Справа № 234/19619/19
Провадження № 3/234/4491/19
05 грудня 2019 року Суддя Краматорського міського суду Донецької області Лутай А.М.,
розглянувши протокол про адміністративне правопорушення №32 від 11.11.2019р, який надійшов із Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Донецьк Донецької області, громадянина України, ІПН НОМЕР_1 , головного фахівця філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк», до адміністративної відповідальності не притягувався, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
- за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченного ст.212-2 ч.1 п.п.5, 6 КУпАП,
11 листопада 2019 року о 10 годині 08 хвилин, в службовому приміщенні №131 Філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк", яке розташовано в адміністративному будинку філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" (84302, м.Краматорськ, вул.Сіверська, б.54), за результатами розгляду документального матеріалу ГВКЗЕ 2 управління (з дислокацією м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 05.11.2019р №3516нт встановлено та зафіксовано факт порушень вимог ст.21 Закону України «Про державну таємницю» та п.п.41, 42, 51 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013р №939, з боку головного фахівця філії - Донецьке обласне управління АТ Ощадбанк" ОСОБА_1 , відповідального за облік зберігання секретних документів, а також здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності у зазначеній філій (покладені обов'язки режимно-секретного органу), які можуть призвести до витоку відомостей секретного характеру.
А саме, згідно ст.21 Закону України «Про державну таємницю» та п.41 Порядку-939 основними завданнями режимно-секретного органу є: - недопущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації: - своєчасне розроблення та здійснення разом з іншими структурними підрозділами підприємства, установи, організації заходів щодо охорони державної таємниці; - запобігання витоку секретної інформації; - забезпечення режиму секретності під час проведення всіх видів секретних робіт.
Згідно вимог п.42 (1, 5, 14) Порядку-939 РСО відповідно до покладених на них завдань: - організовують і забезпечують здійснення контролю за виконанням на підприємстві, в установі, організації вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці; здійснюють контроль за: - дотриманням установленого на підприємстві, в установі, організації порядку доступу працівників до відомостей, що становлять державну таємницю, у зв'язку з чим проводять перевірку відповідності-форми наданого їм допуску до державної таємниці ступеню секретності відомостей, до яких надається доступ, візують проекти наказів керівника підприємства, установи, організації про призначення (звільнення) осіб на посади, включені до номенклатури посад: - формують на підставі пропозицій керівників структурних підрозділів номенклатуру посад, оформляють разом з кадровим підрозділом необхідні документи щодо надання працівникам допуску до державної таємниці.
Відповідно до п.39 Порядку-939 на підприємстві, в установі, організації з незначним обсягом робіт, пов'язаних з державною таємницею, де штатним розписом не передбачено створення РСО, облік і зберігання секретних документів, а також заходи щодо забезпечення режиму секретності здійснюються особисто керівником підприємства, установи організації або працівником, спеціально призначеним наказом керівника,після створення необхідних умов для забезпечення режиму секретності. На них поширюються обоє 'язки та права РСО.
Згідно вимог п.49 Порядку-939 необхідність роботи із секретною інформацією та Форма допуску громадянина до державної таємниці визначаються керівником підприємства, установи, організації за місцем роботи, служби чи навчання громадянина відповідно до номенклатури посад, складеної за формою згідно з додатком 4.
Вимогами п.50 Порядку-939 встановлено, що номенклатура посад розробляється РСО разом з керівниками структурних підрозділів підприємств установи, організації. Номенклатура посад складається для всіх форм допуску відповідно до штатного розпису (штату), посадових інструкцій та іншіх документів, які визначають характер виконуваної працівниками роботі, урахуванням положень ЗВДТ, які прямо стосуються характеру виконуваної працівниками роботи. До номенклатури посад включаються посади керівника підприємства, установи, організації та посади тих працівників, які включені до штатного розпису, службова, виробнича, наукова чи науково-технічна діяльність яких потребує доступу до державної таємниці.
Згідно вимог п.51 Порядку-939 до номенклатури посад зміни вносяться за процедурою, передбаченою для її розроблення, та погоджуються з органом СБУ.
Додаткові посади включаються до номенклатури посад за порядковими номерами, що продовжують перелік. У разі зміни найменування посад, виключення їх із штатного розпису, зміни обгрунтування підстав для надання за цими посадами допуску до державної таємниці, необхідності зміни форми допуску тощо у двомісячний строк вносяться зміни до відповідного пункту проекту, номенклатури посад та надсилаються до органу СБУ на погодження.
Після затвердження керівником підприємства, установи, організації, номенклатури посад або змін до неї у місячний строк до органу СБУ надсилаються у передбачені пунктом 56 цього Порядку документи для перевірки та надання допуску до державної таємниці громадянам, які перебувають на посадах, що додатково включені до номенклатури посад та яким не надано допуск до державної таємниці за відповідною Формою.
Філією - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" розроблено «Зміни до номенклатури посад працівників філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк”, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступ до державної таємниці» (під №33дск від 24.05.2019р), які погоджені ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях 11.07.2019 року та затверджені начальником філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" 26.07.2019р.
Згідно вказаних «Змін до номенклатури посад ...» додатково включено посади керуючого ТВБВ «10004/0218 філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" (п.16 номенклатури посад), яку займає ОСОБА_2 (наказ про призначення від 14.12.2016р №307-к) та начальника відділу клієнтів роздрібного бізнесу ТВБВ «10004/0218 філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" (п.17 номенклатури посад), яку займає ОСОБА_3 (наказ про призначення від 04.12,2017року №696- к). Допуск до державної таємниці вказані громадяни не мають.
Однак, в порушення вимог п.51 Порядку-939 головним фахівцем філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" ОСОБА_1 , який відповідальний за здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності у зазначеній філії, документальні матеріали для розгляду питання про надання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 допуску до державної таємниці та проведення їх перевірки у зв'язку з таким допуском подані до ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях 08.10.2019р, тобто після закінчення встановленого місячного строку з часу затвердження 26.07.2019р вищевказаних «Змін до номенклатури ...», а саме подане 08.10.2019р вмотивований запит від 08.10.2019р №56дск на ОСОБА_2 та вмотивований запит від 08.10.2019р №59дск на ОСОБА_5 .
Таким чином, в порушення вимог ст.21 Закону України «Про державну таємницю» та 41, 42, 51 Порядку-939 головним фахівцем філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" ОСОБА_1 не дотримано встановлений законодавством порядок надання допуску до державної таємниці та не вжиті заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці у філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк”, що може створити передумови до витоку секретної інформації.
Вказані порушення стали можливими внаслідок неналежного виконання обов'язків головного фахівця філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" ОСОБА_1 , відповідального за здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності у філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк".
ОСОБА_1 свою вину у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-2 ч.1 КУпАП визнав цілком, надавши суду заяву про розгляд даної справи без його участі.
Судом встановлена вина ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ст.212-2 ч.1 КУпАП, відповідно наданих до суду матеріалів справи, а саме:
- протоколом №32 від 11.11.2019р про адміністративне правопорушення;
- інформацією із ГВ КЗЕ 2 Управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях від 05.11.2019р;
- витягом з наказу №363-к від 06.06.2019 року про призначення ОСОБА_1 на посаду головного фахівця - Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» з 11 червня 2019 року;
- витягом з наказу №4нт від 13.06.2019 року про покладення на ОСОБА_1 обов'язків забезпечення режиму секретності у філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк»;
- довідкою щодо перебування ОСОБА_2 на номенклатурних посадах, які потребують наявності допуску до державної таємниці;
- довідкою щодо перебування ОСОБА_6 на номенклатурних посадах, які потребують наявності допуску до державної таємниці;
- довідкою головного спеціаліста відділу ОДТ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Засидкевич А.Г. від 11.11.2019 року про те, що документальні матеріали для розгляду питання про надання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 допуску до державної таємниці та проведення їх перевірки у зв'язку з таким допуском подані до ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях 08.10.2019р, тобто після закінчення встановленого місячного строку з часу затвердження 26.07.2019р вищевказаних «Змін до номенклатури ...».
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається противоправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пунктами 5, 6 частини 1 ст.212-2 КУпАП передбачена відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю, а саме: 5) порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці; 6) невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Згідно ст.21 Закону України "Про державну таємницю" в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, з метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням створюються на правах окремих структурних підрозділів режимно-секретні органи (далі - РСО), які підпорядковуються безпосередньо керівнику державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації.
Основними завданнями РСО є:
а) недопущення необгрунтованого допуску та доступу осіб до секретної інформації;
б) своєчасне розроблення та реалізація разом з іншими структурними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій заходів, що забезпечують охорону державної таємниці;
в) запобігання розголошенню секретної інформації, випадкам втрат матеріальних носіїв цієї інформації, заволодінню секретною інформацією іноземними державами, іноземними юридичними особами, іноземцями, особами без громадянства та громадянами України, яким не надано допуску та доступу до неї;
г) виявлення та закриття каналів просочення секретної інформації в процесі діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації;
д) забезпечення запровадження заходів режиму секретності під час виконання всіх видів робіт, пов'язаних з державною таємницею, та під час здійснення зовнішніх відносин;
е) організація та ведення секретного діловодства;
є) здійснення контролю за станом режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях та на підпорядкованих їм об'єктах.
Таким чином, головним фахівцем філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» ОСОБА_1 не дотримано встановлений законодавством порядок надання допуску до державної таємниці та не вжиті заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці у філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк”.
З урахуванням відомостей про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, зокрема те, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувався, вину у скоєнні адміністративного правопорушення за ст.212-2 ч.1 КУпАП визнав в повному обсязі, а також вчинене ним правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до останнього адміністративного стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 510грн.
Також, у відповідності до ст.401 КУпАП вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 384,20грн.
Керуючись ст.ст.212-2 ч.1, 268, 280 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-2 ч.1 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню на користь держави в розмірі 510грн (п'ятсот десять гривень, 00коп).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 384,20грн (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 КУпАП (адміністративний арешт).
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Лутай А.М.