Постанова від 12.12.2019 по справі 219/14448/19

Справа № 219/14448/19

Провадження № 3/219/4994/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 року м. Бахмут

Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з відділення ІНФОРМАЦІЯ_1

про притягнення до адміністративної відповідальності

солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце служби та посада: старшого механіка військової частини НОМЕР_2 ,

який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

12.12.2019 офіцером Військової служби правопорядку Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку- віськової комендатури м. Бахмут складено протокол про військове адміністративне правопорушення ДНК/б № 0532 про те, що 12 грудня 2019 року близько 11.30 год. військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_1 , перебуваючи в розташуванні підрозділу військової частини НОМЕР_2 в м. Бахмут Донецької області (в районі проведення операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей), в умовах особливого періоду, виконував обов'язки військової служби в стані наркотичного сп'яніння, за яке передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Особу правопорушника встановлено на підставі військового квитка серії НОМЕР_3 , йому роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнав, щиро розкаявся та просив суворо не карати, та пояснив, що дійсно він вживав коноплю шляхом куріння, проте це було півтора місяці тому на ґрунті розладу в сімейних відносинах.

Дослідивши матеріали справи перевіривши доводи ОСОБА_1 , суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті. Постанова судді згідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх та беззаперечних доказах.

Згідно ст. 252 КупАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Диспозиція ст. 172-20 ч.3 КУпАП визначає склад правопорушення: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння - вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, - такі дії тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п'ятнадцяти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.

Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про Національну поліцію», «Про дорожній рух» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», з метою створення нормативно-правового підґрунтя діяльності патрульної поліції та закладів охорони здоров'я щодо виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції було спільним наказом Міністерства внутрішніх справ та Міністерства охоронир здоров'я від 09.11.2015 № 1452/735 затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до вказаної Інструкції, яку застосовують також і з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння у військовослужбовців, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.

Згідно п. 4. Даної Інструкції ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Протокол не містить даних які саме ознаки наркотичного сп'яніння були виявлені у ОСОБА_1 , що були підставою для направлення його на обстеження до лікарні.

Пунктом 6 «Временной Инструкции о порядке медицинского освидетельствования для установления факта употребления алкоголя и состояния опьянения», затвердженої заступником Міністра охорони здоровя СРСР 01.08.1988 № 06-14/33-14, яка діє на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12 вересня 1991 року, якою встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України передбачено складання протоколу. Оскільки вищевказана Інструкція про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції регулює лише порядок обстеження водіїв, то в усіх інших випадках, які потребують встановлення наявності стану сп'яніння, в тому числі наркотичного, необхідно застосовувати зазначену «Временную инструкцию…».

Згідно з п. 6, 11,12 вищенаведеної Тимчасової інструкції лікар (фельдшер), що проводить огляд, складає протокол медичного огляду по встановленою формою у двох примірниках. У протоколі докладно викладаються відомості про зовнішній вигляд оглянутого, його поведінку, емоційний фон, мову, вегето-судинні реакції, стан рухової сфери. При цьому слід зазначити скарги оглянутого, його суб'єктивну оцінку свого стану. Крім того, при оцінці стану необхідно відзначити наявність або відсутність запаху алкоголю і вказати результати лабораторних досліджень. При лікарському огляді в п. 13 протоколу можуть бути внесені додаткові дані, які свідчать про факт вживання або про наявність симптомів сп'яніння. Якщо проведення огляду в повному обсязі не представляється можливим в силу обставин, що склалися (через тяжкості стану випробуваного, відмову від огляду і т.д.), в протоколі медичного огляду зазначаються причини, чому не було виконано те чи інше дослідження. За п. 15 протоколу доцільно запропонувати обстежуваному зробити докладний запис (в деяких випадках це може служити додатковим підтвердженням сп'яніння). При відмові випробуваного у виконанні зазначеного запису, лікарем (фельдшером) робиться відповідна позначка. Результати медичного огляду для встановлення факту вживання алкоголю і стану сп'яніння можуть вважатися дійсними за умови, що вони були отримані в ході медичного обстеження, виконаного відповідно з цією інструкцією, і при проведенні лабораторних досліджень були використані тільки методики і пристрої, дозволених Міністерством охорони здоров'я України для застосування в цілях огляду. Керівник установи, в якому проводиться огляд, зобов'язаний забезпечити і контролювати суворе і точне дотримання методик і інструкцій з підготовки та використання приладів і хімічних реактивів, виконання правил відбору і методик проведення біологічних реакцій на алкоголь. Відсутність бланків протоколів медичного огляду не може служити причиною відмови в огляді. Неприпустимо складання протоколу по довільній формі. У кожному разі протокол повинен бути складений відповідно до прикладеним зразком (додаток 1).

До матеріалів справи не додано протокол медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Крім того, суд зазначає, що встановлення факту перебування особи в стані наркотичного сп'яніння без лабораторних досліджень є неможливим. Експрес-тести є недостатньо чутливими та мають характер можливого доказу, які не можуть бути інтерпретовані у виді остаточного висновку. Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини є обов'язковим.

Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів. Вміст наркотичних речовин в організмі: у крові виявляється методом тонкошарової хроматографії (ТШХГ), у сечі - за допомогою імунохроматографічних ексітрес-тестів SNIPER виробництва Alfa Scientific Design, Inc. (СІМА). Використовуються також багатопрофільні експрес-тести для виявлення морфіну, кокаїну, амфетаміпу, метамфетаміну і марихуани (канабіиоїдів). Оптимальним методом для підтвердження результатів є газова хроматографія/мас-спектрометрія (ГХ/МС). Будь-які результати тестів на наркотичні речовини підлягають клінічному розгляду і професійній оцінці, особливо у випадку позитивних попередніх результатів.

Під час розгляду даної справи та наявними у справі доказами не доведено використання лабораторних методів дослідження. Суд не може ставити під сумнів дотримання інструкції щодо відібрання зразків сечі для виявлення вмісту наркотичних речовин в організмі, однак вважає, що експрес - тесту недостатньо для того, щоб довести об'єктивну сторону правопорушення, тобто що ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби в стані наркотичного сп'яніння.

Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог діючого адміністративного законодавства, а саме ст. ст. 9, 33 245, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях події та складу адміністративного правопорушення, які мають бути встановлені судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.

Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Суд приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні достатні докази, якими підтверджується те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП за конкретних передбачених законом по даній статті обставин, а його вина не може ґрунтуватись на припущеннях.

Тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 247, 283, 284, 287 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце служби та посада: старший механік військової частини НОМЕР_2 , зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Л. В.Шевченко