про залишення позовної заяви без руху
09 грудня 2019 року м. РівнеСправа №460/3826/19
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Дорошенко Н.О., після одержання позовної заяви:
ОСОБА_1
доДержавна казначейська служба України
про стягнення коштів,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про стягнення з Державного бюджету України, шляхом безспірного списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України за бюджетною програмою КПКВК 3504030, грошової компенсації матеріальної шкоди, завданої законом, що визнаний неконституційним, у розмірі 78214,58 грн.
Пунктами 1- 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Так, перевіряючи на виконання положень ч.1 ст.171 КАС України даний позов, суддею встановлено, що подана ОСОБА_1 позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.160 - 161 КАС України з огляду на таке.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).
У пункті 3 прохальної частини позовної заяви позивач просить задовольнити позов про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів на відшкодування шкоди, проте, не викладає вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача, а також по змісту позову не зазначає, в чому така бездіяльність полягає. Наведене свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам п.4 ч.5 ст.160 КАС України.
Фактично ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду лише з позовною вимогою про стягнення з Державного бюджету України, шляхом безспірного списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України за бюджетною програмою КПКВК 3504030, грошової компенсації матеріальної шкоди, завданої законом, що визнаний неконституційним, у розмірі 78214,58 грн
Однак, аналіз положень пункту 6 частини першої статті 5 КАС України дає підстави для висновку про те, що позовній вимозі про стягнення матеріальної шкоди передує прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини. Адже заподіяння матеріальної шкоди є наслідком протиправності рішення, дії або бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Саме тому позовна вимога про стягнення матеріальної шкоди не може бути самостійним предметом спору в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позов слід залишити без руху та запропонувати ОСОБА_1 у встановлений судом строк усунути недоліки позовної заяви шляхом подання суду позову, форма та зміст якого відповідає вимогам статтей 160 - 161 КАС України, зокрема, п.4 ч.5 ст.160 КАС України, в якому зазначити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (для суду та інших учасників справи).
Керуючись статтями 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про стягнення коштів залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю 10 днів з дня вручення ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя Дорошенко Н.О.