Рішення від 12.12.2019 по справі 340/2175/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 року м. Кропивницький справа № 340/2175/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Знам'янська агропромислова компанія" (27431, Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Богданівка, вул. Миру, 2, код ЄДРПОУ - 31885335)

до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501)

проскасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Знам'янська агропромислова компанія" звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить скасувати податкові повідомлення - рішення від 13.08.2019 № 00000301412, від 13.08.2019 № 0001181304, від 13.08.2019 № 0001191304, від 13.08.2019 № 0001201304 та від 13.08.2019 № 00000291412.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення винесені контролюючим органом на підставі висновків, що викладені в акті перевірки, які в цілому не відповідають дійсним обставинам та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Зважаючи на викладене, позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення - рішення протиправними та таким, що підлягають скасуванню.

02.10.2019 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, вимоги не визнаються в повному обсязі та зазначається, що за результатами перевірки позивача складено акт про результати проведення документальної планової перевірки в якому зафіксовані порушення норм чинного законодавства. На підставі висновків, викладених в акті перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення - рішення.

Отже, прийняття оскаржуваних рішень обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлено під час перевірки, а тому податкові повідомлення - рішення є правомірними та не підлягають скасуванню.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання (а.с.1).

Ухвалою суду від 15.10.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 05.11.2019 року (а.с.147-148).

Відповідно до усної ухвали занесеної до протоколу судового засідання від 05.11.2019 року подальший розгляд справи здійснено у порядку письмового провадження.

V. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

Судом встановлено, що ТОВ "Знам'янська агропромислова компанія" зареєстровано державним реєстратором Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області 05.05.2006 р. як юридична особа, є сільськогосподарським товаровиробником (а.с.125).

У періоді, що перевірявся податковим органом, ТОВ "Знам'янська агропромислова компанія" було платником фіксованого сільськогосподарського податку та податку на додану вартість.

Посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Знам'янська агропромислова компанія" (код ЄДРПОУ - 31885335) (далі - ТОВ "ЗАПК") з питань за дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2016 року по 31.03.2019 року, валютного законодавства за період з 01.04.2016 року по 31.03.2019 року, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2011 року по 31.03.2019 року, іншого законодавства за період з 01.04.2016 року по 31.03.2019 року.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 23.07.2019 №19/11-28-14-12/31885335 (а.с.6-47).

В акті перевірки встановлено порушення ТОВ "ЗАПК":

1) п.198.2, п.198.6 ст.198, п.209.2, п.209.19 ст.209 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 225 923 грн., у тому числі: занижено суми податку на додану вартість до сплати в бюджет за вересень 2016 року в сумі 202 536 грн. та завищено від'ємне значення податку на додану вартість за березень 2019 року в сумі 23 387 грн.;

2) пункту 242.1, пункту 246.1 статті 246 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано екологічного податку в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1819,79 грн., у тому числі за II квартал 2016 року в сумі 288,35 грн., за III квартал 2016 року на суму 941,68 грн., IV квартал 2016 року на суму 213,99 грн., І квартал 2017 року в сумі 37,09 грн., II квартал 2017 року в сумі 162,48 грн., І квартал 2019 року в сумі 176,20 грн.;

3) підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового Кодексу України, в результаті чого занижено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в періоді, що перевірявся, на загальну суму 8177,29 грн., у тому числі за 2017 рік - 278,08 грн., за 2018 рік - 646,54 грн., за 2019 рік - 7252,67 грн.;

4) пункту 270.1 статті 270 Податкового Кодексу України від, в результаті чого занижено плату за землю (земельний податок) в періоді, що перевірявся на загальну суму 41188,90 грн., у тому числі за 2017 рік - 41188,90грн.;

5) статті 51, пункт 70.16 статті 70, абз. а), абз. б), абз. г) пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, в податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) вказувалися недостовірні дані за ІІ-ІV квартал 2016 року, І-ІІІ квартал 2017 року, за І-ІІІ квартал 2018 року та несвоєчасно подані уточнюючі Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) за ІІ-ІV квартал 2016 року, І-ІІ квартали 2017 року:

- підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті.163, підпункт 165.1.22 «б» пункту 165.1 статті 165, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України та занижено податок на доходи фізичних осіб в сумі 18856,60 грн. в тому числі по періодах: травень 2016 року в сумі 223,60 грн.; червень 2016 року в сумі 1006,21 грн.; липень 2016 року в сумі 223,60 грн.; серпень 2016 року в сумі 223,60 грн.; вересень 2016 року в сумі 111,80 грн.; жовтень 2016 року в сумі 335,40 грн.; листопад 2016 року в сумі 2683,23 грн.; грудень 2016 року в сумі 1341,62 грн.; січень 2017 року в сумі 670,81 грн.; лютий 2017 року в сумі 2012,42 грн.; березень 2017 року в сумі 1341,61 грн.; квітень 2017 року в сумі 1341,61 грн.; травень 2017 року в сумі 670,81 грн.; червень 2017 року в сумі 2012,42 грн.; липень 2017 року в сумі 2124,23 грн.; вересень 2017 року в сумі 1341,61 грн.; липень 2018 року в сумі 397,34 грн.; жовтень 2018 року в сумі 397,34 грн.; грудень 2018 року в сумі 397,34 грн. та відповідно пп.129.1.1. п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано пеню в сумі 8044,32 грн.

- пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті.163, підпункт 165.1.22 «б» пункту 165.1 статті 165, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України та занижено військовий збір в сумі 1571,36 грн. в тому числі по періодах: травень 2016 року в сумі 18,63 грн.; червень 2016 року в сумі 83,85 грн.; липень 2016 року в сумі 18,63 грн.; серпень 2016 року в сумі 18,63 грн.; вересень 2016 року в сумі 9,32 грн.; жовтень 2016 року в сумі 27,95 грн.; листопад 2016 року в сумі 223,60 грн.; грудень 2016 року в сумі 111,80 грн.; січень 2017 року в сумі 55,90 грн.; лютий 2017 року в сумі 167,70 грн.; березень 2017 року в сумі 111,80 грн.; квітень 2017 року в сумі 111,80 грн.; травень 2017 року в сумі 55,90 грн.; червень 2017 року в сумі 167,70 грн.; липень 2017 року в сумі 177,02 грн.; вересень 2017 року в сумі 111,80 грн.; липень 2018 року в сумі 33,11 грн.; жовтень 2018 року в сумі 33,11 грн.; грудень 2018 року в сумі 33,11 грн. та відповідно пп.129.1.1. п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано пені в сумі 670,37 грн.;

- пункт 1 частини 2 статті 6, пункту 1 частини 1 статті 7, пункт 3 пункт 8 статті 9 Закону України №2464-VI від 08.07.2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п.2 розділу VI Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2016 року №393), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 року за №508/26953 та занижено єдиний внесок (37.19 %, 22%) на загальну суму 4532,10 грн.;

- пункт 2 розділу VI Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2016 року №393), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 року за №508/26953 виправлено самостійно занижені суми єдиного внеску до збільшення на загальну суму 1121,68 грн.

На підставі висновків акта перевірки ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення від 13.08.2019 року:

- №00000301412, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за основним платежем 8177,29 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 2044,32 грн. (а.с.51);

- №0001181304, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510,00 грн. (а.с.52);

- №001191304, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем 17179,59 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 12744,94 грн. та нараховано пені в сумі 8044,32 грн. (а.с.53);

- №0001201304, яким збільшено суму грошового зобов'язання зі сплати військового збору за основним платежем 1431,62 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1062,07 грн. та нараховано пені в сумі 670,37 грн. (а.с.55);

- №00000291412, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем 202536,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 50634,00 грн. (а.с.54).

Щодо податкового повідомлення - рішення №00000291412 з матеріалів справи судом встановлено, що позивачем до податкового органу подано податкові декларації з податку на додану вартість за серпень та вересень 2016 року з додатками 9 та 10 (а.с.56-71).

В зв'язку із зміною форми додатку 9 позивачем у грудні 2016 року подано до контролюючого органу уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за серпень та вересень 2016 року з додатками 9 та 10 (а.с.72-83).

