Справа № 420/7440/19
11 грудня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування поставно та зупинення вчинення виконавчий дій,
Позивачка звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати незаконними дії старшого державного виконавця Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Чернолуцької Ю.А. щодо винесення акта від 13.11.2019 в рамках зведеного виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 522/7193/18 від 27.05.2019; визнати дії старшого державного виконавця Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Чернолуцької Ю.А. по виконанню виконавчого листа № 522/7193/18 від 27.05.2019 щодо винесення постанови про накладення штрафу від 15.11.2019 неправомірними та скасувати цю постанову; зупинити вчинення виконавчих дій з примусового виконання виконавчого листав № 522/7193/18 від 27.05.2019 до закінчення розгляду скарги на дії державного виконавця.
Вивчивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування постанови та зупинення вчинення виконавчий дій слід відмовити.
З огляду на матеріали адміністративного позову, на виконанні старшого державного виконавця Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Чернолуцької Ю.А. перебуває виконавче провадження № 59431924 щодо примусового виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси по справі № 522/7193/18 встановлення способів участі батька ( ОСОБА_2 ) у вихованні доньки.
В ході здійснення виконавчого провадження № 59431924 старшим державним виконавцем Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Чернолуцькою Ю.А. 13.11.2019 о 18:30 год. складено акт, згідно якого ОСОБА_1 надала дитину для спілкування з батьком. Дитина на питання батька чи є у неї бажання проводити час - відмовилась їхати з ним. Боржник забрала дитину через 15 хвилин спілкування, пояснивши це тим, що вона не буде знаходитись з дитиною та стягувачем до 20:00 год., тобто весь період побачення з дитиною, визначений судом. ОСОБА_1 під час побачення поводилась агресивно та заважала спілкуванню батька з дитиною.
Крім того, 15.11.2019 старшим державним виконавцем Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Чернолуцькою Ю.А. винесено постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду та чинення перешкод у спілкуванні та вихованні доньки стягувачу - ОСОБА_2 , якою накладено штраф в розмірі 3 400 грн.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби врегульовано ст. 181 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Інший порядок судового оскарження, у тому числі коло учасників цього оскарження, визначено розділом VII «Судовий контроль за виконанням судових рішень» ЦПК України і статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При визначенні юрисдикції слід виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 3 Закону України «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Приймаючи до уваги те, що позивач є боржником у виконавчому провадженні № 59431924, а спір виник щодо дій/рішень органу державної виконавчої служби в рамках виконавчого провадження з примусового виконання рішення Приморського районного суду м. Одеси в цивільній справі № 522/7193/18, зазначена справа підлягає розгляду судом за правилами цивільного судочинства.
Так, якщо законом установлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України в постановах від 11.11.2015 р. № 6-2187цс15, від 24.02.2016 р. № 6-3077цс15, які в силу ч. 1 ст. 244-2 КАС України, ч. 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», повинні бути враховані судом при застосуванні норм права.
При цьому не заслуговують на увагу посилання позивачки на правові висновки ВП ВС у постановах від 06.06.2018 по справі № 127/9870/16-ц та від 20.09.2018 по справі № 821/872/17, так як вказані справи не є релевантними до спірних правовідносин у даній справі.
Зокрема, суд звертає увагу позивачки на приписи ч. 2 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», виокремлюючи зміст зазначеної норми по відношенню до спірних правовідносин, якою встановлено, що рішення виконавця щодо виконання постанов державного виконавця про стягнення штрафів можуть бути оскаржені до відповідного адміністративного суду.
Ураховуючи наведене, крім загального порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби, визначеного нормами процесуального законодавства, Закон України «Про виконавче провадження» встановлює спеціальний порядок судового оскарження рішення, дії чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця щодо стягнення виконавчого збору та/або витрат на проведення виконавчих дій, згідно з яким відповідні спори відносяться до юрисдикції адміністративних судів та підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Тобто оскаржувана позивачем постанова державного виконавця про накладення штрафу є рішенням посадової особи органу державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення, яке може бути оскаржене до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом - в загальному порядку, встановленому ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», рівно як і дії щодо складання акту від 13.11.2019, який безпосередньо складений при примусовому виконанні судового рішення в цивільній справі.
При цьому вирішення вказаного спору потребуватиме оцінки дій державного виконавця саме під час виконання судового рішення про встановлення способів участі батька у вихованні доньки, що знаходиться поза межами юрисдикції адміністративного суду. Натомість, саме суд, яким постановлено відповідне судове рішення про встановлення способів участі батька у вихованні дитини, наділений відповідною компетенцією в питанні оцінки дій державного виконавця під час виконання такого рішення, а також обґрунтованості прийняття відповідної постанови про накладення штрафу за невиконання такого судового рішення тощо.
Використане формулювання у постановах від 06.06.2018 по справі № 127/9870/16-ц та від 20.09.2018 по справі № 821/872/17 не змінює підсудність цього спору в бік адміністративного судочинства.
Також судом не встановлено виконання державним виконавцем зведеного виконавчого провадження, як вказує позивач, оскільки із оспорюваних дій / постанови вбачається, що останні вчинені / прийнята в межах виконавчого провадження № 59431924 щодо примусового виконання одного виконавчого листа № 522/7193/18 від 27.05.2019, тоді як у рамках зведеного виконавчого провадження здійснюється виконання кількох рішень про стягнення коштів з одного боржника.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст. 109 КАС України,
Відмовити ОСОБА_1 відкритті провадження по справі за її позовом до Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування поставно та зупинення вчинення виконавчий дій,
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства судом, яким виданий виконавчий лист № 522/7193/18 від 27.05.2019.
Копію ухвали надіслати позивачу разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк