06 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/10888/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Шуляк О.Ю.,
за участю: позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Кірік В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
4 жовтня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 14 серпня 2019 року, з підстав протиправності відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за віком.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено згідно з частиною 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 17 липня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з моменту призначення, відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Позивач, вважаючи вказану відмову протиправною, звернувся до суду з позовом, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року, яке залишено без змін Сьомим апеляційним адміністративним судом, у задоволенні позову ОСОБА_1 було відмовлено. Згідно з висновками судів, позивач звертався до органів Пенсійного фонду України у порядку звернення громадян, а не з відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії. Врахувавши висновки судів, позивач повторно звернувся до відповідача про здійснення перерахунку пенсії відповідно до положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак відповідачем повторно було відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 9 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
25 жовтня 2019 року за вих. №33546/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 24 жовтня 2019 року (а.с.20-24). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що розмір пенсії обчислено відповідно до діючих норм пенсійного законодавства. а також зазначив, що позивач з даного питання вже звертався із позовом до суду раніше.
Ухвалою суду від 1 листопада 2019 року справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) осіб на 15 листопада 2019 року на 14:00 (а.с.27).
У судове засідання 15 листопада 2019 року у судове засідання прибула представник позивача, яка заявила клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю ознайомитись із відзивом на позов.
У судовому засіданні 15 листопада 2019 року представник відповідача проти відкладення розгляду справи не заперечувала.
У судовому засіданні суд ухвалою від 15 листопада 2019 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати клопотання представника позивача задовольнив та відклав розгляд справи на 6 грудня 2019 року на 14:00 для надання представнику позивача часу на ознайомлення з відзивом на позов, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 15 листопада 2019 року (а.с.32).
У судове засідання 6 грудня 2019 року прибув позивач, який заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, що викладені у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні 6 грудня 2019 року проти заявлених вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву. В обґрунтування заперечень пояснила, що ОСОБА_1 із належною заявою про здійснення йому перерахунку пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не звертався.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 26 жовтня 2004 року (а.с.4) та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії обчислений відповідно до норм частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії для її збільшення за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом №Щ-3418 від 14 серпня 2019 року, на заяву позивача ГУ ПФУ в Житомирській області у порядку Закону України «Про звернення громадян» позивачу роз'яснено, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачу проводиться відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розрахована відповідно до статей 27, 28 вказаного Закону (а.с.15).
Вважаючи такі дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, неправомірними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Судом встановлено, що у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області є відділ звернення громадян та відділ призначення/перерахунку пенсій.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснила, що позивач звернувся до відділу звернення громадян із заявою довільної форми, яку було розглянуто у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» та надано позивачу роз'яснення з його питання, рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії не приймалося.
Позивач у судовому засіданні не заперечував, що подав заяву у довільній формі, ніяких бланків не заповнював.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Для здійснення перерахунку пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсіонер повинен звернутися із відповідною заявою до органу пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Розділом ІІ Порядку №22-1 визначено документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший
Додатком 3 Порядку №22-1 затверджений єдиний бланк заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Пунктом 4.1. Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
З наведених норм вбачається, що існує законодавчо встановлений порядок звернення особи із заявою про перерахунок пенсії, відповідний бланк заяви, перелік документів необхідний для розгляду заяви, а також порядок розгляду таких заяв.
Оскільки позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою у довільній формі без додержання вимог Порядку №22-1, його заяву було розглянуто у відповідності до Закону України від 2 жовтня 1996 року №393/96-ВР «Про звернення громадян».
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що позивач не звертався до відповідача з заявою встановленої форми про перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-ХІІ з урахуванням вимог Порядку №22-1.
Відповідачем рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії не приймалось, а було надано відповідь від 14 серпня 2019 року за №Щ-3418, у якій роз'яснено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, яка не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не має правових наслідків для позивача, а тому суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених понесених судових витрат у даній адміністративній справі та на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене 11 грудня 2019 року.
Головуючий суддя Д.М. Гурін