13 грудня 2019 року № 320/5602/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання видати посвідчення,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, в якому позивач просить суд:
- визнати відмову Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо встановлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення протиправною;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області встановити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення встановленого зразка.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року провадження у даній адміністративній справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
5 грудня 2019 року та 13 грудня 2010 року позивачем через службу діловодства суду подано заяву про залишення його позовної заяви до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання видати посвідчення без розгляду.
Відповідно до п.5 ч.1, ч.2 ст.240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду. Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
Положення цієї норми, відповідно до принципу диспозитивності, передбачає право позивача на порушення провадження в суді та право розпорядження своїми вимогами на свій розсуд. Отже, підстави для відмови у задоволенні цього клопотання законодавством не передбачені, оскільки це є безумовним правом особи, яка звернулася до суду з позовом.
Виходячи з вищенаведеного, так як заяву про залишення позову без розгляду подано до початку розгляду справи по суті, вона не суперечить вимогам закону та не порушує права і законні інтереси сторін, суд приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення та, відповідно, залишення позову без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.4 ст. 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст.205, 240, 243, 248, 250, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про залишення позову без розгляду - задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання видати посвідчення - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Я.В. Горобцова