ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
11 грудня 2009 року справа № 2а-9965/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П. при секретарі Манічевій В.В. вирішив адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
за участю представників сторін:
від позивача: Блішун С.М.
від відповідача: Бондаренко О.О.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010612305 від 03.10.2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийняте відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним, оскільки позивач використовує в своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій, що відповідають Технічним вимогам до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій для казино і залів гральних автоматів та включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно Наказу Державної податкової адміністрації України № 7 від 21.01.2009 року, а тому застосування відповідачем штрафних санкцій до позивача за те, що останнім не використовуються гральні автомати, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), зокрема, модель реєстратора розрахункових операцій «Фіскал», є незаконним.
Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на те, що Постановою Кабінету міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахунковий операцій» № 121 суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів, зобов'язано використовувати у своїй діяльності гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т. ч. тих, що вже задіяні у використанні.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
03.10.2008 року Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва, на підставі Акту перевірки від 10.09.2008 року №1081/26/59/23/24929930, прийнято рішення № 0010612305 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ" штрафних (фінансових) санкцій на суму 705,00 грн. за порушення ним вимог п.п. 1,2,3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року № 265/95, а саме надання послуг у сфері грального бізнесу із застосуванням двох гральних автоматів, які не проведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані та не опломбовані.
Позивач посилається на те, що вказане рішення є незаконним, оскільки ТОВ "ФАН ГЕЙМ" не мало змоги використовувати в якості реєстратора розрахункових операцій гральні автомати, обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальню пам'яттю) та обліковувати розрахункову операцію одночасно з її здійсненням, оскільки всупереч пункту 2 Постанови кабінету Міністрів України № 121 від 07.02.2001 року "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій", профільним міністерством не було розроблено таких пристроїв, а в державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій не зареєстровано жодного грального автомата, який можна було б використовувати в якості РРО.
Суд звертає увагу на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Експотрейд", яке є розробником електронної спеціалізованої системи "Фіскал" було направлено лист від 27.11.2009 № 309, в якому надані пояснення стосовно функціонування цієї системи, та зазначено, що її можливо встановити на будь-які гральні автомати, що функціонували на території України.
Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'встановлено відповідальність суб'єктів господарювання за недотримання порядку використання РРО.
Пунктом 1 частини 2 додатка до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій'встановлено, що до 31.12.2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
У зв'язку з цим, з 01.01.2007 року у суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Згідно ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(наказ втратив чинність згідно з наказом ДПА України від 10.09.2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів. З моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал'суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.
Крім того, з цього часу суб'єкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони об'єктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Вищий адміністративний суд України в своєму листі від 03.07.2009 року № 962/13/13-09 зазначив, що судам слід звертати увагу на те, що несумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал'із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами виключає можливість вчинення правопорушення тими суб'єктами господарювання, чиї гральні автомати не є сумісними з комп'ютерно-касовою системою «Фіскал'з технічних причин. При цьому суб'єкти господарювання повинні підтвердити вжиття ними заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи «Фіскал'у тих гральних автоматах, що ними використовуються.
Позивач не надав суду доказів вжиття ним заходів із встановлення технічної можливості використання системи «Фіскал», крім того, зазначив, що вважає недоцільним встановлювати систему "Фіскал на кожен гральний автомат".
Відповідно до вимог статті 218 Господарського кодексу України підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене суб'єктом господарське правопорушення. В силу частини 2 зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, вина позивача у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, має місце, оскільки у позивача існувала об'єктивна можливість вжити заходів для забезпечення використання таких пристроїв.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.10.2008 року, прийняте на підставі Акту перевірки від 10.09.2008 року, винесено відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством, є обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, винесено розсудливо, а тому вимоги позивача про скасування зазначеного вище рішення як незаконного та необґрунтованого, задоволенню не підлягають.
Оскільки спір вирішено на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко
Постанова складена в повному обсязі та підписана 11.12.2009 року.