Рішення від 06.12.2019 по справі 240/10972/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/10972/19

категорія 105000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Шуляк О.Ю.,

за участю: позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Колесник А.С.,

представника третьої особи - Погорлецького Є.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції Житомирської області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

9 жовтня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного територіального управління юстиції Житомирської області Державної виконавчої служби, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції Житомирської області Державної виконавчої служби щодо розгляду заяви від 31 липня 2019 року;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції Житомирської області Державної виконавчої служби виконати судове рішення у справі №2а-3463/11, з підстав протиправної бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду, що набрало чинності.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 23 жовтня 2019 року на 14:30.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 6 грудня 2019 року прийнято відмову позивача від позову у частині позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного територіального управління юстиції у Житомирській області щодо розгляду заяви від 31 липня 2019 року та закрито провадження у справі у цій частині.

У судовому засіданні 6 грудня 2019 року позивач позовні вимоги щодо виконання рішення суду підтримав повністю та просив їх задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні 6 грудня 2019 року проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні за безпідставністю, з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи у судовому засіданні 6 грудня 2019 року проти заявлених вимог заперечував повністю та просив відмовити у їх задоволенні з підстав, що викладені у запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення позивача, представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 31 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного територіального управління юстиції у Житомирській області щодо вчинення заходів з виконання судового рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2012 року у справі №2-А-3463/11 (а.с.7).

Позивач стверджує, що станом на час звернення з даним позовом до суду він не отримував жодного повідомлення чи інформації від відповідача про розгляд вказаного звернення від 31 липня 2019 року.

Вважаючи, що відповідачем не вживаються заходи щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2012 року у справі №2-А-3463/11, позивач звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання відповідача виконати вказане рішення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Спірні правовідносини у справі регулюються Законом України від 5 червня 2012 року № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Законом України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження», Постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 року №440.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 року №440, яка набрала чинності 23 вересня 2014 року, затверджено Порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою (далі - Порядок №440).

Згідно з Порядком №440 до органу Пенсійного фонду України, який визнано боржником за рішенням суду, управління державної виконавчої служби головних управлінь юстиції надсилають повідомлення про прийняття рішення для обліку в реєстрі рішень, виконання яких гарантується державою.

Боржник або орган державної влади, зобов'язаний повідомити відповідальній особі про стан виконання рішення (виконання в повному обсязі, часткове виконання, невиконання).

Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845

2 грудня 2014 року ОСОБА_1 подав до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області виконавчий лист №2-А-3463/11, виданий Богунським районним судом м. Житомира від 8 лютого 2013 року (а.с.47).

Представник відповідача пояснив, що виконавчий лист, поданий позивачем, виконується у Порядку №440.

Порядок №440 не містить посилань на Закон України "Про виконавче провадження", але передбачає, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.

Тобто, відповідальною особою Управління здійснюється облік та інвентаризація заборгованості, але виконавчі дії згідно з Законом України "Про виконавче провадження", не вчиняються.

Відповідальною особою було перевірено дані Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень та встановлено відсутність відомостей про виконання рішень у повному обсязі, тому відповідну інформацію про рішення суду №2-А-3463/11 7 квітня 2015 року внесено до Реєстру рішень виконання яких гарантується державою за №47161967, про що повідомлено ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області листом №7622/38/3.2-33/19 (а.с.76-77).

Виконавчий лист №2-А-3463/11 передбачає здійснення перерахунку відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 16 червня 2011 року.

ОСОБА_1 подав також до виконання виконавчий лист №2-А-3967/11 (а.с.48), дані про який внесені до Реєстру рішень за №47165306, про що сторони повідомлено листом №7990/38/3.2-33/19.

Виконавчий лист №2-А-3967/11 передбачає здійснення перерахунку відповідно до статті 54 та статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 16 червня 2011 року до 22 липня 2011 року.

Боржник - Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі, повідомив про неможливість виконання судового рішення №2-А-3463/11, оскільки триває процедура виконання по судовому рішенню у справі №2-А-3967/11. ОСОБА_1 подав два виконавчих документа про здійснення перерахунку та виплату пенсії за один і той же період, що призведе до подвійної виплати та є недопустимим.

У зв'язку з цим, 27 серпня 2015 року за вих. №7622/38/3.1-25, Управлінням державної виконавчої служби виконавчий лист №2-А-3463/11 повернуто на адресу ОСОБА_1 з відповідним роз'ясненням (а.с.73).

Враховуючи звернення ОСОБА_1 з даного питання, 8 вересня 2015 року за вих. №7622/38/3.1-25 Управлінням державної виконавчої служби направлено листа до Богунського районного суду м. Житомира щодо надання відповідного роз'яснення, стосовно можливості одночасного виконання судових рішень №2-а-3463/11 та №2-а-3967/11 (а.с.65).

22 грудня 2015 року до Управління державної виконавчої служби з Богунського районного суду м. Житомира надійшов лист про те, що згідно з вказаними рішеннями суду періоди виплат співпадають, проте у справі №2-а-3967/11 період перерахунку та сплати пенсії є конкретним, тому у цій частині рішення не може бути роз'яснено судом, який прийняв вказане рішення, так як є зрозумілим (а.с.67).

2 серпня 2017 року ОСОБА_1 повторно подав до Управлінням державної виконавчої служби виконавчий лист №2-А-3463/11 Богунського районного суду м. Житомира від 8 лютого 2013 року (а.с.61-62).

Оскільки дані про це рішення 7 квітня 2015 року вже були внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №47161967, то поданий пакет документів приєднано до пакету документів, який надійшов від ОСОБА_1 2 грудня 2014 року.

13 листопада 2017 року за вих. №7622/38/3.1-25 на адресу ОСОБА_1 та Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслані повідомлення про прийняття до обліку рішення, виконання якого гарантується державою (а.с.60).

Також, даним повідомленням вказано на обов'язок боржника протягом семи робочих днів надати інформацію про стан виконання рішення (виконання в повному обсязі, часткове виконання, невиконання).

7 березня 2018 року з Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов лист до якого додано копію довідки №2252/03.2 від 20 лютого 2018 року про те, що на виконання рішення Богунського районного суду м. Житомира №2-А-3463/11 від 13 жовтня 2011 року, ОСОБА_1 нараховано 0 грн, з урахуванням виплачених сум, оскільки згідно з рішенням Богунського районного суду м. Житомира №2-А-3967 від 12 жовтня 2011 року за період з 16 червня 2011 року до 22 липня 2011 року ОСОБА_1 нараховано 4604,44 грн.

За виконавчим листом №2-А-3967/11 Житомирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області надано відповідну довідку про проведення ОСОБА_1 нарахування у сумі 4604,44 грн, а тому відповідний пакет документів, згідно акта прийому-передачі за 3-й квартал 2015 року переданий до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області у жовтні 2015 року, однак ОСОБА_1 до ГУ ДКСУ подано заяву про відкликання виконавчого документа №2-А-3967 до виконання №2-А-3463/11 (а.с.49).

ОСОБА_1 звернувся до відповідача 31 липня 2019 року із заявою щодо виконання рішення суду у справі 2-А-3463/11 (а.с.7).

Головним територіальним управлінням юстиції у Житомирській області на звернення ОСОБА_1 відповідно до статті 40 Конституції України, у межах компетенції, та по суті порушених питань від 31 липня 2018 року було надано обґрунтовану відповідь 29 серпня 2019 року №В-733/3.3/3.3-22/2019 (а.с.20-21), яка на поштову адресу позивача не надходила.

6 грудня 2019 року у судовому засіданні представник відповідача надав позивачу копію відповіді від 29 серпня 2019 року №В-733/3.3/3.3-22/2019.

Отже, судом встановлено, що виконавчий лист №2-А-3463/11 перебував на виконанні в Головному територіальному управлінні юстиції Житомирської області, яким здійснювалися заходи щодо його виконання.

Дії Головного територіального управління юстиції Житомирської області вжиті у повній відповідності до вимог Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку №440.

Перевіряючи доводи позивача щодо невиконання відповідачем рішення суду у справі №2-А-3463/11, суд зазначає наступне.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 12 жовтня 2011 року у справі №2-А-3967/11 (далі - Рішення №2-А-3967/11) зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячну основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену частиною 4 статті 54 та статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі шести мінімальних пенсій за віком (основна пенсія) та 50 процентів мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія), що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за період з 16 червня 2011 року по 22 липня 2011 року включно з урахуванням виплачених коштів.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду №2-А-3463/11 від 22 лютого 2012 року (далі - Рішення №2-А-3463/11) зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 16 червня 2011 року виходячи із розрахунку 6 (шести) розмірів мінімальної пенсій за віком з урахуванням фактично виплачених сум.

Отже, Богунським районним судом м. Житомира та Житомирським апеляційним адміністративним судом прийнято два рішення щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Рішенням №2-А-3463/11 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 16 червня 2011 року.

Рішенням №2-А-3967/2011 відповідно до частини 4 статті 54 та статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 16 червня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Рішення №2-А-3463/11 та №2-А-3967/2011 мають спільним один і той самий період для здійснення перерахунку, а саме з 16 червня 2011 року до 22 липня 2011 року.

Однак, рішення №2-А-3463/11 не має кінцевої дати здійснення перерахунку пенсії, тому позивач вважає, що перерахунок мав здійснюватися починаючи з 16 червня 2011 року безстроково, а не тільки до 22 липня 2011 року, у зв'язку з чим і виник спір.

Позивач вважає, що боржник нарахувавши за Рішенням №2-А-3967/2011 4604 грн 44 коп. за період з 16 червня 2011 року по 22 липня 2011 року, мав продовжити виконувати Рішення №2-А-3463/11 і після 22 липня 2011 року, однак цього не зробив, а Головне територіальне управління юстиції Житомирської області не зобов'язує боржника виконати рішення суду.

У ході судового розгляду судом було зобов'язано відповідача з'ясувати причини невиконання Рішення №2-А-3463/11 у боржника та залучено боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оскільки судове рішення у справі може вплинути на його права і обов'язки.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Судом з'ясовано, що з 1 листопада 2011 року ОСОБА_1 перейшов з одного виду пенсійного забезпечення на інший, а саме: з пенсії особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи на військову пенсію, що не заперечувалось самим позивачем у судовому засіданні.

Отже, з 1 листопада 2011 року позивач обрав інший вид пенсії та відповідно вже не мав права на отримання пенсії особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи і йому не мав здійснюватися перерахунок цієї пенсії з 1 листопада 2011 року.

Щодо перерахунку пенсії за період з 22 липня 2011 року до 1 листопада 2011 року суд зазначає наступне.

Законом України від 14 червня 2011 року №3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 липня 2011 року за №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, до фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набула чинності з 23 липня 2011 року. Зазначеною постановою установлено розміри пенсії, додаткової пенсії та підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення відповідним категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином з 23 липня 2011 року законодавчо змінилися розміри пенсії, що мали виплачуватися громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв'язку з тим, що до законодавства, яке регулює пенсійне забезпечення громадян, потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС, внесені зміни, боржником на виконання Рішення №2-А-3463/11 проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 16 червня 2011 року до 22 липня 2011 року.

Тобто перерахунок пенсії зроблений до внесення змін у законодавство щодо виплати пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

11 листопада 2019 року за реєстраційним №34713/04 до боржника надійшов лист від Управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області в якому зазначено, що:

- у Житомирському окружному адміністративному суді перебуває на розгляді справа №240/10972/19 за позовом ОСОБА_1 до головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії;

- судом зобов'язано УДВС надати інформацію щодо виконання рішення суду №2-А-3463/11, виданого 8 лютого 2013 року Богунським районним судом м. Житомира, оскільки рішенням суду встановлено дату початку здійснення перерахунку, а кінцеву дату не визначено.

ГУ ПФУ в Житомирській області надало нові довідки про здійснення нарахування на виконання рішення суду від 13 листопада 2019 року №37001/03.5 (а.с.106) та №37002/03.5 (а.с.108), у яких вказало, рішення судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань, а саме, виплати призначені на виконання судового рішення, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.

Тому, на виконання виконавчого листа №2-А-3463/11 ОСОБА_1 нараховано 4280,97 грн. за період з 16 червня 2011 року до 22 липня 2011 року відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На виконання виконавчого листа №2-А-3967/11 ОСОБА_1 нараховано 323,47 грн. за період з 16 червня 2011 року до 22 липня 2011 року відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Оскільки рішеннями судів №2-А-3463/11 та №2-А-3967/11 за однаковий період з 16 червня 2011 року до 22 липня 2011 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому в довідці про здійснення нарахування на виконання рішення суду №37001/03.5 від 13 листопада 2019 року зазначена лише сума доплати за статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 50 процентів мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія) у відповідності до Рішення №2-А-3967/11.

Суд вважає, що відповідачем доведено вчинення дій щодо виконання Рішення №2-А-3463/11 із врахуванням вимог Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку №440, а третьою особою доведено виконання Рішення №2-А-3463/11 у повному обсязі, тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог та відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного територіального управління юстиції Житомирської області (майдан Соборний, 1, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 34900660), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), про визнання бездіяльності Головного територіального управління юстиції Житомирської області щодо невиконання судового рішення у справі №2-а-3463/11 протиправною, зобов'язання Головного територіального управління юстиції Житомирської області виконати судове рішення у справі №2-а-3463/11.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 11 грудня 2019 року.

Головуючий суддя Д.М. Гурін