12 грудня 2019 року справа № 340/2661/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул. Соборна,7а, м. Кропивницький,25009
третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, проспект Винниченка,1а, м. Кропивницький,25022
про стягнення коштів, -
Позивач звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на її користь кошти, починаючи з дня смерті - 04.01.2018року по день призначення позивачу пенсії по травень 2019 року, в зв'язку з втратою годувальника, шляхом відрахування коштів з державного бюджету в розмірі останньої сплаченої суми пенсійного забезпечення її годувальника (батька) за вищевказаний період - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що з заявою про призначення пенсії по втраті годувальника вона звернулась в 2018 році, однак, пенсійний фонд відмовив в призначенні вказаної пенсії.
З поданого до суду відзиву на позовну заяву встановлено, що представник відповідача посилався на те, що під час призначення пенсії позивачу були враховані всі надані нею документи, вважає дії посадових осіб управління пенсійного фонду під час нарахування пенсійного забезпечення позивачеві правомірними, та адміністративний позов необґрунтованим та наголошує на відмові в його задоволенні (а.с.30-31).
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 20.04.2018 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме на підставі свідоцтва про смерть (актовий запис № 48) батька позивачки ОСОБА_2 .
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 05.07.2018 року № 1820/03-11, ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оскільки в наданому свідоцтві про смерть годувальника вказано прізвище ім'я та по батькові " ОСОБА_2 ", що суперечить імені по батькові, зазначеному в свідоцтві про народження ОСОБА_2 . Крім цього, в трудовій книжці ОСОБА_2 вказано дату народження громадянина " 1929 р.", що суперечить даті відображеній у свідоцтві про народження -" 1927 р.". Також, було рекомендовано звернутись до суду з заявою про встановлення факту належності правовстановлюючих документів. При наявності відповідного рішення суду управлінням буде вирішено питання, щодо призначення пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням документів.
Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 13.12.2018 року (справа №404/7282/18) встановлено факт, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , а помер ІНФОРМАЦІЯ_3 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.13).
Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.04.2019 року (справа№404/1077/19) встановлено факт належності ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 трудової книжки, виданої на ім'я та прізвище ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 народження (а.с.14-15).
Позивач, після отримання вказаних рішень, повторно звернулась за призначенням пенсії 16.05.2019 р. (а.с.35,зв.бік).
До вказаної заяви додано:
1)довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;
2) документи про місце проживання (реєстрацію) особи;
3)заява про призначення/перерахунок пенсії;
4)паспорт/посвідка;
5)трудова книжка або документи про стаж;
6) рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 13.12.2018 року
рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.04.2019 року;
7) свідоцтво.
Головним управлінням, за результатом опрацювання поданих заявницею документів, прийнято рішення про призначення пенсії з 16.05.2019 року.
При цьому, позивач зазначає, що пенсію їй слід було призначити та виплатити саме з дня смерті її батька - 04.01.2018 року.
Не погоджуючись з такими діями управління позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 1 статті 5 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон 1058) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону № 1058 виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно частини 3 статті 4 Закону № 1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 8 вказаного Закону передбачено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058 призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 10 Закону № 1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Тобто, законом встановлено право вибору позивача одного з виду пенсій.
Статтею 36 Закону № 1058 встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1)були на повному утриманні померлого годувальника;
2)одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (ч.3 ст.36 Закону № 1058).
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.
Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії (ч.2 ст. 38 Закону № 1058).
Суд зазначає, що для призначення пенсії по втраті годувальника надаються такі документи згідно з Порядком подання, та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1: - заява про призначення пенсії та пакет документів померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 Порядку.
Також до заяви додається свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; - довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності); - свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; - документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; - документи про місце проживання (реєстрації); - документи про стаж, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу, особи, якій призначається пенсія, (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
За документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім'ї, а також рішення суду.
Відповідно до вимог ст.ст.315-316 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Тобто, право на зміну виду пенсії у позивача виникло з дати звернення з відповідною заявою з повним пакетом документів до пенсійного органу 16.05.2019 року, що свідчить про правомірність дій пенсійного фонду.
Стосовно строку захисту порушеного права.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як роз'яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму № 14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов:
- лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача;
- повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав;
- вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.
В даному випадку, позивач просить здійснити виплату пенсії за період з 04.01.2018 р. по травень 2019 року.
Судом встановлено, що сума пенсії за спірний період не була нарахована відповідачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Однак, в даному випадку, порушення прав позивача не відбулось, оскільки право на пенсію виникло саме з 16.05.2019 року.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають,
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІН НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна 7а, м. Кропивницький, ЄДРПОУ 20632802) за участю третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області (проспект Винниченка, 1а, м. Кропивницький, ЄДРПОУ 37918230) про стягнення коштів - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 12.12.2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко