Справа № 359/4919/19 Головуючий у І інстанції Вознюк С.М.
Провадження № 33/824/2770/2019 Доповідач у 2 інстанції Миколюк О.В.
іменем України
06 грудня 2019 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного суду Миколюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за участю:
особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисника ОСОБА_1 - адвоката Беніцької В.І.,
представника Київської митниці ДФС - Захарова О.А.,
за апеляційною скаргою представника Київської митниці ДФС Лазаренка В.А. на постанову судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2019 року, -
Постановою судді Бориспільського районного суду Київської області від 07 червня 2019 року провадження по справі щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Згідно з постановою суду, відповідно до протоколу про порушення митних правил, 23.05.2017 року до відділу митного оформлення №3 митного поста "Південний термінал" (09100, Київська область, м. Біла Церква, шосе Сквирське, 227 Т) Київської митниці ДФС, з метою оформлення у митному режимі «Експорт» товарів - «Шини пневматичні гумові нові до легкових та легких вантажних автомобілів в асортименті...», особою, уповноваженою на роботу з митницею ТОВ «ПРЕМІОРІ», було подано в електронному вигляді митну декларацію типу ЕК 10 АА (далі ЕМД), якій було присвоєно реєстраційний номер UA125270/2017/872887.
Оформлення товару здійснювалось на підставі: рахунка-фактури від 22.05.2017 року №3210, CMR від 23.05.2017 року №451911, контракту від 23.01.2017 року № 1496 укладеного між ТОВ «ПРЕМІОРІ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, 91, код ЄДРПОУ 0039848510) в особі ОСОБА_1 та компанії «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» (Suite 260, 2323-23 Avenue N.E.,Calgary, Alberta T2E 6Z3, Канада) в особі директора ОСОБА_2 .
Додатка до контракта від 10.04.2017 року №7.
Заявлене місце вивезення товарів з митної території України митний пост «Щербаківка», пункт пропуску «Гоптівка - Нехотєєвка» Харківської митниці ДФС.
Відправник - ТОВ «ПРЕМІОРІ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, буд. 91, код ЄДРПОУ 0039848510).
Згідно з даними товаросупровідних документів одержувачем товару є компанія Haci Camalxan (AZ-1052, г.Баку, ул.Ага Нейматулла,80 Азербайджан).
Перевезення товарів здійснювалось вантажним автомобілем з державними реєстраційними номерами НОМЕР_1 / НОМЕР_2 .
Загальна вартість товару становила 29213,80 Євро. Згідно з курсом НБУ станом на момент подання Київській митниці ДФС ЕМД та товаросупровідних документів вартість зазначеного товару в перерахунку на національну валюту становила 876 699 грн. 25 коп.
Згідно контракту від 23.01.2017 року № 1496, рахунку-фактури від 23.05.2017 року №3210, продавцем товару є ТОВ «ПРЕМІОРІ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, 91, код ЄДРПОУ 0039848510) покупцем компанія «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» (Suite 260, 2323-23 Avenue N.E.,Calgary, Alberta T2E 6Z3, Канада), а фактичним одержувачем товару компанія Haci Camalxan (AZ-1052, г.Баку, ул.Ага Нейматулла,80 Азербайджан).
18.02.2019 року до Київської митниці ДФС надійшов лист Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії від 13.02.2019 року №4533/7/99-99-20-02-01-17 стосовно отримання ними відповіді митних органів Республіки Азербайджан на запит про надання адміністративної допомоги. Згідно наданої інформації компанія Haci Camalxan (AZ-1052, г.Баку, ул.Ага Нейматулла,80 Азербайджан) не має ні яких договірних відносин з ТОВ «ПРЕМІОРІ» та не отримувала будь-яких товарів із України від ТОВ «ПРЕМІОРІ».
Згідно з ч.2 ст. 459 та п.7, п.43 ст.4 МК України суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України:
пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.
пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Відповідно до інформації, наявної в податкових базах даних та обліковій картці особи, яка здійснює операції з товарами - ТОВ «ПРЕМІОРІ» (код ЄДРПОУ 0039848510), на дату переміщення вищезазначених товарів через митний кордон України, на посаді керівника підприємства ТОВ «ПРЕМІОРІ» (код ЄДРПОУ 0039848510) перебував громадянин України ОСОБА_1
Перебуваючи на посаді керівника підприємства, гр. ОСОБА_1 відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов'язаний надавати до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.
Таким чином, керівником ТОВ «ПРЕМІОРІ» ОСОБА_1 , вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів «Шини пневматичні гумові нові до легкових та легких вантажних автомобілів в асортименті...», задекларованих у митній декларації від 23.05.2017 №UA125270/2017/872887, загальною вартістю 876 699 грн. 25 коп., через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митниці як підстави для переміщення через митний кордон України документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Відповідно до інформації, наявної в реєстрі порушників митних правил бази даних ЄАІС ДФС, гр. ОСОБА_1 протягом 2017-2018 років не притягувався до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 483 або ст. 482 Митного кодексу України.
Отже, в діях громадянина України ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
У зв'язку з чим працівниками митниці 18.03.2019 року складений протокол про порушення митних правил № 0138/12500/19.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, Причини його неявки суду не відомо. Явку свого представника не забезпечив. Клопотань про відкладення розгляду справи та письмових заперечень по справі до суду не надходило. Підстав для відкладення розгляду справи суд не вбачає, оскільки особу, яка притягується до адміністративної відповідальності повідомляли про розгляд даної справи, з метою забезпечення реалізації ним своїх прав на захист. Однак, ОСОБА_1 не скористалася наданою йому судом можливістю захистити свої інтереси при розгляді справи в суді.
Представник митниці протокол підтримав, та зазначив, що громадянин України ОСОБА_1 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % вартості товарів з конфіскацією зазначених товарів.
Постановою судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2019 року провадження по справі щодо ОСОБА_1 закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Своє рішення суд першої інстанції мотивував тим, що достатніх доказів вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил, визначеного ч.1 ст.483 МК України під час розгляду адміністративних матеріалів в суді - не здобуто, а ті, що надані в якості підтвердження вчинення правопорушення, суд оцінив критично.
Не погоджуючись з постановою суду, в апеляційній скарзі представник Київської митниці ДФС Лазаренко В.А. просить постанову скасувати та постановити нову постанову, якою визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України та застосувати до нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів-безпосередніх предметів правопорушення та стягнення вартості предметів правопорушення на підставі ч.2 ст.541 МК України у зв'язку з неможливістю їх конфіскації.
В обґрунтуванні апелянт вказує, що ні МК України, ні будь-яким нормативно-правовим актом, що регламентує питання здійснення митної справи, не визначено перелік дій, які можуть бути кваліфіковані як дії, спрямовані на переміщення з приховуванням від митного контролю, отже, такими діями можуть бути як дії, пов'язані із підготовкою до переміщення, так і дії, вчинені під час відправлення товару, надання документів для митного оформлення, яке здійснював безпосередньо ОСОБА_1 , тому вважає, що висновки суду про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, у зв'язку з тим, що останній особисто не здійснював декларування товару, не додав документів для переміщення через митний кордон України та митного оформлення, є безпідставні.
Заслухавши доповідь судді, представника Київської митниці ДФС Захарова О.А., який просив задовольнити апеляційну скаргу, ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Беніцької В.І., що підтримали судове рішення, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Згідно ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил, як це передбачено ст. 486 МК України, є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно до вимог ст. ст. 278, 280 КУпАП, ст. 489 МК України суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як убачається з матеріалів справи, вказані вимоги закону при розгляді протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 були дотримані в повному обсязі.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України передбачає переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Як убачається із протоколу про порушення митних правил № 0138/12500/19 від 18.03.2019, ОСОБА_1 поставлено у вину те, що він, подав органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документи, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Так, 23.05.2017 року до відділу митного оформлення №3 митного поста "Південний термінал" (09100, Київська область, м. Біла Церква, шосе Сквирське, 227 Т) Київської митниці ДФС, з метою оформлення у митному режимі «Експорт» товарів - «Шини пневматичні гумові нові до легкових та легких вантажних автомобілів в асортименті...», особою, уповноваженою на роботу з митницею ТОВ «ПРЕМІОРІ», було подано в електронному вигляді митну декларацію типу ЕК 10 АА (далі ЕМД), якій було присвоєно реєстраційний номер UA125270/2017/872887.
Оформлення товару здійснювалось на підставі: рахунка-фактури від 22.05.2017 року №3210, CMR від 23.05.2017 року №451911, контракту від 23.01.2017 року № 1496 укладеного між ТОВ «ПРЕМІОРІ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, 91, код ЄДРПОУ 0039848510) в особі ОСОБА_1 та компанії «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» (Suite 260, 2323-23 Avenue N.E.,Calgary, Alberta T2E 6Z3, Канада) в особі директора ОСОБА_2 .
Як судом першої, так і судом апеляційної інстанції було встановлено, що між ТОВ «ПРЕМІОРІ» та компанією «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» було укладено Контракт купівлі-продажу №1496 від 23.01.2017 року, відповідно до умов якого ТОВ «ПРЕМІОРІ» зобов'язувався продати «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» товар в асортименті, кількості та по цінам, узгодженим в Специфікаціях до кожної партії Товару. Відповідно до п. 3.1. вищезазначеного Контракту поставка Товару здійснюється на умовах поставки FCA (франко - перевізник) - м. Біла Церква відповідно до міжнародних правил ІНКОТЕРМС - 2010 (а.с.23-29).
З викладеного вбачається, що зобов'язання продавця по відношенню до товару зберігаються тільки до передачі їм товару перевізнику, обраному покупцем.
Пунктом 3.3. вказаного вище Контракту визначено, що Покупець зобов'язується до 15 числа кожного місяця надавати Продавцю заявку на поставку Продукції з зазначенням кількості та асортименту Товару, в той же час в п. 3.5. Контракту зазначено, що вантажоотримувач на кожну партію Товару сторони зазначають в специфікації.
На виконання умов Контракту на адресу ТОВ «ПРЕМІОРІ» від контрагента «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» надійшла заявка - додаток до контракту від 10.04.2017 року №7, відповідно до якої було вказано асортимент, кількість товару, та, зокрема, в яких було зазначено, що товар оплачується на умовах 100 % передплати, а вантажоотримувачем товару є компанія Haci Camalxan, AZ-1052, г.Баку, ул.Ага Нейматулла,80 Азербайджан (а.с.30).
Як добросовісний контрагент, для належного виконання умов №1496 від 23.01.2017 року, ТОВ «ПРЕМІОРІ» здійснило поставку товару, зазначеного в заявках товару, шляхом завантаження на автотранспорт Покупця в м. Біла Церква та подало до відділу митного оформлення №3 митного поста «Південний термінал» Київської митниці ДФС митну декларацію в електронному вигляді.
Таким чином, ТОВ «ПРЕМІОРІ» в особі ОСОБА_1 , виконуючи умови Контракту, жодним чином не порушив норм діючого законодавства України, адже в нього, як у приватної особи немає можливості перевіряти статус підприємства отримувача вантажу, а також відсутній такий обов'язок.
Вказані дії були здійсненні для забезпечення виконання господарського зобов'язання, у зв'язку з чим, в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Апеляційний суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 вчинив незаконні дії.
Таким чином, наведені в апеляційній скарзі доводи не підтверджуються матеріалами справи.
Наведене вказує на те, що постанова судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07.06.2019 року про закриття провадження у справі щодо ОСОБА_1 відповідає вимогам закону, підстав для зміни чи скасування цієї постанови не вбачається, у зв'язку з чим апеляційний суд залишає цю постанову без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись ст.294 КУпАП, суддя,-
Апеляційну скаргу представника Київської митниці ДФС Лазаренка В.А. - залишити без задоволення, а постанову судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2019 року щодо ОСОБА_1 - без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: