Справа №461/9121/19
Іменем України
12 грудня 2019 року суддя Галицького районного суду м. Львова Фролова Л.Д., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Республіка Польща, BISKUPIEC, місце проживання - АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 14 березня 2018 виданий WOJEWODA WARMINSKO-MAZURSKI /1/,
за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, -
30 жовтня 2019 року громадянин Республіки Польща KACZYNSKI PAWEL, близько 23 год. 23 хв. заїхав в якості пасажира автомобілем марки «VOLKSWAGEN SHARAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 в зону митного контролю пункту пропуску «Угринів-Долгобичув» Львівської митниці ДФС, який прямував в приватну поїздку з Республіки Польща до України. В ході митного контролю за допомогою АСМО «Інспектор» Львівської митниці та ЄАІС Держмитслужби України було встановлено, що Республіка Польща KACZYNSKI PAWEL 05 липня 2018 року ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «SKODA OCTAVIA» VIN НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації - Польща) в зоні діяльності Львівської митниці ДФС у митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року». Станом на 30 жовтня 2019 року KACZYNSKI PAWEL, транспортний засіб марки «SKODA OCTAVIA» VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 за межі митної території України не вивозив. Будь-яких підтверджуючих документів щодо аварії або дії обставин непереборної сили, у відповідності до вимог ст. 460 МК України, KACZYNSKI ОСОБА_3 до митного контролю не надав. У відповідності до ч. 1 ст. 192 МК України, до митного органу не звертався. Таким чином, ОСОБА_4 перевищив встановлений статтею 380 МК України строк тимчасового ввезення автомобіля марки «SKODA OCTAVIA» VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб. Згідно даних, які містяться у базі даних «Реєстр порушників митних правил» ЄАІС ДМСУ KACZYNSKI PAWEL не притягався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Для забезпечення сплати штрафу ОСОБА_5 коштів не мав про що вказано при заповненні митної декларації для громадян. Автомобіль марки «VOLKSWAGEN SHARAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_4 не належить, тому вилучення не проводилось. Зазначені дії митним органом кваліфіковані частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
ОСОБА_6 до суду не прибув. Його представник ОСОБА_7 у письмовій заяві просив суд справу розглянути за без участі, провадження у справі просив закрити.
Відповідно до ст. 526 МК України, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та її представника.
04 грудня 2019 року до суду надійшло клопотання представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвоката Федулова О.В., в якому останній просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення. Свої вимоги мотивує тим, що ввезення транспортного засобу на митну територію України мало місце 05 липня 2018 року. Такий автомобіль перебував у режимі «тимчасове ввезення до 1 року» до 05 липня 2019 року. Відповідальність за ч. 6 ст. 481 МК України настає при перевищенні строку тимчасового ввезення більше ніж на 30 днів. Відтак, першим днем після закінчення такого строку є 05 серпня 2019 року. У той самий час, станом на 05 серпня 2019 року ст. 481 МК України складалася з трьох частин, а частиною 6 стаття була доповнена на підставі Закону України № 2612-УІІІ від 08 листопада 2018 року, який набрав чинності у цій частині 22 серпня 2019 року. Вважає, що, оскільки закон не має зворотної дії у часі, ОСОБА_6 не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за вказаною нормою Митного кодексу України.
Представник Галицької митниці Держмитслужби до суду не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч. 1 ст. 486 МК України).
Частиною 6 ст. 481 МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
За вчинення правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Частиною 2 статті 380 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.
У ч. 5 статті 380 Митного кодексу України зазначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до п. 2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.
Одночасно, обставин, передбачених ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною пропуску строку тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу марки «SKODA OCTAVIA» VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 .
З огляду на наведене, суд вважає, що у ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, а саме остання перевищила строк тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що підтверджується, наступними доказами:
- протоколом про порушення митних правил № 4152/20900/19 від 31 жовтня 2019 року;
- даними службової записки державного інспектора м/п УГРИНІВ Львівської митниці ДФС від 31 жовтня 2019 року;
- копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу «SKODA OCTAVIA» VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 31 жовтня 2019 року;
- даними витягу з програми АСМО Інспектор диспетчера ЗМК та пасажирського пункту пропуску;
- даними митної декларації Кащинського П. від 30 жовтня 2019 року.
Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України доведена повністю.
Вирішуючи клопотання представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує наступне.
Станом на липень 2018 року диспозиція ст. 481 МК України, передбачала відповідальність за перевищення, відповідно до цього Кодексу, строку тимчасового ввезення товарів на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів за межі митної території України.
Зазначена стаття МК України, складалась із трьох частин і санкція будь-якої із її частин не передбачала додаткового виду стягнення у вигляді конфіскації транспортних засобів чи товарів.
Законом України № 2612-VIII від 08 листопада 2018 року внесено зміни до ст. 481 МК України. Вказані зміни повинні були набрати чинності через 180 днів з дня, наступного за днем опублікування цього Закону. Відповідно до викладених змін, стаття 481 МК України містить у собі 6 частин.
Однак, Законом України № 2725-VIII від 16 травня 2019 року строк набрання чинності таких змін збільшено зі 180 до 270 днів, а тому редакція ч. 6 ст. 481 МК України набула чинності 22 серпня 2019 року.
У той же час, відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 8 КУпАП, облік сукупного терміну тимчасового ввезення терміном до 01 року, наявність якої передбачена диспозицією ч. 6 ст. 481 МК України, починається з моменту введення в дію ч. 6 ст. 481 МК України.
На переконання суду, правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України є триваючим.
Так, відповідно до листа Міністерства юстиції України від 01 грудня 2003 року N 22-34-1465, триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою (наприклад, проживання без паспорта, самовільне будівництво будинків або споруд тощо), припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, або притягненням винної у невиконанні особи до відповідальності. Дуже часто ці правопорушення є наслідками протиправної бездіяльності.
Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.
За наведених обставин, факт неповернення ОСОБА_8 транспортного засобу станом на момент набрання чинності законом, що передбачає адміністративну відповідальність, а також на момент складання протоколу про порушення митних правил, та те, що такий не виведений з митного режиму «тимчасове ввезення», свідчить про вчинення ОСОБА_8 вказаного порушення. Таким чином, з моменту набрання чинності частиною 6 ст. 481 МК України, 22 серпня 2019 року, та до моменту виявлення правопорушення 30 жовтня 2019 року, ОСОБА_6 перебував у стані безперервного продовження бездіяльності, яка полягала у порушенні строку тимчасового ввезення транспортного засобу.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відсутні підстави для закриття провадження у справі, оскільки судом встановлена подія адміністративного правопорушення, а у діях ОСОБА_1 наявний склад делікту.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності на території України за порушення митних правил не притягувався, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи даних про доходи порушника та можливість виконати ним покарання у виді штрафу, суд вважає за необхідне застосувати адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, тобто в межах санкції статті, за якою кваліфіковано його дії.
У відповідності до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Так, ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384,20 гривень.
Керуючись ст.ст. 458,459,461,481,486,527,528 МК України, -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки «SKODA OCTAVIA» VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 .
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 384,20 гривень судового збору.
Постанова може бути оскаржена упродовж десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.Д. Фролова