За результатами перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем п.209.1 ст.209 ПК України в частині розподілу сум податкового кредиту за вересень 2016 року по додатку 10 "Розрахунок сум податку на додану вартість по операціях з сільськогосподарськими товарами/послугами, підлягають сплаті до державного бюджету" в сумі 199302,00 грн.

Податкове повідомлення - рішення №00000291412 також складається із суми 3234,00 грн. яка виникла з різниці на між кількістю відвантаженої продукції в порт та фактичним перетином згідно вантажно митної декларації та ненарахування податкових зобов'язань, чим порушено п.188.1 ст. 188 ПК України, таким чином занижено податкові зобов'язання в сумі 3234,34 грн.

В судовому засіданні був допитаний у якості свідка бухгалтер позивача яка пояснила, що у вересні 2016 року ТОВ "ЗАПК" здійснювало експорт пшениці, та в процесі прийому, накопиченні, зберігання, відвантаження на судно, та відбору лабораторних зразків вантажу незалежними сювеєрськими компаніями при завантажені на судно "REGIUS" понесено втрати вантажу, що попередньо склали 5,413 мт. На судно вивантажено 2700,937 мт., що підтверджується довідкою ТОВ "ДССК" від 10.09.2016 року №130/16 (а.с.162).

Враховуючи наведене, реалізація пшениці в розмірі 5,413 мт. позивачем не здійснювалась, в зв'язку з чим, податкові зобов'язання не нараховано.

В акті перевірки посадовими особами зроблено висновок, що ТОВ "ЗАПК" надавало своїм працівникам та орендодавцям, у яких орендувало землю, допомогу на поховання померлих родичів, без нарахування податку на доходи фізичних осіб, внаслідок чого, винесено податкові повідомлення-рішення від 13.08.2019 за № 0001181304, 0001191304, 0001201304.

Позивач не погоджується з такими висновками, оскільки виплати на поховання, передбачені п.4.12 договорів оренди земельних ділянок укладених між ТОВ "ЗАПК" та орендодавцями. Виплата на поховання орендодавця є виконанням умов договору та здійснюється не на поховання померлих родичів, а самого орендодавця. Виплата здійснюється на підставі копи свідоцтва про смерть орендодавця, довідки сільської ради в якій вказано хто здійснив поховання та заяви особи яка здійснила поховання орендодавця. Дані суми включено до звіту форма 1-ДФ з ознакою доходу « 146»(допомога на поховання). Відповідно до ст.164 ПКУ виплата на поховання не є базою для оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

На підтвердження наведених обставин позивачем до суду надано належним чином завірені копії податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2016 року, договорів оренди землі, додаткових угод, заяв про надання матеріальної допомоги, довідок встановлення факту, свідоцтв про смерть, паспортів, довідок про присвоєння ідентифікаційного номера та видаткових касових ордерів по 500,00 грн. (а.с.95-124).

Перевіркою правомірності визначення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 01.04.2016 по 31.03.2019 року встановлено його заниження на загальну суму 8177,29 грн., у тому числі за 2017 рік - 278,08 грн., за 2018 рік - 646,54 грн., за 2019 рік - 7252,67 грн. в результаті чого контролюючим органом винесено №00000301412, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за основним платежем 8177,29 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 2044,32 грн.

Позивач у своєму позові погоджується з існуванням порушення та зазначає, що при винесенні податкового повідомлення - рішення контролюючим органом у 2019 році застосовано ставку 1% від мінімальної заробітної плати, тоді як, необхідно було застосовати ставку 0,1 % від мінімальної заробітної плати.

Враховуючи наведене позивач просить скасувати податкові повідомлення - рішення.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно пп.14.1.36 п. 14.1 ст.14 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Підпунктом 134.1.1 п. 134.1 ст.134 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (п. 135.1 ст. 135 ПК України).

Відповідно до п. 137.1 ст. 137 ПК України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.

Підпунктом 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно розділу V цього Кодексу.

Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг ("а" п.198.1 ст.198 ПК України).

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п.198.2 ст.198 ПК України).

При цьому, податковий кредит в силу приписів п.198.3 ст.198 ПК України визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з, зокрема, придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Водночас, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (п. 198.6 ст. 198 ПК України).

Згідно п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно до п.201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 201.2 ст.201 ПК України).

З огляду на приписи положень пп.14.1.36 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, суд наголошує, що обов'язковими ознаками господарської діяльності є здійснення її суб'єктами господарювання у сфері суспільного виробництва; спрямування її на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг. При цьому результати зазначеної діяльності - продукція, роботи чи послуги - мають вартісний характер і цінове вираження.

Податкове повідомлення - рішення №00000291412 складається із суми 3234,00 грн., що нарахована контролюючим органом на підставі акта перевірки яким встановлено, що при відображенні довідок на списання різниць між кількістю відвантаженої продукції в порт та фактичним перетином згідно вантажно митної декларації та не нараховано податкові зобов'язання.

В даному випадку суд зазначає, що відповідно до пункту 1.13. розділу VIII інструкції "Про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах" (що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), списання убутку за формулою (4) може проводитися тільки в розмірі не більше 0,2%. Списання втрат понад 0,2 % може бути проведено тільки з дозволу керівника підприємства та згідно з висновком комісії із зачистки партій зерна і продукції. За партіями зерна, що не підлягали доопрацюванню чи переміщенням механізмами в процесі зберігання, списання за рахунок зниження смітної домішки не допускається.

Згідно пункту 1.14. розділу VIII інструкції "Про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах", природний убуток зерна при зберіганні розраховується згідно з нормами природного убутку, затвердженими постановою Державного комітету СРСР по матеріально-технічному забезпеченню від 07.01.86 N4 (v0004400-86) та введеними в дію наказом Міністерства хлібопродуктів СРСР від 28.01.86 N 23 (v0023400-86) "Об утверждениии норм естественной убыли зерна, продуктов его переработки, семян трав, кормов травяных, искусственно высушенных и семян масличных культур при хранении на предприятиях системы Министерства хлебопродуктов СССР".

Враховуючи викладене суд зазначає, що позивачем списано втрати зерна пшениці у межах, дозволених законодавством, що діяло на момент виникнення правовідносин.

Факт списання підтверджується довідкою ТОВ "ДССК" від 10.09.2016 року №130/16 (а.с.162).

Враховуючи наведене, судом встановлено, що реалізація пшениці в розмірі 5,413 мт. позивачем не здійснена, в зв'язку з чим, податкові зобов'язання нарахуванню не підлягають.

Податкове повідомлення - рішення №00000291412 також складається із суми 199302,00 грн., що нарахована контролюючим органом на підставі акта перевірки, яким встановлено порушення п.209 ст.209 ПК України в частині розподілу сум податкового кредиту за вересень 2016 року по додатку 10 "Розрахунок сум податку на додану вартість по операціях з сільськогосподарськими товарами/послугами, що підлягають сплаті до державного бюджету" в сумі ПДВ 199302,00 грн.

З метою визначення сум ПДВ, що підлягають сплаті до держбюджету та перерахуванню на спеціальні/поточні рахунки платників, суб'єкти спецрежиму оподаткування та платники-сільгосппідприємства, які відповідають вимогам п. 209.18 ПКУ, суми податкових зобов'язань і податкового кредиту звітного (податкового) періоду визначають за кожним видом операцій.

При цьому у випадку придбання/виготовлення у 2016 році суб'єктами спецрежиму оподаткування та платниками-сільгосппідприємствами, які відповідають вимогам п. 209.18 ПКУ, товарів/послуг, основних фондів для їх використання частково для виробництва зернових і технічних культур та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, такі платники податку повинні здійснити розрахунок питомої ваги Вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва й інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості всіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.

Такий розрахунок питомої ваги передбачається здійснювати в додатку 9 до податкової декларації з ПДВ, у якій відображаються результати діяльності в межах спецрежиму оподаткування (0121 - 0123) діяльності в межах п. 209.18 ПКУ (0130).

З урахуванням значення розрахованої питомої ваги сума сплаченого (нарахованого) ПДВ при придбанні/виготовленні товарів/послуг, основних фондів відноситься до податкового кредиту по операціях із зерновими і технічними культурами та/або операціях із продукцією тваринництва, та/або операціях з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами пропорційно частці (питомій вазі) вартості постачання таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва й інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості постачання всіх сільськогосподарських товарів/послуг.

У разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільгосппідприємством виключно для виробництва одного виду товарів/послуг (зернових і технічних культур або продукції тваринництва, або інших сільськогосподарських товарів/послуг), сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту у зв'язку з таким виготовленням/придбанням повністю відноситься до складу податкового кредиту за відповідним видом операцій.

Пунктом 18 Порядку заповнення і подання звітності з податку на додану вартість, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України № 21 від 28.01.2016 року передбачено, що у таблиці 1 (ДС9) (додаток 9) зазначається обсяг податкових зобов'язань з податку на додану вартість з постачання товарів за результатами діяльності за операціями, визначеними пунктом 161.3 статті 161 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", розрахований за даними податкових накладних за відповідний звітний (податковий) період, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до Листа ДФС України від 27.01.2016 року №2533/7/99-99-19-03-01-17 "Про особливості сплати ПДВ платниками - сільськогосподарськими підприємствами у 2016 році", з метою визначення сум ПДВ, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальні/поточні рахунки платників, сільськогосподарські підприємства суми податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду визначають за кожним видом таких операцій.

При цьому, у випадку придбання/виготовлення сільськогосподарськими підприємствами товарів/послуг, основних фондів для їх одночасного використання частково для виробництва зернових і технічних культур, та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, такі платники податку здійснюють розрахунок питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів (без урахування поточного звітного (податкового) періоду) (підпункт «а» підпункту 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 ПКУ).

Розрахунок питомої ваги вартості кожного виду сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості постачання усіх сільськогосподарських товарів/послуг здійснюється щомісячно у додатку 9 (ДС9) до податкової декларації з ПДВ за формою, затвердженою Порядком № 21, в якій відображаються результати діяльності в межах спеціального режиму оподаткування.

З урахуванням значення розрахованої питомої ваги сума сплаченого (нарахованого) ПДВ при придбанні/виготовленні товарів/послуг, основних фондів відноситься до податкового кредиту по операціях із зерновими і технічними культурами, та/або операціях з продукцією тваринництва, та/або операціях з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами пропорційно частці (питомій вазі), розрахованій у додатку 9 (ДС9) до податкової декларації з ПДВ із позначками « 0121»-« 0123».

Для ведення податкового обліку за окремими видами сільськогосподарських операцій у складі податкової декларації з ПДВ із позначками « 0121 »-« 0123» передбачено додаток 10 (ДС10).

Розподіл суми податкового кредиту звітного періоду за видами сільськогосподарських операцій здійснюється у відповідних рядках таблиць 1, 2 та 3 додатка 10 (ДС10) до податкової декларації з ПДВ із позначками « 0121-0123» виходячи з частки, розрахованої у додатку 9 (ДС9).

З поданих до суду матеріалів судом встановлено, що обсяг зернових та технічних культур, за попередні 12 послідовних місяців, у вересні 2016 склав 120 381 718 грн., що становить 76,91 %, а обсяг інших с/г культур/послуг, за попередні 12 послідовних місяців, у вересні 2016 склав 36 141 935 грн., що становить 23,09 % (а.с.68).

На підставі додатку 9 (ДС9) здійснено розподіл суми податкового кредиту за вересень 2016 року за видами сільськогосподарських операцій у відповідних рядках таблиць 1, та 3 додатка 10 (ДС10) до податкової декларації з ПДВ за вересень 2016 року, із позначками « 0121» виходячи з частки, розрахованої у додатку 9 (ДС9) (а.с.69).

Через зміну форми додатку 9 (ДС9) ТОВ «ЗАПК» надано до контролюючого органу уточнені декларації з ПДВ за серпень, вересень 2016 року (а.с.72-76).

Відповідно до оновленої форми починаючи з серпня 2016 року в додатку 9 (ДС9) розподіл частки не включає поточний місяць, що вплинуло на розподіл частки.

Частка сплати відповідно до додатку 9 (ДС9) змінилась в сторону зменшення.

Обсяг зернових та технічних культур, за попередні 12 послідовних місяців, у вересні 2016 склав становив 72,31 %, а обсяг інших с/г культур/послуг, за попередні 12 послідовних місяців, у вересні 2016 склав становить 27,69 %.

В зв'язку із вищенаведеним, відповідно до уточнюючої декларації з ПДВ за вересень 2016 року позивачем сплатило до бюджету на 34567,00 грн. більше відповідно до таблиці 3 додатку 9 (ДС9).

Враховуючи наведене суд доходить висновку, що податкове повідомлення - рішення №00000291412 винесено контролюючим органом протиправно та підлягає скасуванню у повному обсязі.

Податкові повідомлення - рішення від 13.08.2019 за № 0001181304, 0001191304, 0001201304 винесено контролюючим органом на підставі висновків акта перевірки, яким встановлено, що позивач надавав своїм працівникам та орендодавцям, у яких ТОВ "Знам'янська агропромислова компанія" орендувало земельні ділянки (паї), допомогу на поховання померлих їм родичів (мати, батько, дружина, тощо), без нарахування податку на доходи фізичних осіб. В Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) ТОВ "Знам'янська агропромислова компанія" (код за ЄДРПОУ 31885335) нараховану та виплачену допомогу на поховання зазначала з ознакою доходу « 127» «інші доходи» та « 146» «допомога на поховання».

В результаті вищевикладеного, на думку контролюючого органу, позивачем порушено вимоги підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті.163, підпункт 165.1.22 «б» пункту 165.1 статті 165, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (із змінами і доповненнями) та занижено податок на доходи фізичних осіб в сумі 18856,60 грн. в тому числі по періодах: травень 2016 року в сумі 223,60 грн.; червень 2016 року в сумі 1006,21 грн.; липень 2016 року в сумі 223,60 грн.; серпень 2016 року в сумі 223,60 грн.; вересень 2016 року в сумі 111,80 грн.; жовтень 2016 року в сумі 335,40 грн.; листопад 2016 року в сумі 2683,23 грн.; грудень 2016 року в сумі 1341,62 грн.; січень 2017 року в сумі 670,81 грн.; лютий 2017 року в сумі 2012,42 грн.; березень 2017 року в сумі 1341,61 грн.; квітень 2017 року в сумі 1341,61 грн.; травень 2017 року в сумі 670,81 грн.; червень 2017 року в сумі 2012,42 грн.; липень 2017 року в сумі 2124,23 грн.; вересень 2017 року в сумі 1341,61 грн.; липень 2018 року в сумі 397,34 грн.; жовтень 2018 року в сумі 397,34 грн.; грудень 2018 року в сумі 397,34 грн.

Відповідно до п. п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з п. п. 165.1.22 п. 165.1 ст. 165 розділу IV ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання платника податку:

а) будь-якою фізичною особою, благодійною організацією, Пенсійним фондом України, відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування України або професійною спілкою;

б) роботодавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) у розмірі, що не перевищує подвійний розмір суми, визначеної в абзаці першому п. п. 169.4.1 п. 169.4 ст.169 ПКУ (у 2016 році - 3860 грн, у 2017 році - 4480 грн, у 2018 році - 4940 гривень). Сума перевищення за її наявності остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати, надання).

При цьому відповідно до п. п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.

Ставка військового збору становить 1,5 відсотки від об'єкта оподаткування, визначеного п. п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Водночас до загального місячного (річного)оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема:

- дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ);

- інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

Таким чином не є об'єктом оподаткування військовим збором кошти або вартість майна (послуг), що надаються платнику податків як допомога на поховання, зокрема:

- Пенсійним фондом України, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування України (незалежно від розміру отриманої допомоги);

- роботодавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) у розмірі, що не перевищує подвійний розмір суми, визначеної в абзаці першому п. п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ.

З матеріалів доданих до справи судом встановлено, що виплата на поховання здійснювалась позивачем відповідно до п. 4.12 договорів оренди земельних ділянок укладених між ТОВ "ЗАПК" та орендодавцями.

Виплата здійснюється на самого орендодавця та на підставі копи свідоцтва про смерть, довідки сільської ради в якій вказано хто здійснив поховання та заяви особи яка здійснила поховання орендодавця.

Дані суми у розмірах по 500,00 грн. включено до звіту форма 1-ДФ з ознакою доходу « 146» (допомога на поховання).

Враховуючи наведене суд доходить висновку, що податкові повідомлення - рішення від 13.08.2019 за № 0001181304, 0001191304, 0001201304 винесено контролюючим органом протиправно та підлягають скасуванню у повному обсязі.

Податкове повідомлення - рішення від 13.08.2019 року за №00000301412 винесено контролюючим органом на підставі висновків акта перевірки, яким встановлено, що позивачем занижено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 8177,29 грн., у тому числі за 2017 рік - 278,08 грн., за 2018 рік - 646,54 грн., за 2019 рік - 7252,67 грн.

Позивач у своєму позові погоджується, що ТОВ "ЗАПК" до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки не включено об'єкт нежитлової нерухомості, будівлю (тип нерухомості 9), загальною площею 173,8 кв.м. (інвентарний номер 1353), яка не використовується для виробництва сільськогосподарської продукції, проте, не погоджується із застосуванням до позивача ставки у розмірі 1% від мінімальної заробітної плати за 2019 рік.

В даному випадку суд зазначає, що відповідно до підпунктів 266.1.1, 266.2.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктом 266.3.3 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

Відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 Податкового кодексу України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Підпунктом 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Судом встановлено, що відповідно до рішення тридцять другої сесії VII скликання Знам'янської другої селищної ради №341 від 23.05.2018 року, а саме пунктом 1.1. визначено, що розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлено в додатках 1-3, в яких в свою чергу встановлено ставку податку 0,100 % за 1 кв.м. (а.с.86-89).

Отже, ставка податку від мінімальної заробітної плати 4173,00 грн. на початок 2019 року складає 4,173 грн.

Таким чином, позивач повинен був сплатити податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 725,26 грн. (4,173 грн. х 173,8 кв.м.).

Як вбачається з оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, контролюючий орган, застосував до ТОВ "ЗАПК" ставку податку 1% від мінімальної заробітної плати (4173,00 грн.), внаслідок чого, нарахував позивачу за 2019 рік податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі - 7252, 67 грн.

Таким чином, враховуючи те, що контролюючим органом невірно застосовано ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки суд доходить висновку про скасування податкового повідомлення - рішення від 13.08.2019 року №00000301412 в частині нарахування основного платежу в розмірі 6527,41 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1631,85 грн.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових доказів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

VI. Розподіл судових витрат.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні із даним позовом до суд сплачено судовий збір у розмірі 4575,52 грн. (а.с.2, 131).

Таким чином, враховуючи матеріали справи та докази, наданні до суду, суд дійшов висновку, що на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 4544,58 грн. (302972,17 ч 305034,52 х 4575,52).

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Знам'янська агропромислова компанія" (27431, Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Богданівка, вул. Миру, 2, код ЄДРПОУ - 31885335) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501) про скасування податкових повідомлень - рішень від 13.08.2019 року №00000301412, №0001181304, №001191304, №0001201304 та №00000291412 задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 13.08.2019 року №0001181304.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 13.08.2019 року №0001191304.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 13.08.2019 року №00000291412.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 13.08.2019 року №0001201304.

Скасувати податкове повідомлення - рішення від 13.08.2019 року №00000301412 в частині нарахування основного платежу в розмірі 6527,41 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1631,85 грн.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Знам'янська агропромислова компанія" (27431, Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Богданівка, вул. Миру, 2, код ЄДРПОУ - 31885335) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 4544,58 грн. (чотири тисяч п'ятсот сорок чотири гривні 58 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 39393501).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 12.12.2019 року.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук