Справа № 324/2008/19
Провадження № 3/324/641/2019
03.12.2019 м. Пологи
Суддя Пологівського районного суду Запорізької області Іванченко М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, прож.: АДРЕСА_1 , за ст.130 ч.1 КУпАП,
До Пологівського районного суду Запорізької області надійшов протокол серії БД №295475, складений 22.11.2019 о 17год.00хв. поліцейським 1в 2р 4б УПП в Миколаївській області сержантом поліції Мкртчан О.Р. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП, в якому зазначено: «22.11.2019 о 16год.20хв. в м.Миколаїв Заводський район вул.Заводська, 25 водій ОСОБА_1 керував т.з. DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (почервоніння очей, виражене тремтіння пальців рук, запах алкоголю з порожнини рота). Огляд водія на стан сп'яніння проводився у встановл. законом порядку із застосуванням приладу Drager 6810, який показав 0,94%о у присутності 2-х свідків, чим порушив п.2.9 аПДР».
Відповідно до ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо. Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з огляду на принцип законності, встановлений ст.7 КУпАП, на основі суворого додержання якого здійснюється провадження в справах про адміністративні правопорушення, то протокол про адміністративне правопорушення повинен бути складений в суворій відповідності до вимог щодо його змісту, встановленими ст.256 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 ч.1 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В протоколі серії БД №295475 поліцейським 1в 2р 4б УПП в Миколаївській області сержантом поліції Мкртчан О.Р. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП, зазначено, що він був складений 22.11.2019 о 17год.00хв. При цьому, до вказаного протоколу в якості доказу керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння був наданий тест газоаналізатору Drager 6810, з якого вбачається, що 22.11.2019 о 17год.07хв. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продув вказаний прилад, результат тесту: 0,94%о.
Таким чином, протокол серії БД №295475 був складений поліцейським 1в 2р 4б УПП в Миколаївській області сержантом поліції Мкртчан О.Р. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП раніше ніж був проведений огляд водія ОСОБА_1 на стан сп'яніння на місці зупинення транспортного засобу.
З огляду на викладене, є незрозумілим, яким чином при складенні протоколу серії БД №295475 поліцейський 1в 2р 4б УПП в Миколаївській області сержант поліції Мкртчан О.Р. визначив, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння та порушив п.2.9а ПДР.
Також слід зазначити, що до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №295475 поліцейським 1в 2р 4б УПП в Миколаївській області сержантом поліції Мкртчан О.Р. доданий диск в конверті з пояснювальним написом: «взвод №1 рота №2 бат. №4 ПД 295475, 16.00 - 17.00», однак у вказаному протоколі в графі «До протоколу додаються» вказаний диск не зазначений, у вказаній графі зазначено лише про такі додатки як пояснення свідків, тест алкотестеру Drager №1510, акт огляду.
Внаслідок допущених порушень суд позбавлений можливості належним чином визначити обставини, які відповідно до вимог ст.280 КУпАП, підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
У зв'язку із цим, протокол серії БД №295475, складений 22.11.2019 поліцейським 1в 2р 4б УПП в Миколаївській області сержантом поліції Мкртчан О.Р. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП, у зв'язку із порушенням вимог ст.256 КУпАП, разом із доданими матеріалами підлягають поверненню до Управління патрульної поліції в Миколаївській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП України, суд,
Повернути до Управління патрульної поліції в Миколаївській області протокол серії БД №295475, складений 22.11.2019 поліцейським 1в 2р 4б УПП в Миколаївській області сержантом поліції Мкртчан О.Р. відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП, разом із доданими матеріалами для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: М.В.Іванченко