ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
10 грудня 2019 року № 640/973/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 2014 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 2014 року та сплатити заборгованість по пенсійним виплатам.
Ухвалою суду від 22.02.2019 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, однак з 2014 року не отримує пенсії в зв'язку з припиненням виплати пенсії відповідачем з підстав не передбачених статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чим порушено право позивача на соціальний захист.
Відповідач подав відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки кошти не виплачені з 2014 року обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачується на умовах окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України.
Дослідивши письмові докази, суд установив.
Згідно з довідкою від 16.204.2018 №0000514338 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік як внутрішньо переміщену особу.
Оскільки позивачу не виплачено пенсію з 2014 року позивач 18.10.2018 звернулась з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати пенсії.
У листі від 08.11.2018 №107583/02/Н8275 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що після звернення позивача до Головного управління (Голосіївський район) та на підставі витягу із рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачу поновлено виплату пенсії. Нараховану пенсію буде нараховано на поточний рахунок АТ "Ощадний банк".
Представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з адвокатським запитом від 18.12.2018, відповідно до якого серед іншого просив повідомити строк виплати заборгованості по пенсії ОСОБА_1
Листом від 28.12.2018 №142849/02 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило представника позивача, що ОСОБА_1 взято на облік з 16.04.2015 у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, після надходження в серпні 2018 року електронної справи ОСОБА_1 . Головним управлінням поновлено пенсійну виплату ОСОБА_1 в місячному розмірі на грудень поточного року. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий час, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та будуть виплачуватися на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії з 2014 року, позивач звернулась до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-VII.
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Судом установлено, що позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу, вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
Зі змісту листа від 08.11.2018 №107583/02/Н-8275 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вбачається, що правовою підставою для зупинення виплати пенсії слугували стаття 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", підпункти 4, 5 пункту 12 "Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365.
Статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.
Докази скасування дії довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи в матеріалах справи відсутні, сторони про такі обставини не зазначали.
Згідно з пунктами 4, 5 пункту 12 "Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування" соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі: скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"; отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2017 №826/12123/16 визнано нечинним "Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування". Станом на час судового розгляду справи постанова суду від 29.06.2017 №826/12123/16 набрала законної сили на підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018, відповідно до якої рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Крім того, судом уже вказувалось про відсутність доказів скасування довідки про взяття позивача на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, кошти які не виплачені за період часу з 2014 року обліковуються в органу що здійснює спеціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку визначеного Кабінету Міністрів України. Після прийняття окремого порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, буде вирішено питання виплати коштів за минулий період.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості (пункт 1); у разі смерті пенсіонера (пункт 3); у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд (пункт 4); в інших випадках, передбачених законом (пункт 5).
Відтак, припинення виплати пенсії позивачу не відповідало статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позаяк виплати припинено не на підставі визначених вичерпних підстав, встановлених пунктами 1, 3, 4 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не відповідно до приписів іншого закону України як це встановлено пунктом 5 статті 49 зазначеного Закону.
Підставою для відмови у виплаті пенсії за 2014 року в листі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.11.2018 №107583/02/Н-8275 зазначено необхідність прийняття окремого порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам відповідно до пункту 15 "Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 (зі змінами згідно з постановою Кабінету міністрів України від 25.04.2018 №335), за яким орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
На думку суду, оскільки припинення пенсії відбулось незаконно, позивач має право на отримання пенсії за період її невиплати, неприйняття Урядом України нормативно-правового акту не може бути підставою для обмеження права позивача в отриманні пенсії.
В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили з якої дати позивачу припинено виплату нарахованої пенсії. У листі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 28.12.2018 №142849/02 зазначено про взяття на облік ОСОБА_1 з 16.04.2015 у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та про поновлення виплати пенсії на підставі рішення від 26.04.2018 №16. Позивачем додано виписку по картковому рахунку №0090-26201503188492 за період з 01.01.2014 по 30.01.2019, з якого убачається виплата пенсії 05.12.2018, 04.01.2019. Зі змісту відзиву убачається, що кошти не виплачені позивачу за період з 2014 року обліковується в органі, що здійснює соціальні виплати. Отже, з урахуванням встановлених обставин та відзиву, де визнається невиплата нарахованої пенсії за період з 2014 року, позивач має право на отримання пенсії за період за 2014 рік по жовтень 2018 року.
Крім того, підстави виплати пенсії за минулий час визначені статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Оскільки відповідачем припинено виплату призначеної та нарахованої пенсії без законних підстав, після чого виплату пенсії поновлено, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати їй пенсії, починаючи з 2014 року та зобов'язання виплатити пенсію з 2014 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Доводи представника відповідача про відсутність в його діях протиправності суд відхиляє, оскільки після звернення позивача від 16.10.2018 з вимогою виплатити пенсію, відповідачем було відмовлено у виплаті.
У даному спорі суд керується правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною в рішенні від 03.05.2018 у зразковій справі №77805/402/18, номер в реєстрі - 73869341, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018, номер в реєстрі - 76945461.
За змістом статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. До доходів віднесено, в тому числі, пенсії. Сума компенсації розраховується відповідно до статті 3 цього Закону з урахуванням індексу інфляції. Відповідно відповідачу під час розрахунку суми слід керуватися вимогами Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", зокрема статтею 3.
З огляду на висновки суду, враховуючи наведену судову практику Верховного Суду в зразковій справі, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимого позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з 2014 року та зобов'язання виплатити пенсію за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до частини першої статті 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
У даному спорі судом вирішено зобов'язати відповідача виплатити пенсію з 2014 року, відповідно рішення суду в частині зобов'язання виплати пенсії позивачу в межах суми за один місяць підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як убачається з матеріалів справи відповідно до квитанції від 15.01.2019 №0.0.1238437033.1 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. Оскільки позов задоволено повністю, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиплати ОСОБА_1 нарахованої пенсії з 2014 року по жовтень 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 пенсію з 2014 року по жовтень 2018 року з нарахуванням компенсації втрат частини доходів.
Виконати негайно рішення суду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 пенсію з нарахуванням компенсації втрат частини доходів в межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець