Рішення від 11.12.2019 по справі 640/19516/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11 грудня 2019 року № 640/19516/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія»

до Головного управління ДПС у м. Києві

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 06.05.2019 №0021961409, №0021951409.

Ухвалою від 21.10.2019 замінено відповідача на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що обов'язок щодо здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій належить лише уповноваженим банкам та фінансовим установам, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, до яких позивач не належить.

Відповідач проти позовних вимог заперечив зазначаючи, що перевіркою встановлено здійснення операції купівлі-продажу валюти без застосування реєстратора розрахункових операцій, а санкцію визначено правомірно та на підставі Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.

Головним управлінням ДФС у м. Києві на підставі наказу від 29.01.2019 № 1190 проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія».

За результатами перевірки складено акт від 05.03.2019, яким встановлено, що платником податків не взято на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням юридичної особи об'єкт, через який проводиться діяльність, протягом десяти робочих днів після відкриття об'єкта. Також, при здійсненні контрольно-розрахункової операції реєстратор розрахункових операцій не використовувався, фіскальний чек не видавався.

Контролюючим органом встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія» пункту 2, 5 статті 4 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та статті 63 Податкового кодексу України.

На підставі зазначеного акту перевірки, Головним управлінням ДФС у м. Києві, прийнято податкові повідомлення-рішення:

- від 06.05.2019 № 0021951409, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія» за порушення пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 510,00 гривень;

- від 06.05.2019 № 0021961409, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія» пунктів 2, 5 статті 4 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 1 статті 18 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 1700,00 грн.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що не відповідає податковому та валютному законодавству та підлягає скасуванню, звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси, за захистом яких позивач звернувся до суду, були порушені з огляду на наступне.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Статтею 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;

4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;

5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі - продажу іноземної валюти, а також суб'єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов'язані, зокрема, проводити операції з купівлі-продажу іноземної валюти через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; при виконанні банківських операцій, крім: операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, якщо такі операції виконуються не в касах уповноважених банків; операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Статтею 18 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, до уповноважених банків та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції.

З аналізу зазначених правових норм вбачається, що обов'язок щодо здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій належить лише уповноваженим банкам та фінансовим установам, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками.

Крім того, до відповідальності за порушення встановленого порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти може бути притягнуто також лише уповноважений банк або його агентів.

У даному випадку, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія» не є банківською фінансовою установою та здійснює валютні операції на підставі генеральної ліцензії Національного банку України від 20.06.2011 № 77.

Таким чином, позивач не належить до уповноважених банків та фінансових установ, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, що виключає його обов'язок здійснювати операції з купівлі-продажу іноземної валюти із застосування реєстраторів розрахункових операцій та, у свою чергу, притягнення його до відповідальності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 по справі №826/15581/16 та від 27.06.2019 по справі № 826/12328/17.

Суд відхиляє посилання відповідача на положення Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 № 502 та Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, оскільки контролюючим органом встановлені порушення, відповідальність за які несуть уповноважені банки та їх агенти, до яких позивач не належить.

Враховуючи викладене, висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", викладені в акті перевірки, що стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, є необґрунтованими, а застосування штрафних санкцій - протиправним.

Щодо висновків відповідача, що платником податків не взято на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням юридичної особи об'єкт, через який проводиться діяльність, а саме пункт обміну валют за адресою: м. Київ, Дніпровський район, пр. Гагаріна, 12/1-Е, офіс 1, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Підпунктом 14.1.30 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що поняття «відокремлені підрозділи» вживається у значенні, визначеному Цивільним кодексом України. Для розділу IV цього Кодексу - у визначенні Господарського кодексу України;

Відповідно до положень статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Відповідачем не надано доказів, що пункт обміну валют за адресою: м. Київ, Дніпровський район, пр. Гагаріна, 12/1-Е, офіс 1 є відокремленим підрозділом позивача, зазначене також не підтверджується статутними документами позивача та відомостями у державних реєстрах.

Крім того, відповідно до підпункту 7.1 пункту 7 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, якщо відповідно до законодавства у платника податків, крім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

З матеріалів справи вбачається, що місцезнаходженням позивача, як і місцезнаходженням спірного пункту обміну валют, є Дніпровський район міста Києва, а отже обидва об'єкти знаходяться у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці, що виключає обов'язок позивача стати на облік за неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія» (02100, м. Київ, вул. Краківська, 7, бокс 27Б, код ЄДРПОУ 34727227) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 06.05.2019 №0021961409 та №0021951409.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Вікторія» (02100, м. Київ, вул. Краківська, 7, бокс 27Б, код ЄДРПОУ 34727227) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов