Рішення від 12.12.2019 по справі 1.380.2019.005823

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.005823

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Тишківська Роксоляна Іванівна до Департаменту містобудування Львівської міської ради, третьої особи комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» про визнання протиправним і скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Тишківської Роксоляни Іванівни (79008, м. Львів, вул. Личаківська, 7/1) до Департаменту містобудування Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1), третьої особи «Адміністративно-технічне управління» ( 79012, м. Львів, вул. Академіка Сахарова, 42, каб. 422, а/с 1919) в якій позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради №85 від 13.08.2019 року в частині наказу демонтувати вивіски приватного нотаріуса Тишківській Роксоляні Іванівні за адресою: м. Львів, вул АДРЕСА_1 Личаківська, 7 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вказані вивіски не є рекламною продукцією, а носять виключно інформаційний характер, тому наказ відповідача в частині зобов'язання демонтажу її вивісок просила суд визнати незаконним та скасувати.

Ухвалою від 12.11.2019 суддя відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.

Представник відповідача у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому позов не визнали та просили відмовити у його задоволенні з тих підстав, що вивіски позивачем встановлені самовільно, з порушенням Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, який затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016.

Представник третьої особи 04.12.2019 подав пояснення на позовну заяву за вх. № 46096, в яких проти позовної заяви заперечили. Зокрема зазначили, що згідно ст.3 Закону України «Про нотаріат», нотаріус не має права займатися підприємницькою діяльністю, однак Закон України «Про нотаріат» не виключає поширення на нотаріусів іншого законодавства, зокрема Закону України «Про рекламу» та Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Вважає, що конструкція із зазначенням місця знаходження та контактної інформації особи, яка здійснює певний вид діяльності (незалежно від спрямування) розміщена на фасаді будівлі не вважається оголошенням. Крім того, зазначає, що якщо конструкція встановлена нотаріусом містить виключно інформацію передбачену ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу» та п.8 Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності і встановлена у місці передбаченому для встановлення вивісок площею не більше 3 кв.м. - така конструкція вважається вивіскою і на території міста Львів встановлюється на підставі узгодженого, в тому числі і органом охорони культурної спадщини паспорта вивіски в порядку визначеному рішенням Львівської міської ради №1025 від 11.11.2016 року.

На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін на підставі наявних матеріалів згідно з ч.5 ст.262, КАС України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу та здійснює нотаріальну діяльність на підставі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №1775 від 20.07.1995 року та реєстраційного посвідчення №101 від 22.01.1999 року за адресою: АДРЕСА_2 .

19.07.2019 року Департамент містобудування Львівської міської ради скерував на адресу приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області Тишківської Р.І. вимогу №23/Р-3-322 про порушення вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові”, затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, а саме: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на зовнішній поверхні будинку за адресою: АДРЕСА_3 , 7 у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність. Запропоновано позивачу усунути зазначене порушення.

23.07.2019 року позивачем направлено на адресу Департаменту містобудування Львівської міської ради відповідь з обґрунтуванням того, що розміщена позивачкою вивіска не є рекламою, має інформаційний характер , у зв'язку з чим жодних дозволів на її розміщення не потрібно. Також, позивач зазначила , що постанова Галицького районного суду набрала законної сили 17.08.2017 року.

Згідно акту №3 проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 20.09.2019 року Комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління” здійснено демонтаж спеціальної конструкції розміри 1,03х0,4; 0,32х0,26; 0,7х0,5, демонтаж вивіски розміром до 0,2 кв.м. - 1 шт; демонтаж вивіски розміром до 0,21 до 0,5 кв.м. - 2 шт., за адресою: м. Львів, вул. Личаківська 7, на підставі наказу Департаменту містобудування львівської міської ради №85 від 13.08.2019 року (порядковий номер 15,16,17).

Зі змісту наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради №85 від 13.08.2019 року вбачається, що підставою прийняття рішення щодо демонтажу вивіски стало порушення позивачем вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові”, затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, а саме самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на зовнішній поверхні будинку за адресою: АДРЕСА_3 7 у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність.

Не погоджуючись з вказаним наказом, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про рекламу" визначено засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про рекламу": реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; товар це будь-який предмет господарського обігу, в тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, об'єкти права інтелектуальної власності.

Згідно з ст.2 Закону України "Про рекламу", цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України. Дія цього Закону не поширюється на оголошення фізичних осіб, не пов'язані з підприємницькою діяльністю.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил (2067-2003-п), що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.

Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами, регулюються Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067, “Порядком розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові”, затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025.

Згідно з ч. 6 ст.9 Закону України “Про рекламу” вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Відповідно до п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2003 року № 2067, спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами; вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою ( вказані зміни до частини 2 Типових правил прийняті на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 року).

Згідно з пунктом 1.4 “Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові”, затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, порядок є обов'язковим для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та відомчої належності, а також фізичними особами підприємцями, які встановлюють малі архітектурні форми (вивіски) у м. Львові.

Відповідно до частини 1 ст.3 Закону України “Про нотаріат” нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Підпунктом 14.1.226 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

У відповідності до ч. 4 ст.3 Закону України “Про нотаріат” нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності”.

Таким чином, суд вважає, що приватний нотаріус є уповноваженою державою фізичною самозайнятою особою, яка не має і не може мати статусу фізичної особи-підприємця, і на якого не може поширюватися дія Закону України "Про рекламу" та Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025.

Крім цього, суд звертає увагу, що розміщений на конструкції позивача напис “нотаріус” не містить індивідуалізації, не містить закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається, а тому не є рекламою і не потребує спеціального дозволу на розміщення зовнішньої реклами.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

Позов приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Тишківська Роксоляна Іванівна до Департаменту містобудування Львівської міської ради, третьої особи «Адміністративно-технічне управління» про визнання протиправним і скасування наказу - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради №85 від 13.08.2019 року в частині наказу демонтувати вивіски приватного нотаріуса Тишківській Роксоляні Іванівні за адресою: м АДРЕСА_3 Личаківська, 7.

Стягнути з Департаменту містобудування Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 34857473) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) 40 грн. , згідно квитанції № 1 від 07.11.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кухар Н.А.