Справа № 308/11393/19
05 листопада 2019 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Придачук О.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , мешканки АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-
27.09.2019 року інспектором роти № 4 УПП в Закарпатській області було складено протокол про адміністративне правопорушення серії АА № 092031 відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
З протоколу вбачається, що 27.09.2019 року о 18 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання вчинила домашнє насильство відносно свого співмешканця ОСОБА_2 , а саме в ході сварки ображала його та висловлювала погрози, чим могла завдати шкоду психологічному здоров'ю останнього, чим вчинила дії передбачені ч. 1 т. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена вчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомляла.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (із змінами відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229-VIII від 07.12.2017 року, що набув чинності 07.01.2018 року) адміністративна відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, характеризується протиправними, винними діями одного члена сім'ї на вчинення насильства по відношенню до іншого члена сім'ї.
Однак, як вбачається з матеріалів справи пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та потерпілого є суперечливими.
За ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У матеріалах справи наявна копія протоколу про адміністративне правопорушення серії АА № 092032 від 27.09.2019 року, складеного відносно іншого учасника сварки - ОСОБА_2 . Разом з цим, будь-якихналежних доказів, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП у матеріалах справи відсутні. Пояснення наявні у матеріалах справи є суперечливими одне одному. Разом із тим, працівник поліції обмежився виключно складенням протоколів на обох учасників, належним чином не з"ясувавши обставини вчинення правопорушення, не зазначивши докази на підставі яких прийнято рішення щодо складання протоколу та не надано належної правової оцінки діям обох учасників .
Враховуючи наведене вважаю, що будь яких беззаперечних доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.протокол та додані до нього матеріали не містять
Статтею 62 Конституції України встановлено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням вказаних обставин провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , мешканки АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: О.А.Придачук