10000159 та вирішено провести нарахування згідно Кодексу. ТОВ ПІ «Украгроінжпроект» не відомо про розгляд/не розгляд комісією позивача Акту про порушення №10000168 від 15.01.2019 р., та прийняття/неприйняття рішення по зазначеному акту. Зазначає, що позивачем безпідставно здійснено донарахування обсягів (об'ємів) газу на підставі пп.1 п.4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, вказана норма передбачає порядок донарахування обсягів газу у випадку виявлення порушення безпосередньо Оператором ГРМ. Відповідач вважає, що до їх випадку повинна застосовуватися норма п.8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ. Вказує, що в порушення вимог п.4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховано з початку звітного періоду (місяця), а не з фактичного часу тривалості аварійної/позаштатної ситуації (як того вимагає вказана норма Кодексу ГРС). Позаштатна ситуація (зупинення лічильника газу) сталася 07.01.2019 року, тобто початком періоду, з якого повинен розраховуватись об'єм спожитого газу є 07.01.2019, а не 01.01.2019. Внаслідок порушення АТ «Миколаївгаз» порядку визначення вартості донарахування об'єму газу відповідачу безпідставно нарахована сума 97 681,04 гри. (за період з 01.01.2019року до 06.01.2019р. (включно)).
10.07.2019 позивач до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав відповідь на відзив в якій зазначив, що акт про порушення №10000168 від 15.01.2019 від підпису та внесення зауважень до якого представник відповідача відмовився, було скасовано 18.04.2019 під час розгляду актів про порушення на засіданні постійно діючої комісії по розгляду Актів про порушення юридичними особами - споживачами природного газу, в підтвердження чого посилається на витяг з протоколу комісії №15 від 18.04.2019, тому він не спричинив ніяких правових наслідків та був скасований на комісії, тому до позову не надавався. Тобто твердження відповідача про не повідомлення позивачем в позовній заяві про факт складання Акту про порушення №10000168 від 15.01.2019 не відповідає дійсності. Зазначає, що відповідач у відзиві на позовну заяву не вказує який саме пункт Порядку порушеного позивачем при оформленні акту, та жодними допустимими доказами не підтверджує факт порушення Порядку оформлення акту.
Відповідач через невірне трактування норм Кодексу зазначає, про застосування норми п.8 глави 4 Розділу 11, яка передбачає, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується. Проте абзац 64 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу «Визначення основних термінів та понять», дає чітке визначення поняттю «пошкодження ЗВТ/лічильника газу» - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання. Тобто дана норма застосовується лише стосовно механічних пошкоджень ЗВТ. Вказує, що виявлене порушення зафіксоване належним чином у відповідності до вимог Кодексу ГРС. Акт про порушення у відповідності до Розділу 11 Кодексу розглянуто на комісії з розгляду актів про порушення та проведено перерахунок розподіленого об'єму спожитого газу згідно з пп.1 ч.4 Глави 4 Розділу XI Кодексу, у зв'язку з чим вартість перерахованого об'єму природного газу, яку Відповідач повинен компенсувати в повному обсязі Оператору ГРМ ПАТ «Миколаївгаз», відповідно до пп.1 ч. 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ становить 354 362,24 грн.
19.07.2019 року підготовче засідання не відбулось у зв'язку із знаходженням головуючого судді Алексєєва А.П. у відпустці.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 01.08.2019 (суддя - Алексєєв А.П.) підготовче засідання у справі №915/1580/19 призначено на 20 серпня 2019 року об 11 год. 00 хв.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Господарського суду Миколаївської області №242 від 20.08.2019 призначено повторний автоматизований розподіл справи №915/1580/19, підставою призначення повторного автоматизованого розподілу справи №915/1580/19 є відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку головуючого судді Алексєєва А.П. (підстава - наказ голови суду від 12.08.2019 №248-б), за результатами повторного автоматизованого розподілу здійсненого відповідно до приписів Положення про автоматизовану систему документообігу суду та на виконання підпункту абзацу b) підпункту 3.6.1 пункту 3.6 Засад використання автоматизованої системи документообігу Господарського суду Миколаївської області - справу №915/1580/19 призначено головуючому судді Семенчук Н.О.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 23.08.2019 справу №915/1580/19 прийнято до свого провадження суддею Семенчук Н.О. за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження. Підготовче засідання призначено на 23 вересня 2019 року.
13.09.2019 відповідач до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав заперечення до відповіді на відзив в яких зазначає, що позивач в порушення порядку, передбаченого главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ повторно розглянуло вже зафіксоване актом від 15.01.2019 і розглянуте порушення «позаштатна робота ВОГ».
У підготовчому засіданні 23.09.2019 було оголошено перерву до 01 жовтня 2019 року.
Підготовче засідання призначене на 01.10.2019 було відкладено на 21 жовтня 2019 року.
Позивач 01.10.2019 до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав заяву від 30.09.2019 (з урахуванням клопотання від 28.11.2019) про зменшення розміру позовних вимог.
01.10.2019 позивач до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав клопотання про закриття провадження у справі в частині вимог. В обґрунтування зазначає, що відповідачем добровільно погашена заборгованість в сумі 25 000,00 грн. Отже, між сторонами є спір про не сплату відповідачем вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у сумі 231 681,20 грн. за період з 07.01.2019 - 22.03.2019. У зв'язку з цим, позивач просить суд на підставі п.2 ч.1 ст.231 ГПК України закрити провадження у справі в частині стягнення з відповідача грошових коштів у сумі 25 000,00 грн., у зв'язку з відсутністю предмета спору.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 21.10.2019 провадження у справі в частині стягнення з відповідача грошових коштів у розмірі 25 000,00 грн. - закрито.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 21.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу №915/1580/19 до судового розгляду по суті на 18 листопада 2019 року.
Судове засідання призначене на 18 листопада 2019 було відкладено на 28 листопада 2019 року.
Позивач 26.11.2019 до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав письмові пояснення в яких зазначив, що відповідач на виконання свого обов'язку, закріпленого положеннями пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ (у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ терміново поінформувати про це оператора ГРМ) листом 14.01.2019 повідомив оператора ГРМ про зупинку лічильника природного газу і коректора та звернувся з проханням усунути несправності, а не повідомив про пошкодження лічильника ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання). Вказує, що це спростовує посилання відповідача про необхідність застосування абз.1 п.8 гл.4 розділу XI Кодексу ГРМ до порушення зафіксованого Актом про порушення №10000159 від 21.01.2019 на об'єкті споживача. Актом про порушення зафіксовано порушення - саме відсутність зміни показань лічильника газу, яке відповідно до підпункту 2 пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу кваліфікується саме як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, а не пошкодження ЗВТ. Такого порушення як пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби в акті перевірки чи акті про порушення зафіксовано не було. Акт про порушення №10000159 від 21.01.2019 споживачем підписано без зауважень. Зазначає, що протоколом повірки від 28.01.2019 №15 та Довідкою про непридатність законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки від 28.01.2019 №169/35, виданою ДП «Миколаївстандартметрологія», зафіксовано несправність лічильника газу - основна відносна похибка перевищує межі допустимих значень, яка була усунена, зі слів відповідача, заводом - виробника. У зв'язку з тим, що комерційний ВОГ відповідача працював в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувався або обліковувався некоректно відповідачу було здійснено перерахунок об'єму розподіленого природного газу, та такий перерахунок не є санкцією, а лише зміною режиму нарахування об'єму спожитого природного газу. Вказує, що коли достовірно не можливо визначити об'єм спожитого газу по показам справних засобів вимірювальної техніки, позивач і застосував главу 4 розділу XI Кодексу, якою передбачений порядок визначення не облікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу, що не є побутовим. Зазначає, що посилання відповідача на те, що абз.1 пункту 8 глави 4 розділу XI Кодексу застосовується до спірних відносин тільки тому, що відповідач своєю заявою просив усунути несправність, є не вірним трактуванням норми, враховуючи, що виявлена пізніше у лабораторних умовах несправність лічильника не є пошкодженням, адже держповірником не було виявлено пошкодження лічильного механізму, заводської пломби, інших механічних пошкоджень та сторонніх предметів в середині ЗВТ. Вказує, що розрахунок позивача за період з 07.01.2019 - 22.03.2019 з використанням пп.1 п.4 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем є обґрунтованим, а абз.1 п.8 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем ГРС в даному випадку не підлягає застосуванню.
Судове засідання призначене на 28.11.2019 було відкладено на 11 грудня 2019 року.
11.12.2019 представник позивача до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав заяву в які просить суд розгляд справи призначеної на 11.12.2019 провести без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
11.12.2019 представник відповідача до відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області надав заяву в якій просить суд здійснити розгляд справи у судовому засіданні 11.12.2019 без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
30.09.2015 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 було затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), який набрав чинності 27.11.2015.
Пунктом 1 глави 1 розділу VІ Кодексу ГРС передбачено, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключенні до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.
Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу (п. 4 гл. 1 Р. І Кодексу ГРС).
