ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
12 грудня 2019 року № 640/18050/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по неврахуванню при обчисленні розміру пенсії розміру заробітної плати за період роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі з липня 1987 року по липень 1992 року та про зобов'язання зарахувати до заробітку, який використовувався при обчисленні пенсії заробітну плату за період роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі з липня 1987 року по липень 1992 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", "Про звернення громадян", Угоду «Про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення» від 13.03.1992, та зазначає, що період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, визначається за вибором особи.
Відповідачем відзив на позов не подано.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком.
Не погоджуючись із здійсненим Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві розрахунком пенсії, позивачем подано скаргу до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій просила:
підтвердити чи дійсно її пенсія не підлягає перерахунку і підвищенню, якщо так то на якій підставі;
перевірити правильність нарахування пенсії Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Листом від 06.07.2018 за № 34586/02/Є-3069 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило ОСОБА_1 , що вона перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком особам, що працювали в місцевостях Крайньої Півночі і районах, прирівняних до них, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-08 з 01.01.2017 проведено осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки в розмірі 3 764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%.
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 47 років 10 місяців 1 день та оптимально вигідної для обчислення пенсії заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.1987 по 30.06.1992, з 01.07.2000 по 30.04.2006.
Пенсію обчислено: 3764,40 грн. х 2,2,10712 х 0,47833 = 3794,13 грн., де:
3764,40 грн. - середня заробітна плата по Україні за 20-14-2016 роки;
0,47833 - коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1;
2,10712 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
3794,13 грн. - основний розмір пенсії.
Розмір пенсії з 01.04.2018 становить 4084,11 грн., із них: 3794,13 грн. основний розмір пенсії, 289,98 грн. - доплата за понаднормовий стаж.
В листі також вказано, що матеріали пенсійної справи перевірені, пенсію обчислено на підставі документів, які містяться в пенсійній справі та відповідно до норм чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною першою статті 27 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1058-ІV) визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно із статтею 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Відповідно до статті 41 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум;
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
З урахуванням наведеного суд приймає до уваги позицію позивача відносно того, що період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, визначається за вибором особи та бере до уваги, що заробітна плата за період роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі з травня 1981 року по липень 1987 року, який зарахований до страхового стажу, може бути використаний при обчисленні пенсії.
Разом з тим, як зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, пенсію позивачу обчислено з урахуванням страхового стажу 47 років 10 місяців 1 день та оптимально вигідної для обчислення пенсії заробітної плати, визначеної органом Пенсійного фонду за періоди роботи з 01.07.1987 по 30.06.1992, з 01.07.2000 по 30.04.2006.
При цьому, доказів на підтвердження того, що врахування органом Пенсійного фонду заробітної плати за періоди роботи з 01.07.1987 по 30.06.1992, призвело до зменшення пенсії позивача матеріали справи не містять, позивач таких обставин не наводить.
При цьому, з аналізу довідок від Акціонерної компанії «АЛРОСА» Аеропорту Ленськ від 22.07.2002 № 140 та № 141вбачається отримання позивачем заробітної плати в більшому розмірі в період з 01.07.1987 по 30.06.1992.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до Прикінцевих положень Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що в межах даної справи позивачем не доведено наявність порушеного права при здійсненні розрахунку пенсії.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева