79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"04" грудня 2019 р. Справа №921/48/19
Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Скрипчук О.С.
суддів Данко Л.С.
Мирутенка О.Л.
секретар судового засідання Лагутін В.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» б/н від 12.07.2019
на рішення Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2019 (повний текст рішення складено 18.06.2019 року, м. Тернопіль, суддя Стадник М.С.)
у справі № 921/48/19
за позовом: Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра», м. Львів
до відповідача: Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз», м. Тернопіль
про визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії ПрАТ «Тернопільгаз» з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про задоволення повністю акта про порушення №000164 від 26.09.2018, оформленого протоколом № 60 від 02.10.2018 та донарахування ПрАТ «Львівський електроламповий завод «Іскра» об'єму природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн.
за участі представників:
від позивача: Хамуляк О.Б. - довіреність № 25/01 від 28.12.2018 року
від відповідача: Цукорник С.Г. - довіреність № 03/31 від 15.01.2019 року
Приватне акціонерне товариство «Львівський електроламповий завод «Іскра» звернулося до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Тернопільгаз» про визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії ПрАТ «Тернопільгаз» з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про задоволення повністю акта про порушення №000164 від 26.09.2018, оформленого протоколом №60 від 02.10.2018 та донарахування ПрАТ «Львівський електроламповий завод «Іскра» об'єму природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2019 у справі № 921/48/19 позов Приватного акціонерного товариства «Львівський електроламповий завод «Іскра» задоволено. Суд виніс рішення, яким скасував рішення центральної комісії Приватного акціонерного товариства «Тернопільгаз» з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про задоволення повністю акта про порушення №000164 від 26.09.2018, оформленого протоколом №60 від 02.10.2018 та донарахування Приватному акціонерному товариству «Львівський електроламповий завод «Іскра» об'єму природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн.
Не погоджуючись з даним рішенням суду Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» подало апеляційну скаргу б/н від 12.07.2019, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2019 та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що встановлена ДП «Львівстандартметрологія» невідповідність основних відносних похибок є однією із ознакою порушення вимог щодо експлуатації ЗВТ, яка впливає на результати вимірювання.
Відповідно до п.7 розділу Х Кодексу ГРМ, визначено порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що є побутовим. Матеріали справи не містять повідомлень про проведення періодичної повірки, апелянт стверджує, що ним була проведена експертна повірка.
Відтак, на думку, скаржника, Центральна комісія ПрАТ «Тернопільгаз» діяла у спосіб та у межах повноважень визначених нормами Кодексу ГРМ.
Позивачем було подано до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2019 у справі № 921/48/19 без змін.
30.10.2019 апелянтом подано клопотання від 28.10.2019, в якому просить зупинити провадження по справі №921/48/19 до вирішення господарської справи № 910/17955/17, прийнятої до розгляду Великої Палати Верховного суду, оскільки правовідносини у даній справі є подібними до тих, які переглядатимуться Великою Палатою.
Позивачем до суду подано заперечення на клопотання про зупинення від 02.12.2019, в якому просить в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі відмовити.
Розглянувши клопотання відповідача, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що підстави для зупинення провадження у справі № 921/48/19 відсутні, оскільки сама по собі взаємопов'язаність двох справ не свідчить про неможливість розгляду та прийняття рішення у справі.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав повністю.
Представник позивача в судовому засіданні проти доводів скаржника заперечив з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.
Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, заслухавши в судовому засіданні доводи представників сторін, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ "Тернопільгаз" (Оператор ГРМ) та ПАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" (Споживач) 01.02.2016 укладено Типовий договір розподілу природного газу №06/к-252 (далі - договір), який є публічним договором приєднання, що регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, та укладений з врахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк.
Відповідно до п.п. 2.1 договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором.
Згідно з абз. 3 п. 3.2 договору Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (п.п.5.1 - 5.2 договору).
Згідно з абз. 3, 4 п. 5.5 договору Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу Споживача. Оператор ГРМ зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.
Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема, дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за договором буде належати Оператору ГРМ; проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п. 7.1 договору);
Відповідно до пп. 4 п. 7.2 договору Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
Споживач у свою чергу має право, зокрема, ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; зобов'язаний забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо (п. 7.3 договору).
Представниками ПАТ "Тернопільгаз" (Оператора ГРМ) за участю споживача розпломбовано для чергової повірки комерційний вузол обліку газу Споживача, а саме лічильник газу ТЕМП G40, заводський номер 120943, рік випуску 2012, встановлений за адресою: м. Збараж, вул. Д. Галицького, 56, про що складено відповідний акт від 18.09.2018.
Надалі працівниками ПАТ "Тернопільгаз" проведено обстеження комерційного вузла обліку газу. За результатами обстеження лічильник знято та направлено на експертну повірку.
В протоколі повірки від 20.09.2018 ДП "Львівстандартметрологія" встановлено, що за результатами повірки лічильник газу визнано непридатним .
В акті про порушення від 26.09.2018 №000164 зафіксовано порушення п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Протоколом засідання центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ від 02.10.2018 №60 задоволено повністю акт про порушення від 26.09.2018 №000164 .
Підписи представників Споживача на протоколі відсутні, при цьому, присутність таких на засіданні комісії позивачем не заперечується.
На виконання протоколу від 02.10.2018 № 60, Оператором ГРМ складено акт - розрахунок, відповідного до якого здійснено донарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 341 241, 33 грн.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.
За приписами ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як зазначалось вище, між сторонами був укладений договір розподілу природного газу.
Правовідносини операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, регулюються, зокрема, Кодексом газорозподільних систем (Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015.
Згідно п. 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює, його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ);
Пунктом 2 глави 6 розділу Х кодексу ГРС встановлено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
- контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
- перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього кодексу, зокрема, контрольний огляд вузла обліку;
- монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку ( періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт).
Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).
Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
З матеріалів справи вбачається, що згідно даних технічного паспорту лічильника газу ТЕМП G40 заводський номер 120943, дата повірки - 25.09.2012 рекомендований міжповірочний інтервал лічильників складає не більше 2 років.
Протоколами повірок від 22.09.2014 та 20.09.2016 вищезазначений лічильник визнано придатним.
На виконання п. 5.5 Договору, Оператором ГРМ здійснено 18.09.2018р. контрольний огляд (що співпадає з датою чергової повірки, яка мала бути здійснена у вересні 2018р.) складових комерційного ВОГ та газовикористовуючого обладнання.
Згідно п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку газу (по одному екземпляру для кожної сторони, що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).
Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та /або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї із сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку визначеному цим розділом. При цьому у акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами контрольного огляду відповідачем складено:
1. Акт №б/н від 18.09.2018 про розпломбування комерційного вузла обліку, яким зафіксовано, що ЗВТ ВОГ розпломбовано на чергову повірку та є необхідність провести експертну повірку лічильника на ТОВ "Юнам-Сервіс" в присутності представника ПрАТ "Тернопільгаз".
При цьому, акт містить інформацію про проведення дій передбачених нормами Кодексу ГРС при направлені лічильника на експертну повірку, а саме такий упаковано у поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою R24886069 та передано споживачу для доставки на місце проведення експертної повірки.
2. Протокол №6-0001 щодо направлення ЗВТ на експертну повірку від 18.09.2018, підписаний представниками Оператора ГРМ Кравчук В. М . та Гураль В.Я. , відповідно до якого лічильник газу ТЕМП G40, заводський номер 120943 направлено споживачем (оператор Збаразької філії ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" - Перець С.П.) на експертну повірку на ТОВ "Юнам-Сервіс", м. Львів, лічильник упаковано у поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою R24886069.
У протоколі повірки від 20.09.2018, який був складений ДП "Львівстандартметрологія" за результатами проведення оцінки відповідності засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів, встановлено, що за результатами повірки лічильник газу визнано непридатним .
Виявлені факти відповідач кваліфікував у акті №000164 від 26.09.2018 як порушення підпункту 1 пункту 3 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС, а саме, робота комерційного вузла обліку газу чи його складових у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку газу не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно абзаців 2, 3 пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС.
Відповідно до пункту 3 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Проаналізувавши вищенаведене, колегія суддів зазначає, що визначальним для здійснення спірного нарахування об'єму газу є доведення відповідачем наступних обставин: чи мав місце позаштатний режим вузла обліку газу; чи підтверджується факт необлікованого або облікованого частково об'єму газу внаслідок позаштатного режиму роботи; чи є, відповідно, підстави для здійснення розрахунку такого об'єму за період несправності вузла обліку газу згідно з вимоги Кодексу ГРС.
Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Процедура проведення такої перевірки передбачена «Порядком проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів», який затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №193 від 08.02.2016р (далі Порядок),а також ДСТУ 2708:2006 Повірка засобів вимірювальної техніки Організація та порядок проведення, які є обов'язковими для повірочних лабораторій підприємств і організацій, уповноважених на проведення повірки.
Відповідно до ч. 1 розділу IV Порядку результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки.
Методика повірки передбачена у розділі II Порядку проведення повірки та складається із вступної та основної частин. У вступній частині визначають сферу застосування методики повірки та вказують міжнародні нормативні документи та/або європейські стандарти, що були застосовані під час розроблення. У вступній частині можуть наводитися терміни та їх визначення.
Основна частина методики повірки містить такі розділи: операції повірки; засоби повірки; вимоги до кваліфікації персоналу (за потреби); умови проведення повірки; вимоги щодо безпеки; підготовка до проведення повірки; проведення повірки; обробка результатів вимірювань; оформлення результатів повірки.
Оформлення результатів експертних повірок здійснюється відповідно до пп. 1 п. 4 розділу IV Порядку проведення повірки та пп. 5.8.3 п. 5.8 п. 5 ДСТУ 2708:2006, а саме за результатами експертної повірки персонал, що проводив повірку, складає висновок у довільній формі, у висновку зазначаються результати повірки ЗВТ в обсязі, визначеному в заяві на проведення експертної повірки ЗВТ і такий затверджується керівником виконавця (науково метрологічного центру територіального органу або повірочної лабораторії), та який надають заявникові. Один екземпляр зберігається в науково метрологічному центрі територіального органу або повірочної лабораторії.
Із змісту Протоколу повірки від 20.09.2018 вбачається, що такий складений не у порядку передбаченому вищезазначеними нормативними актами, не містить інформації щодо персоналу, який проводив повірку та його кваліфікації (не зазначено прізвище та ініціали особи, яка проводила повірку), як здійснювалася повірка (не зазначено перелік робіт, які слід виконати перед проведенням повірки, та спосіб їх виконання), не зазначено перелік вимог до ЗВТ, що підлягають повірці, стосовно комплектності та зовнішнього вигляду, не зазначено перелік та опис операцій, які необхідно здійснити для перевірки працездатності ЗВТ, що підлягає повірці, а також працездатності та взаємодії його окремих частин та елементів, не зазначено, яким шляхом встановлено непридатність лічильника.
Відповідно до норм Порядку проведення, опис операцій повинен містити назву і метод повірки, схеми підключення, креслення, порядок здійснення операцій, формули, графіки, таблиці з поясненням наведених у них позначень, інформацію про максимально допустимі похибки вимірювань, рекомендації щодо кількості значущих цифр, які необхідно заносити до протоколу, тощо. У разі якщо під час здійснення операцій повірки необхідно ведення записів результатів вимірювань у протоколі повірки, про це зазначається в методиці повірки та наводяться вимоги до протоколу повірки (або встановлюється його форма).
Крім того, у протоколі не міститься інформація про експертну повірку та такий протокол, якщо його вважати експертним висновком, не затверджений керівником ДП "Львівстандартметрологія", як цього вимагає законодавство.
Наданий позивачем Протокол повірки від 20.09.2018, складений ДП "Львівстандартметрологія" за результатами проведення оцінки відповідності засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів, не є експертним висновком в розумінні вищезазначених норм законодавства.
Крім того, в вказаному протоколі не зазначено прізвище особи держповірника, оскільки протокол містить тільки його підпис та не міститься жодних висновків про те, що облік газу відбувався некоректно.
Щодо твердження апелянта, що ним було проведено експертну повірку, то колегія суддів зазначає наступне.
Згідно розділу ІІ Порядку експертна повірка ЗВТ проводиться в разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ.
Експертну повірку ЗВТ проводять за письмовою заявою заявників, органів досудового розслідування, органів прокуратури та судів або юридичних та фізичних осіб. У заяві повинно бути зазначено мету експертної повірки і причину, що зумовила її проведення. Експертну повірку ЗВТ за заявою проводять в обсязі, передбаченому цією заявою .
Пп. 1 п. 4 розділу ІV Порядку встановлено, що за результатами експертної повірки персонал, що проводив повірку, складає висновок у довільній формі, який затверджується керівником виконавця. У висновку зазначаються результати повірки ЗВТ в обсязі, визначеному в заяві на проведення експертної повірки ЗВТ.
Ні Акт про розпломбування, ні Протокол щодо направлення ЗВТ на експертну повірку не містить інформації про мету та причини проведення експертної повірки. Також, відповідачем не надано доказів направлення заяви на проведення експертної повірки.
Відтак, відповідач не підтвердив належними доказами виникнення 18.09.2018 під час контрольного огляду спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ, та необхідність проведення його експертної повірки.
Таким чином, матеріалами справи спростовуються твердження апелянта про те, що ним було проведено експертну повірку спірного лічильника газу.
В інших доказах, які містяться в матеріалах справи, а саме в Акті розпломбування комерційного вузла обліку газу від 18.09.2018, Акті про порушення № 000164 від 26.09.2018, протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення № 60 від 02.10.2018, також, не зафіксовано, які саме пошкодження виявлені в лічильнику газу та те, що внаслідок цього витрата (споживання природного) газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оператором ГРМ не доведено належними та допустимими доказами факту, що облік газу лічильником газу ТЕМП G40, заводський номер 120943 відбувався некоректно, що вплинуло на результати вимірювання ними об'ємів газу, тобто позаштатний режим роботи. Відтак, здійснений ним перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, відповідно до п. 4 гл. 4 розділу XI Кодексу ГРС, є необґрунтованим.
Таким чином, матеріали справи свідчать про те, що, приймаючи рішення про задоволення позову, місцевий господарський суд всебічно, повно і об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи та прийняв рішення, яке відповідає вимогам закону та обставинам справи.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла до висновку, що рішення Господарського суду Львівської області від 06.06.2019 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Оскільки, апеляційна скарга до задоволення не підлягає, то відповідно понесені судові витрати на сплату судового збору за подання апеляційної скарги залишаються за скаржником.
Керуючись, ст.ст. 269, 270, 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -
1. В задоволенні апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" б/н від 12.07.2019 відмовити.
2. Рішення Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2019 у справі № 921/48/19 залишити без змін.
3. Судовий збір, сплачений за апеляційну скаргу покласти на скаржника.
4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Строки та порядок оскарження постанови апеляційного господарського суду до суду касаційної інстанції визначені ст. ст. 287-289 ГПК України
Повний текст постанови складено 12.12.2019
Головуючий суддя О.С. Скрипчук
суддя Л.С. Данко
суддя О.Л. Мирутенко