Відповідно до п. п. 1, 3, 4, 7 гл. 3 Р. VІ Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключенні до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками, зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема, повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно матеріалів справи, 01 листопада 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю Проектний інститут "Украгроінжпроект", як споживач, звернувся до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Миколаївгаз", як до оператора ГРМ, із заявою-приєднанням № 094205EBQEAP116 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим). Адресою точки комерційного обліку суб'єкта у додатку № 4 до Типового договору, підписаного обома сторонами, визначено м.Миколаїв, пр.Мира, 34/1; точка комерційного обліку суб'єкта: Курс-01, G16А-3, Вега-1.01-ВБ-06-40-05нч.(а.с.12).
Відповідно до п. 2.1 Типового договору за цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Відповідно до п.5.4 Типового договору порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих обємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.
Згідно п. 12.1 Типового договору розподілу природного газу, цей договір укладається на невизначений строк.
Згідно матеріалів справи, 14 січня 2019 року відповідач звернувся до позивача листом вих.№05/01 в якому повідомив про зупинку показів лічильника та коректора та просив терміново вислати інспектора для фіксації збою приладів та групи по усуненню несправності (а.с.14).
15.01.2019 представниками АТ «Миколаївгаз» здійснено перевірку технічного стану вузла обліку, про що складено акт перевірки від 15.01.2019 № 3749/01.19, в якому зазначено, що виконано пломбування 4 модулей, в роботі залишено 1 модуль. (а.с.16,17). Одночасно, представником газорозподільного підприємства було складено акт про порушення від 15.01.2019 № 10000168, в якому зафіксовано порушення підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу, а саме робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, в наслідок чого споживання природного газу комерційним ВОГ не обліковується. Станом на 15.01.2019 порушення не усунуто. (а.с.70).
21.01.2019 під час технічної перевірки вузла обліку за адресою: м.Миколаїв, пр.Миру, 34/1 працівником ПАТ "Миколаївгаз" у присутності представника відповідача, було складено повторний акт про порушення №10000159, у зв'язку з роботою комерційного ВОГ в позаштатному режимі, а саме: зафіксовано відсутність зміни показів лічильника газу (Курс-01А №10730), а також індикація повідомлень про необхідність зміни елементів живлення. Вказаний акт підписано представником споживача без зауважень (а.с.20).
Також зазначено про розгляд цього акта на комісії Оператора ГРМ.
21.01.2019 лічильник газу (Курс-01А №10730) було демонтовано та направлено на позачергову повірку, про що складено Протокол №54002.1-57-2717-0119 щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку (арк. 21).
За результатами повірки, лічильник газу визнано непридатним до подальшого використання, про що свідчить протокол повірки від 28.01.2019 № 15 та довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 28.01.2019 № 169/35, видана ДП «Миколаївстандарт метрологія», в якій зазначено, що основна відносна похибка перевищує межі допустимих значень. (а.с.22, 23).
22.03.2019 о 10 год. 30 хв. відповідно до Акту №906 газопостачання на об'єкті відповідача було припинено, у зв'язку з закінченням опалювального сезону (а.с.26).
Пунктом 8 розділу 5 глави 11 Кодексу ГРМ визначено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до пункту 11 розділу 5 глави 11 Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Позивач зазначає, що 18.04.2019 комісією по розгляду актів про порушення було розглянуто акти про порушення від 15.01.2019 №10000168 та від 21.01.2019 № 10000159. За результатами розгляду зазначених актів про порушення комісією було прийнято рішення про скасування акта про порушення від 15.01.2019 №10000168 та задоволення акта про порушення від 21.01.2019 №10000159, нарахування провести згідно Кодексу (а.с.27).
Представник споживача був присутній на засіданні комісії, про що свідчить витяг з журналу реєстрації споживачів присутніх на засіданні комісії по розгляду актів про порушення (а.с.28-30) та не заперечено представником відповідача у судовому засіданні.
На підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення позивачем було складено Акт-розрахунок №04-2 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, відповідно до якого позивачем здійснено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості за період з 01.01.2019 по 22.03.2019 10 год. 00 хв. в розмірі 354 362,24 грн. (арк. 32).
Для проведення оплати позивачем виставлено відповідачу рахунок на оплату № 69014527 від 30.04.2019 року на суму 354 362,24 грн. (арк. 35).
Листом №54003.1-СЛ-14554-0519 від 08.05.2019 року позивач повідомив відповідача, що у відповідності до положень Кодексу газорозподільних систем за порушення - позаштатний режим роботи ЗВТ, виконано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості та додатками направив: акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості та рахунок на оплату №69014527 (арк. 33).
Не погодившись із актом - розрахунком №04-2, відповідач направив позивачу заперечення №4/01 від 20.05.2019 в яких зазначив, що зміст акту розрахунку №04-2 суперечить вимогам п.4 глави 4 розділу 11 Кодексу газорозподільчих систем, а саме: об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховано не виходячи з фактичного часу тривалості аварійної/позаштатної ситуації, а з початку звітного періоду. Позаштатна ситуація сталася 07.01.2019, тобто початком періоду, з якого повинен розраховуватись об'єм газу є 07.01.2019, а не 01.01.2019 (а.с.73).
Відповідно до звіту коректора об'єму природного газу про добові дані споживання природного газу по об'єкту відповідача, останню передачу даних було зафіксовано коректором 06.01.2019 (а.с.72).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 08.08.2019 було повторно розглянуто акт - розрахунок №04-02, складений за період з 01.01.2019 по 22.03.2019 по виявленому порушенню - позаштатний режим роботи ЗВТ, та було затверджено корегуючий акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості, відповідно до якого позивачем здійснено перерахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості згідно даних роздруківок з коректора за період з 01.01.2019 по 07.01.2019 12 год. 30 хв. , а саме кількість спожитого газу - 9 288,00 ку.м. вартістю: - 97681,04 грн. (а.с.130).
На підставі коригуючого акту - розрахунку позивачем було складено Акт-розрахунок №29-09/19 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, відповідно до якого позивачем здійснено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості за період з 07.01.2019 по 22.03.2019 10 год. 30 хв. (а.с.131).
Позивачем листом направлено на адресу відповідача коригуючий акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) природного газу і його вартості та акт розрахунок №09-09/19 для підписання (а.с.128 - 131).
Відповідачем добровільно погашена заборгованість в сумі 25 000,00 грн.
Таким чином, заборгованість відповідача складає 231 681,20 грн. (256 681,20 грн. - 25 000,00 грн.).
Предметом даного позову виступає майнова вимога позивача про стягнення з відповідача, вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 07.01.2019 по 22.03.2019, що складає 231 681,20 грн.
Згідно положень пункту 1 глави 6 розділу 10 Кодексу власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до пункту 6 глави 6 розділу 10 Кодексу ГРМ у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
Відповідно до п.1 глави 1 розділу 11 Кодексу ГРМ норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
У відповідності до п.п.1 п.3 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно підпункту 1 п. 4 глави 4 розділу 11 Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Факт порушення споживачем норм Кодексу газорозподільних систем зафіксовано актом позивача №10000159 від 21.01.2019
Відповідно до пункту 3 Глави 2 Розділу 11 Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Визнання ВОГ непридатним для застосування за метрологічними характеристиками, за відсутності з боку споживача дій з несанкціонованого втручання в його роботу, свідчить про відсутність порушення господарського зобов'язання, а отже донараховані обсяги природного газу не є оперативно-господарською санкцією, а є зміною способу розрахунку обсягу природного газу спожитого за певний період, за умови неможливості його обліку або обліку некоректно внаслідок будь-яких недоліків, лічильником газу встановленому у споживача та визнаному непридатним до застосування у відповідності до порядку встановленого діючим законодавством України.
Складений працівниками газопостачальної організації акт про порушення Кодексу газорозподільних систем є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання Кодексу газорозподільних систем
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивачем встановлено факт порушення роботи належного відповідачу комерційного ВОГ в позаштатному режимі, виявлене під час перевірки та зафіксоване належним чином у відповідності до вимог Кодексу ГРМ, про що складено Акт про порушення, який розглянуто на комісії з розгляду актів про порушення та, як наслідок, проведено перерахунок розподіленого об'єму спожитого газу.
Таким чином, позов позивача про стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 07.01.2019 по 22.03.2019 в сумі 231 681,20 грн. підлягає задоволенню.
Посилання відповідача на застосування до спірних правовідносин п.8 глави 4 розділу 11 Кодексу ГРМ, судом відхиляється, оскільки вказана норма застосовується у разі повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу (під пошкодженням розуміється механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання), а не в разі несправності лічильника.
Враховуючи положення ч. 1 ст.9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 р. (заява №4909/04), відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Решта доводів та заперечень сторін судом до уваги не береться, оскільки не спростовують наведених вище висновків.
Враховуючи вищевикладене, зменшені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, судовий збір відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, слід стягнути з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 11, 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 195, 196, 210, 220, 232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Проектний інститут
"Украгроінжпроект", 54034, м. Миколаїв, пр. Миру, 34/1, код ЄДРПОУ 05515950) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз" (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, код ЄДРПОУ 05410263) вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 231 681,20 грн. та 3 475,22 грн. судового збору.
Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 16.12.2019
Суддя Н.О. Семенчук