провадження №2-о/279/174/19
Справа № 279/6300/19
"12" грудня 2019 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
судді Коваленко В.П.
при секретарі Комаровій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах новонародженої дитини жіночої статі ОСОБА_2 , заінтересована особа: Коростенський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирської області, про встановлення факту народження,-
Заявник ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_3 звернувся до суду із даною заявою, в якій просить встановити факт народження дитини. В обгрунтування своїх вимог посилається на те , що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Євпаторія Автономної Республіки Крим народилася дівчинка - ОСОБА_2 . Внаслідок народження дитини ОСОБА_4 пологовим будинком було видано медичне свідоцтво про народження серії 35 № 043147.
Батьками дівчинки є: батько ОСОБА_1 та мати ОСОБА_5 . Встановлення факту народження дитини необхідне для державної реєстрації народження дитини.
Заявник в судове засідання не з'явився. Представник заявника ОСОБА_3 надав суду заяву про розгляд справи без його участі, просив заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи Коростенського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Житомирській області в судове засідання не з"явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його присутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 народила доньку в Євпаторійському пологовому будинку Автономної Республіки Крим, що стверджується медичним свідоцтвом про народження № НОМЕР_1 . Вказаний документ виданий закладом, який знаходиться на території, яка не контролюється українською владою, а тому не є дійсним на її території.
З метою реєстрації факту народження дитини і отримання свідоцтва про народження дитини, заявник звернувся до Коростенського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Житомирськійй області. Однак , у реєстрації та отриманні свідоцтва про народження дитини йому було відмовлено на підставі невідповідності медичного свідоцтва про народження дитини встановленим вимогам законодавства України.
Так, відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. За відсутності документа закладу охорони здоров'я, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Заявником пред"явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров"я України від 08.08.2006 року №545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 №1150/13024.
Указом Президента України від 14.11.2014 №875/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях", яким зобов"язано Кабінет Міністрів України вжити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій, представництв.
Відповідно до ч.ч.2,3ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або посадові особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та /або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За змістом ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхнгіми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 "Про судову практику в справах про встановлення факту, що має юридичне значення , не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а лише є підставою для їх одержання.
За правилами ст.7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року 352/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу,зміни імені, смерті.
Згідно п.2 розділу 111 вказаних Правил підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров"я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024, що видається закладами охорони здоров"я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
У відповідності до вимог ст.18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили , є обов"язковим для органів,які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв"язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.
ІНФОРМАЦІЯ_1 дружина заявника ОСОБА_5 народила доньку в Євпаторійському пологовому будинку Автономної Республіки Крим, що стверджується медичним свідоцтвом про народження № НОМЕР_1 . У зв'язку з чим суд вважає можливим встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Євпаторія, Автономна Республіка Крим.
Заявник ОСОБА_1 перебував у шлюбі з ОСОБА_5 на момент народження дитини , також перебуває в шлюбі на теперішній час ( свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 від 24.09.2011 року).
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями ст. 315, 317, 318 Цивільно-процесуального Кодексу України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 , громадянки України, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Євпаторія, Автономної Республіки Крим у матері ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, уродженки м. Одеса.
Батьком дитини у свідоцтві про народження вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, уродженець м. Новгород Сіверський Чернігівської області, відповідно до актового запису про шлюб №660 від 24.09.2011 року складеного відділом державної реєстрації актів про шлюб Євпаторійського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя: Коваленко В.П.