ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
12 січня 2010 року 15:25 № 2а-2722/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва
до Комунального підприємства "Київпастранс"
про стягнення заборгованості в розмірі 1201423,36грн.
Представники:
від прокурора від позивачаЧирва О.О., за довіреністю Бойко В.С., за довіреністю
від відповідачаРощахівська С.А., за довіреністю
Заступник прокурора Дарницького району м. Києва в інтересах Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва звернувся з позовом до дарницького трамвайного ремонтно-експлуатаційного депо про стягнення заборгованості у розмірі 1 201 423,36 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має несплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1 201423,36 грн., у зв'язку з чим має заборгованість перед Державним бюджетом України, по зазначеним внескам.
Позивач декілька разів збільшував позовні вимоги, які в остаточному варіанті склали 3 038 346,39 грн.
Судом було встановлено, що Дарницьке трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо не має статусу юридичної особи, оскільки є філією Комунального підприємства «Київпастранс»(п.2 Положення Дарницького трамвайного ремонтно-експлуатаційного депо), а тому відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України здійснив заміну неналежного відповідача на належного - Комунальне підприємство «Київпастранс».
Відповідач надав суду заперечення на позов, в якому зазначив, що за період з 11.09.2009 по 11.01.2010 частково погасив заборгованість у сумі 2 291 111,81 грн., тому вважає, що сума боргу складає 591 454,48 грн. та просив суд не стягувати нараховані позивачем штрафні санкції в розмірі 155 780,10 грн. Також відповідач зазначив, що рішення про застосування штрафних санкцій були скасовані вищестоящими органами пенсійного фонду.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Дарницьке трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Під час розгляду справи судом було з'ясовано, що заборгованість по пенсійних внесках в сумі 2 882 566,29 грн. узгодженою.
Заявлена до стягнення позивачем сума заборгованості відповідача по пенсійних внесках підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
Під час розгляду справи позивач надав суду докази часткового погашення відповідачем заборгованості у сумі 2 198 711,81 грн. Решта суми в розмірі 683 854,48 грн. залишилася непогашеною.
Однак, відповідач вважав, що сума заборгованості по пенсійних внесках складає 591 454,48 грн.
Таким чином, виникла розбіжність в сумах заборгованості по пенсійних внесках визначеної позивачем та заявленої відповідачем по справі.
Як пояснив представник відповідача, погашення відбувалося загальними сумами без зазначення періодів погашення. При цьому віднесення платежів до певних періодів здійснював позивач.
Відповідач по справі не надав суду належного підтвердження сплати ним суми заборгованості в розмірі 2 291 111,81 грн., відтак, суд вважає, що визначений ним розмір боргу по пенсійних внесках в сумі 591 454,48 грн. є необґрунтованим.
Спеціальними Законами України з питань регулювання порядку справляння, розміру, нарахування, сплати тощо, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є: Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 5, 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею та суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 3 цієї ж статі Закону передбачено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
За таких обставин суд вважає, що уточнені позовні вимоги про стягнення боргу по страхових внесках в сумі 683 854,48 грн. є обґрунтованими.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта підприємницької діяльності, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Уточнені позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Київпастранс" на користь Пенсійного фонду України 683854.48 грн. страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованих за липень 2009 р. по структурному підрозділу Дарницьке трамвайно ремонтне - експлуатаційне депо.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Арсірій Р.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови -18.01.10