12.12.2019 Справа №607/20497/19
12 грудня 2019 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Черніцька Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Державної служби України з надзвичайних ситуацій Управління ДСНС України у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , працюючого на АЗС в с. Чистилів Тернопільського району,
за ч. 1 ст. 188-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Станом на 02 серпня 2019 року о 15 год. 00 хв. ОСОБА_1 не виконав вимог посадових осіб та в приміщенні на території АЗС в с. Чистилів Тернопільського району не облаштував АЗС системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виявлення, не встановив на АЗС інструкційно-довідковий куточок з наглядною агітаційною документацією по техніках захисту та дій у разі надзвичайних ситуацій. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 3 ст. 40, ст. 53 Кодексу цивільного захисту України.
Постановою суду від 02 жовтня 2019 року матеріали справи направлено на доопрацювання до Державної служби України з надзвичайних ситуацій Управління ДСНС України у Тернопільській області, зокрема, для складення належно оформленого протоколу із зазначенням частини статті, які інкримінують ОСОБА_1 .
На виконання вимог постанови суду Державною службою України з надзвичайних ситуацій Управлінням ДСНС України у Тернопільській області складено новий протокол серії ТЕ №010315 від 30 жовтня 2019 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 188-16 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав. Крім цього, просив закрити провадження у справі за закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Суд, розглянувши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 станом на 02 серпня 2019 року не виконав вимог посадових осіб, згідно припису за №57 від 29 березня 2019 року та в приміщенні на території АЗС в с. Чистилів Тернопільського району, не облаштував АЗС системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виявлення, не встановив на АЗС інструкційно-довідковий куточок з наглядною агітаційною документацією по техніках захисту та дій у разі надзвичайних ситуацій. Вказаними діями порушив вимоги п. 3 ст. 40, ст. 53 Кодексу цивільного захисту України.
Вказані вище обставини справи, підтверджуються:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ТЕ №010315 від 30 жовтня 2019 року;
- приписом про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 29 березня 2019 року за №57;
- результатами перевірки виконання припису від 02 серпня 2019 року.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-16 КУпАП, тобто невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань цивільного захисту, нагляду та контролю за станом захисту територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, щодо розроблення та реалізації заходів у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Разом з тим, судом встановлено, що адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 188-16 КУпАП вчинене ОСОБА_1 02 серпня 2019 року.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що станом на день розгляду справи в суді закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, а тому провадження у адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 188-16 КУпАП слід закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, встановлених ч. 2 ст. 38 КУпАП України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, 188-16, 247, 283, 284 КУпАП, суд-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-16 КУпАП.
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 188-16 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, встановлених ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 статті 7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяІ. М. Черніцька