ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
12 грудня 2019 року № 640/22107/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки, виданої Відкритим акціонерним товариством "Готельний комплекс "РУСЬ" за період роботи з 1993 року по 1998 рік та про зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки, виданої Відкритим акціонерним товариством "Готельний комплекс "РУСЬ" за період роботи з 1993 року по 1998 рік.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919, та зазначає, що відсутність первинних документів не може бути підставою для позбавлення особи на призначення (перерахунок) пенсії за бажанням пенсіонера за період страхового стажу до 1 липня 2000 року.
Відповідачем відзив на позов не подано.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком.
Разом з тим, при призначенні пенсії Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не враховано довідку про заробітну плату № 24 від 30.03.2016.
Не погоджуючись із здійсненим Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві розрахунком пенсії, позивач неодноразово звертався із заявами щодо здійснення перерахунку пенсії із заробітної плати за період роботи з 1993 року по 1998 рік.
Листом від 14.04.2016 № 1773/09 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що довідка про заробітну плату буде врахована після надання підприємством відповідної заяви або після надання завірених копій відомостей по нарахуванню заробітної плати за період з 01.11.1993 по 31.10.1998. Одночасно в листі зазначено, що генеральний директор ВАТ «Готельний комплекс «Русь» Заболотний В.І. повідомив, що в зв'язку із зміною власників за рішенням суду не має можливості доступу до архівних документів.
Листом від 01.07.2016 за № 6242/09 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що пенсія розрахована при загальному трудовому стажі 24 роки, 10 місяців, 5 днів, порахованому по 15.09.2006, коефіцієнті стажу з урахуванням кратності 1,35% - 0,33525, середньомісячному заробіткові - 117,22 грн., визначеного за оптимально вигідні періоди роботи з 01.06.1993 по 31.05.1998, з 01.01.2006 по 15.09.2006, який розраховано за формулою: середня зарплата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, в даному випадку за повний 2015 рік х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 3263,44 грн. х 0,03592.
Розмір пенсії обчислений відповідно до статті 27 Закону з 25.03.2016 становить 949 грн., із них: 117,22 грн. (середньомісячний заробіток обчислений відповідно до статті 40 Закону, 3263,44 грн. х 0,03592) х 0,33525 (коефіцієнт стажу обчислений відповідно до статті 25 Закону) = 29,30 грн. (розмір пенсії за віком) + 762,46 грн. (доплата до прожиткового мінімуму) + 147,24 грн. (державна адресна допомога).
Листом від 17.10.2017 за № 15533/09/П-1324 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що відділом контрольно-перевірочної роботи Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням здійснити повторну спробу проведення зустрічної перевірки організації з метою надання необхідної інформації щодо достовірності видачі довідки про заробітну плату та подальшого опрацювання пенсійної справи. Після проведення зустрічної перевірки та надання акту щодо результатів перевірки матеріали пенсійної справи будуть переглянуті.
Листом від 02.04.2018 за № 15533/09/П-1324 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що під час проведення перерахунку пенсії, згідно з наданою довідкою по заробітній платі № 147 від 20.11.2017 встановлено, що розмір пенсії збільшується. В зв'язку з чим до відділу з контрольно-перевірочної роботи направлено службову записку про здійснення перевірки достовірності вказаної довідки та була отримана відповідь про те, що підприємство ВАТ Готельний комплекс «Русь» в базі ЄДР з 04.01.2018 ліквідовано, на момент видачі довідки підприємство знаходилось в стані припинення. Отже, право підпису довідки мав лише офіційний керівник - ліквідатор Симончук О.М., а не попередній керівник Заболотний В.І. Таким чином, органом Пенсійного фонду зроблений висновок, надана довідка вважається не дійсною, оскільки підписана не уповноваженою особою, тому здійснити перевірку достовірності довідки не має можливості.
Листами від 18.05.2018 за № 5796/02/П-444, від 24.05.2018 за № 12502/02 та від 20.06.2018 № 24817/02/П-444/1 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що за умови надання довідки, що відповідає вимогам чинного законодавства та підтвердження її видачі первинними документами, управління повернеться до розгляду можливості врахування заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період з 01.11.1993 по 31.10.1998.
Листом від 27.06.2018 за № 14045/П-1 Пенсійний фонд України повідомив позивача, що підстави для врахування заробітку на підставі наданих довідок про заробітну плату без підтвердження їх змісту первинними документами відсутні.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною першою статті 27 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1058-ІV) визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно із статтею 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Відповідно до статті 41 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум;
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
З урахуванням наведеного суд приймає до уваги позицію позивача відносно того, що період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, визначається за вибором особи та бере до уваги, що заробітна плата за період роботи з 1993 року по 1998 рік.
Разом з тим, відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (у редакції, чинній на час спірних правовідносин), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається.
Згідно з пунктом 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії за віком з урахування заробітної плати за період з 01.11.1993 по 31.10.1998 по ВАТ «Готельний комплекс «Русь» є правомірними, оскільки підставою неврахування заробітної плати по ВАТ «Готельний комплекс «Русь» була саме не можливість проведення перевірки достовірності викладеної в довідці інформації на підставі первинних документів.
Неможливість проведення відповідачем перевірки первинних документів та відсутність доступу до таких документів не пов'язано з волею позивача, однак така обставина не означає, що відповідач має беззаперечно враховувати при призначенні пенсії довідку про заробітну плату, яка не підтверджена первинними документами, як це передбачено законом.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12 червня 2019 року у справі №752/21038/16-а.
Щодо підписання довідки про заробітну плату № 147 від 20.11.2017 неуповноваженою особою, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 23 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року за № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (зі змінами та доповненнями), документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Посадова особа - особа, яка здійснює за призначенням або за результатами виборів функції представника влади постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням, що займає в держустановах, органах місцевого самоврядування, громадських установах, організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків.
Відповідно до довідки про перейменування та реорганізацію при створенні ВАТ «Готельний комплекс «Русь» та з інших питань № 146 від 20.11.2017 генеральним директором ВАТ «Готельний комплекс «Русь» та з інших питань , згідно з рішенням загальних зборів акціонерів від 11.10.2008 призначено Заболотного Віктора Івановича .
Як вбачається з листа Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.04.2016 № 1773/09, генеральний директор ВАТ «Готельний комплекс «Русь» Заболотний В.І. повідомив орган Пенсійного фонду, що в зв'язку із зміною власників за рішенням суду не має можливості доступу до архівних документів.
При цьому, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником (ліквідатором Відкритого акціонерного товариства "Готельний комплекс "Русь) є Симончук Олександр Миколайович.
Таким чином, суд приймає до уваги позицію відповідача щодо підписання довідки про заробітну плату № 147 від 20.11.2017 неуповноваженою особою.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність з боку відповідача порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться враховується заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, а тому покладення обов'язку на відповідача діяти не у відповідності до Закону, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.
Додатково суд звертає увагу, що згідно із статтею 31 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» у разі ліквідації або реорганізації державних органів, органів місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, установ та організацій документи, що нагромадилися за час їх діяльності, передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором) правонаступникам у порядку, встановленому Міністерством юстиції України, із збереженням відповідної форми власності на зазначені документи, а у випадках відсутності правонаступників - відповідним державним архівним установам або іншим місцевим архівним установам.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» архівні установи у порядку, визначеному законодавством, надають документи Національного архівного фонду для користування фізичним та юридичним особам, створюють для цього відповідний довідковий апарат; видають архівні довідки, копії документів та іншим шляхом задовольняють запити фізичних і юридичних осіб; повідомляють про документи, в яких містяться відомості, що можуть бути використані державними органами і органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими сторонами; публікують, експонують та в іншій формі популяризують архівні документи, а також виконують інші функції, спрямовані на ефективне використання відомостей, що містяться в документах Національного архівного фонду.
Таким чином, позивач наділений правом звернутися до архівної установи з метою отримання необхідних документів з метою перерахування пенсії за період страхового стажу до 1 липня 2000 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева