Рішення від 05.12.2019 по справі 440/3380/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3380/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Солтис О.О.,

представника відповідача - Кириченка О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

ВСТАНОВИВ:

09 вересня 2019 року Державна служба геології та надр України (надалі - позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" (надалі - відповідач, ТОВ "Тахтаївський граніт") про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4068 від 18.10.2006 року, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт".

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за наслідками проведеної перевірки складено акт №73/4068 від 19.10.2018, у якому зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері надрокористування. На підставі вказаного акту 19.10.2018 складено складено припис №73/4068 про усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, відповідачу встановлено строк для усунення виявлених порушень. Позивач вказує, що порушення законодавства у сфері надрокористування та не виконння вимог припису є порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом та Законами України, а тому наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4068 від 18 жовтня 2006 року згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615. Зазначає, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, відтак питання про анулювання спеціального дозволу підлягає вирішенню в судовому порядку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/3380/19, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та вирішено розглянути справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

03 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 63-65/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що на даний час триває процедура санації ТОВ "Тахтаївський граніт", надати до перевірки документи було неможливо, оскільки керуючому санацією Стрижак О.О. не передано оригіналів документів. Відповідач зазначає, що у подальшому має намір усунути порушення та недоліки, зокрема, включити до плану санації заходи з недопущення псування родовища корисних копалин в частині проведення робіт з відводу вод з кар'єра, які не були раніше включені до плану санації. Вказує, що відповідач не здійснює господарську діяльність із видобутку корисних копалин та вживає заходи щодо відновлення документів. Вважає, що у позивача відсутні підстави для звернення до суду, встановлені статтею 7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Ухвалами суду від 21 листопада 2019 року витребувано від відповідача додаткові докази та встановлено строк для їх надання до суду до 28.11.2019, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 09:00 05 грудня 2019 року.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с. 210/, про причини неявки в судове засідання не повідомив, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача /а.с. 146/.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника позивача.

Суд, заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ТОВ "Тахтаївський граніт" (ідентифікаційний код 32807352) зареєстроване як юридична особа 23.12.2004, має право на здійснення таких видів діяльності: 08.11. Добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю, 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "Тахтаївський граніт" /а.с. 109-116/.

Державною службою геології та надр України видано ТОВ "Тахтаївський граніт" спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний номер 4068 від 18.10.2006 на видобування граніту - камню будівельного; об'єкт надрокористування - Тахтаївське родовище з термітом дії 20 років /а.с. 12/.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 03.11.2016 у справі №917/2096/13 введено процедуру санації Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" (Полтавська область, Кобеляцький район, с.Світлогірське, вул. Солошенська, 85 , код ЄДРПОУ 32807352) строком на шість місяців. Призначено керуючим санацією Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" (Полтавська область, Кобеляцький район, с.Світлогірське, вул. Солошенська, 85 , код ЄДРПОУ 32807352) арбітражного керуючого Стрижак Ольгу Олександрівну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1040 від 16.07.2014р.) з наданням їй повноважень відповідно до вимог Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Наказом Державної служби геології та надр України від 28.11.2017 №523 "Про затвердження Річного плату здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геології та надр України на 2018 рік" затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геології та надр України на 2018 рік, до якого включено ТОВ "Тахтаївський граніт" /а.с. 18-19/.

23.08.2018 Державною службою геології та надр України прийнято наказ №290 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геології та надр України у жовтні 2018 року", згідно підпункту 1.1 якого наказано провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у жовтні 2018 року (додаються), зокрема, щодо власника спеціального дозволу на користування надрами №4068, виданого 18.10.2006 ТОВ "Тахтаївський граніт" /а.с. 20-21/.

Державною службою геології та надр України на адресу ТОВ "Тахтаївський граніт" (вул. Солошенка, 85, с. Святогірське, Кобеляцький район, Полтавська область, 39262) надіслано повідомлення про проведення планової перевірки у строк з 08 по 22 жовтня 2018 року посадовими особами Державної служби геології та надр України /а.с. 22/, яке отримано відповідачем 01 вересня 2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи /зворот а.с. 22/.

28.09.2018 складено направлення на проведення перевірки №49, видане начальнику Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр - Коляді Ю.В., головному спеціалісту Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр - Ляшенко О.В., провідному геологу ДП "Північно-Східна територіальна інспекція державного геологічного контролю" Червяк Н.М. на виконання наказу Державної служби геології та надр України від 23.08.2018 №290 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геологої та надр України у жовтні 2018 року" для проведення у строк з 19 по 22 жовтня 2018 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ "Тахтаївський граніт", якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4068 від 18.10.2006 /а.с. 23/.

Вказане направлення отримано представником керуючого санацією за довіреністю Кириченком О.П. 19.10.2018, що підтверджується відміткою про отримання на примірнику направлення №49 від 28.09.2018, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 23/.

19.10.2018 посадовими особами Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр проведено перевірку ТОВ "Тахтаївський граніт" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої складений акт №73/4068 від 19.10.2018 /а.с. 24-41/.

Перевіркою встановлено та зафіксовано у розділі "Порушення вимог законодавства, виявлені під час державного геологічного контролю" акту №73/4068 від 19.10.2018 порушення вимог законодавства, детальний опис яких наведено у акті /а.с. 35-38/.

Примірник акту перевірки отриманий представником відповідача 19.10.2018 /а.с. 41/.

19.10.2018 начальником Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр Колядою Ю.В. внесено ТОВ "Тахтаївський граніт" припис № 73/4068 /а.с. 102-103/, у якому зазначено, що згідно з актом про недопущення до перевірки від 19.10.2018 № 73/4068 були виявлені такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

1. Оригінал Спеціального дозволу на користування надрами не надано, чим порушено вимоги статті 16 Кодексу України про надра, № 132/94, статті 7 Закону України "Про видобування і переробку уранових руд" від 19 листопада 1997 року № 645/97-ВР, Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" № 827, Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615.

2. Оригінал Угоди про умови користування надрами, що містить програму робіт, не надано, чим порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615.

3. Проект розробки Тахтаївського родовища гранітів, затверджений та погоджений в установленому порядку, не надано, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра, № 132/94, статті 24 Гірничого закону України № 1127.

4. Плани розвитку гірничих робіт на 2017 та 2018 роки, погоджені в установленому порядку, не надано, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра, № 132/94, статті 24 Гірничого закону України № 1127.

5. Оригінали документів, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, не надано, чим порушено вимоги статті 125, 126 Земельного кодексу України № 2768, статті 18 Кодексу України про надра № 132/94.

6. Оригінал Акту про надання гірничого відводу не надано, чим порушено вимоги статті 17, 21, 23 Кодексу України про надра № 132/94, статті 24 Гірничого закону України №1127, Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядку надання гірничих відводів" № 59.

7. Акт про передачу розвіданого Тахтаївського родовища гранітів для промислового освоєння не надано, чим порушено вимоги статті 40 Кодексу України про надра № 132/94, Постанова Кабінету Міністрів України "Про Порядок передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння" № 114, НПАОН 00.0-1.01-85.

8. Інформація щодо виконання надрокористувачем Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4068 від 18.10.2006 не надана, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра № 132/94, Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615.

9. Інформація щодо виконання Угоди про умови користування надрами від 18 жовтня 2006 № 4068 не надана, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра №132/94, Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615.

10. Геологічне обслуговування на підприємстві не проводиться, чим порушено вимоги статті 53 Кодексу України про надра № 132/94, ПРМ СРСР № 1040, Мінгео СРСР 17.06.1960, НПАОН 00.0-1.01-85.

11. Геологічна документація, у тому числі первинна, не надана, чим порушено вимоги статті 53 Кодексу України про надра № 132/94, наказ № 221, наказ № 83, наказ № 100, наказ № 155, наказ № 199, наказ № 29, наказ № 224, наказ № 225, наказ № 263, наказ № 354, наказ № 77, наказ № 198, Мінгео СРСР 17 .06.1960, НПАОН 00.0-1.01-85, ГОСТ 2.850- 75.

12. Маркшейдерське обслуговування не проводиться, чим порушено вимоги статті 53 Кодекс України про надра № 132/94, НПАОН 00.0-1.01-85.

13. Маркшейдерська, технічна та обліково-контрольна документація (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми) не надана, чим порушено вимоги статті 53 Кодексу України про надра № 132/94, статті 24 Гірничого закону України № 1127, НПАОН 00.0-1.01-85.

14. Недопущення псування родовища корисних копалин не забезпечується, на час проведення перевірки не проводиться відвід ґрунтових вод, кар'єр частково затоплено водою, чим порушено вимоги статті 24, 53, 56 Кодексу України про надра № 132/94.

Вказаним приписом № 73/4068 від 19.10.2018 відповідача зобов'язано у строк до 19.11.2018 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати до Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Припис №73/4068 від 19.10.2018 отриманий ОСОБА_1 19.10.2018 /а.с. 103/.

22.12.2018 т.в.о. Голови Державної служби геології та надр України Кирилюком О.В. видано наказ №507 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення та внесення змін до наказів", яким, зокрема, наказано на часткову заміну підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, доповнити перелік порушень та підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виклавши стовпчики 8 та 9 в редакції, згідно з додатком 4 до цього наказу /а.с. 45/. Зокрема, внесено зміни до пункту 10 додатка 2 до наказу Держгеонадр від 11.03.2013 №119, надрокористувачу ТОВ "Тахтаївський граніт" надано 10 календарних днів на усунення порушень вимог статті 18, 24, 53, 56 Кодексу України про надра, статті 13 Гірничого закону України, абзацу 3 статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /зворот а.с. 45/.

Державна служба геології та надр України надіслала відповідачу лист від 15.05.2019 вих. №8978/03/14-19 з проханням надати до Держгеонадр у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №4068 від 18.10.2006 /а.с. 48/, який отримано ТОВ "Тахтаївський граніт" 23.05.2019, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення /зворот а.с. 48/.

Листом від 07.06.2019 вих. №0706, який отримано позивачем 14.06.2019 (вх. №12532/02/14-19), ТОВ "Тахтаївський граніт" надало відповідь на лист позивача від 15.05.2019 вих. №8978/03/14-19, у якому викладено позицію ТОВ "Тахтаївський граніт". За змістом вказаного листа відповідач категорично не погоджується із припиненням/зупиненням дії спеціального дозволу з причини неусунення порушень, з посиланням на те, що порушення фактично усунуті, про що надано докази /а.с. 49/.

Зазначаючи, що ТОВ "Тахтаївський граніт" порушено законодавство у сфері надрокористування та не виконано вимоги припису, що є порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом та Законами України, вважаючи, що наявні підстави для анулювання дозволу згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615, враховуючи відсутність згоди відповідача на припинення права користування надрами, позивач звернувся до суду з даним позовом про припинення права відповідача на користування надрами.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 /надалі - Положення/, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

За приписами підпункту 12 пункту 4 Положення Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Згідно з підпунктами 9, 10 пункту 4 Положення Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Статтею 19 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу.

Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 20 Кодексу України про надра для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.

Дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення здійснюється з метою уточнення їх окремих гірничо-геологічних та інших параметрів, вибору раціональних методів видобування мінеральної сировини на підставі проекту цих робіт, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Видобуті під час дослідно-промислової розробки корисні копалини підлягають реалізації у загальному порядку.

Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Відповідно до приписів пункту 10 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток.

Судом встановлено, що невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №4068 від 18.10.2006 є угода про умови користування надрами від 18.10.2006, укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ "Тахтаївський граніт" (користувач надр) /а.с. 13-16/, за умовами якого Міністерство надає надрокористувачу право на користування надрами з метою видобування граніту Тахтаївського родовища, що засвідчується дозволом.

Відповідно до п. 2.1 ст. 2 угоди надрокристувач, який отримав спеціальний дозвіл, забезпечує повноту видобування, раціональне, комплексне використання та охорону надр.

Підпунктом 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 умов визначено основні умови по об'ємах, основних видах робіт і термінах їх виконання, які надрокористувач повинен забезпечити.

Підпунктом 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 угоди встановлено, що по раціональному використанню запасів корисних копалин і надр надрокористувач повинен забезпечити, зокрема, виконання вимог законодавства, а також затверджених в установленому порядку стандартів (норм, правил) по технології ведення робіт, пов'язаних з використанням надр; виконання вимог технічних проектів і технічної документації; проведення випереджувального геологічного вивчення надр, що забезпечить раціональне ведення гірничо-експлуатаційних робіт і найбільше повне вилучення корисних копалин; охорону родовища корисних копалин від затоплення, обводнення, інших факторів, які знижують якість корисної копалини та їх промислову цінність або ускладнюють їх видобування; запобігання забрудненню надр при виконанні робіт; дотримання установленого порядку консервації та ліквідації підприємства з видобутку корисної копалини; ведення геологічної, маркшейдерської та іншої документації в процесі геологічного вивчення і видобування корисної копалини, яка забезпечує нормальний цикл робіт, прогнозування небезпечних ситуацій, своєчасне виявлення і нанесення на плани граничних робіт небезпечних зон; інженерно-геологічне забезпечення вибору ділянок під розміщення виробничих об'єктів підприємства, що забезпечує збереження будівель природних об'єктів від шкідливого впливу гірничих робіт, інші.

Згідно з п. 5.3 ст. 5 умов анулювання спеціального дозволу здійснюється при невиконанні особливих умов, а також по закінченню терміну його дії. Анулювання спеціального дозволу тягне за собою розірвання угоди.

Матеріалами справи підтверджено, що 19.10.2018 посадовими особами Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр проведено перевірку ТОВ "Тахтаївський граніт" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої складений акт №73/4068 від 19.10.2018 /а.с. 24-41/.

Перевіркою встановлено та зафіксовано у розділі "Порушення вимог законодавства, виявлені під час державного геологічного контролю" акту №73/4068 від 19.10.2018 порушення ТОВ "Тахтаївський граніт" вимог законодавства /а.с. 35-38/.

1) статті 16 Кодексу України про надра, статті 7 Закону України "Про видобування і переробку уранових руд" від 19.11.1997 №645/97-ВР, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" № 827, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615, що полягає у не наданні оригіналу спеціального дозволу на користування надрами;

2) Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615, що полягає у не наданні оригіналу угоди про умови користування надрами, що містить програму робіт;

3) статті 51 Кодексу України про надра, статті 24 Гірничого закону України, що полягає у не наданні Проекту розробки Тахтаївського родовища гранітів, затвердженого та погодженого в установленому порядку;

4) статті 51 Кодексу України про надра, статті 24 Гірничого закону України, що полягає у не наданні Планів розвитку гірничих робіт на 2017 та 2018 роки, погоджених в установленому порядку;

5) статті 125, 126 Земельного кодексу України, статті 18 Кодексу України про надра, що полягає у не наданні оригіналів документів, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами;

6) статті 17, 21, 23 Кодексу України про надра, статті 24 Гірничого закону України, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів" № 59, що полягає у не наданні оригіналу Акту про надання гірничого відводу ;

7) статті 40 Кодексу України про надра, Постанови Кабінету Міністрів України "Про Порядок передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння" №114, НПАОН 00.0-1.01-85, що полягає у не наданні Акту про передачу розвіданого Тахтаївського родовища гранітів для промислового освоєння;

8) статті 24 Кодекс України про надра, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615, що полягає у не наданні інформації щодо виконання надрокористувачем Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4068 від 18.10.2006;

9) статті 24 Кодексу України про надра, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" № 615, що полягає у не наданні інформації щодо виконання Угоди про умови користування надрами від 18 жовтня 2006 № 4068;

10) статті 53 Кодексу України про надра, ПРМ СРСР № 1040, Мінгео СРСР 17.06.1960, НПАОН 00.0-1.01-85, що полягає у не проведенні геологічного обслуговування на підприємстві;

11) статті 53 Кодексу України про надра, наказу № 221, наказу № 83, наказу № 100, наказу № 155, наказу № 199, наказу № 29, наказу № 224, наказу № 225, наказу № 263, наказу № 354, наказу № 77, наказу № 198, Мінгео СРСР 17 .06.1960, НПАОН 00.0-1.01-85, ГОСТ 2.850- 75, що полягає у не наданні геологічної документації, в тому числі первинної;

12) статті 53 Кодексу України про надра, НПАОН 00.0-1.01-85, що полягає у не проведенні маркшейдерського обслуговування;

13) статті 53 Кодексу України про надра, статті 24 Гірничого закону України, НПАОН 00.0-1.01-85, що полягає у не наданні маркшейдерської, технічної та обліково-контрольної документації (календарних планів розвитку гірничих робіт, проектів, паспортів, схем);

14) статті 24, 53, 56 Кодексу України про надра, що полягає не забезпеченні недопущення псування родовища корисних копалин, на час проведення перевірки не проводиться відвід ґрунтових вод, кар'єр частково затоплено водою.

На підставі вказаного акта перевірки 19.10.2018 начальником Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр Колядою Ю.В. внесено ТОВ "Тахтаївський граніт" припис № 73/4068 /а.с. 102-103/, яким зобов'язано відповідача у строк до 19 листопада 2018 року усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Наказом Державної служби геології та надр України № 507 від 22.12.2018 відповідачу надано 10 календарних днів для усунення виявлених порушень законодавства про надра /а.с. 45/, про що повідомлено ТОВ "Тахтаївський граніт" листом Державної служби геології та надр України від 02.01.2019 № 57/03/14-19 /а.с.46/.

Відповідачем не надано суду доказів на спростування виявлених перевіркою порушень та доказів на підтвердження усунення порушень, виявлених перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ТОВ "Тахтаївський граніт", оформленою актом від 19.10.2018 № 73/4068.

Припис про усунення порушень № 73/4068 від 19.10.2018 позивачем не оскаржений та є чинним.

Відповідач не заперечує порушення вимог законодавства, встановлені перевіркою та зафіксовані у акті від 19.10.2018 № 73/4068 та зазначені у приписі № 73/4068 від 19.10.2018.

Водночас, зазначає, що не міг усунути вказані порушення у зв'язку з тим, що документи не були передані керуючому санацією.

З цього приводу суд зауважує, що ухвалою господарського суду Полтавської області від 03.11.2016 у справі №917/2096/13 введено процедуру санації Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" (Полтавська область, Кобеляцький район, с.Світлогірське, вул. Солошенська, 85 , код ЄДРПОУ 32807352) строком на шість місяців. Призначено керуючим санацією Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" (Полтавська область, Кобеляцький район, с.Світлогірське, вул. Солошенська, 85 , код ЄДРПОУ 32807352) арбітражного керуючого Стрижак Ольгу Олександрівну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1040 від 16.07.2014р.) з наданням їй повноважень відповідно до вимог Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Отже, процедуру санації Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" введено та арбітражного керуючого Стрижак ОСОБА_2 призначено керуючим санацією Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" у листопаді 2016 року, а відсутність на час проведення перевірки та на час розгляду справи судом погоджених в установленому порядку Планів розвитку гірничих робіт на 2017 та 2018 роки, відсутність інформації щодо виконання надрокористувачем Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №4068 від 18.10.2006, відсутність інформації щодо виконання умов користування надрами від 18.10.2006 №4068, не проведення геологічного обслуговування на підприємстві, не проведення маркшейдерського обслуговування, відсутність маркшейдерської, технічної та обліково-контрольної документації (календарних планів розвитку гірничих робіт, проектів, паспортів, схем), не забезпечення псування родовища корисних копалин, не проведення відводу ґрунтових вод, допущення часткового затоплення кар'єра водою, - стосується діяльності відповідача після листопада 2016 року.

Відповідно до частини 1 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Частинами 2, 3 статті 26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Відповідно до пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Отже, пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра визначено підставу, за якої припиняється право користування надрами та вказана норма не ставить припинення права користування надрами у залежність від поважності чи не поважності причин допущення порушень інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, або поважності чи не поважності причин їх не усунення у встановлений строк.

Державною службою геології та надр України надавався відповідачу достатній строк для усунення порушень, однак відповідачем не були усунуті порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, виявлені та зафіксовані у акті перевірки №73/4068 від 19.10.2018 та у приписі № 73/4068 від 19.10.2018.

Станом на час розгляду даної справи порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, відповідачем у повному обсязі не усунуто.

Суд зазначає, що у даному випадку, позивач звернувся до суду з підстав, передбачених статтею 26 Кодексу України про надра, а тому суд не бере до уваги доводи відповідача про відсутність підстав для звернення до суду, встановлених статтею 7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Матеріалами справи підтверджено, що листом від 07.06.2019 вих. №0706, який отримано позивачем 14.06.2019 (вх. №12532/02/14-19), ТОВ "Тахтаївський граніт" надало відповідь на лист позивача від 15.05.2019 вих. №8978/03/14-19, у якому викладено позицію ТОВ "Тахтаївський граніт". За змістом вказаного листа відповідач категорично не погоджується із припиненням/зупиненням дії спеціального дозволу /а.с. 49/.

Отже, згоду на припинення права користування надрами відповідачем не надано.

Підсумовуючи вищевикладене, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03680) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" (ідентифікаційний код 32807352, вул. Солошенка, 85, село Світлогірське, Кобеляцький район, Полтавська область, 39262) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.

Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт" (ідентифікаційний код 32807352) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4068 від 18 жовтня 2006 року, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Тахтаївський граніт".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 10 грудня 2019 року.

Суддя С.С. Сич