Рішення від 11.12.2019 по справі 400/3335/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2019 р. № 400/3335/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: АДРЕСА_2

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконним та протиправним дії щодо прийняття рішення № 9/5700 від 11.09.2019 та протоколу (витяг) № 6 від 04.06.2019, яким безпідставно та протизаконно відмовлено у розгляді питання щодо встановлення статусу «учасника бойових дій» та відповідно заперечене таке право на розгляд органами державної влади поданої заяви від 30.05.2019 щодо встановлення належного статусу «учасника бойових дій» на законних підставах, зобов'язання розглянути заяву від 30.05.2019 щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій і видати йому посвідчення встановленого зразка.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач безпідставно не розглянув заяву від 30.05.2019, в якій зібрані матеріали, докази та доводи особистої участі в бойових діях на території республік Азербайджан та Вірменії, де позивач знаходився за місцем проходження служби в якості військовослужбовця. Також відмовлено в прийнятті та належної реєстрації заяви, посилаючись на рішення Міністра оборони України № 693/3 від 14.01.2019 «Про відмову в розгляді за відсутності повноважень комісій ВК».

Відповідач заперечує проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки позивач проходив службу в складі прикордонних військ КДБ СРСР. Прикордонні війська не входять до складу Збройних Сил України. Позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду. Також на виконання рішення міністра оборони України від 14.01.2019 № 693/з на адресу Миколаївського ОВК спецзв'язком надійшла телеграма , в якій зазначено, що до внесення змін до наказу МОУ №200 вирішення питань про надання статусу учасника бойових дій не відноситься до повноважень комісій обласних військових комісаріатів. Роботу комісій обласних військових комісаріатів припинити до окремого рішення міністра оборони України. При розгляді заяви позивача відповідач керувався виключно рішенням Міністра оборони України від 14.01.2019 № 693/з, яке було прийнято з метою недопущення погіршення соціального і правового захисту осіб, звільнених зі ЗСУ, у зв'язку з реформуванням військових комісаріатів України, до момента внесення змін до наказу МОУ№200.

В судовому засіданні 19.11.2019 після надання сторонами пояснень суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

30.05.2019 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про визнання його учасником бойових дій та видати відповідне посвідчення встановленого зразка. При цьому позивач у заяві зазначив, що в період з 1986 по 1990 проходив службу в Алма-Атинському вищому прикордонному командному училищі КДБ СРСР ім. Ф.Е. Дзержинського. Службу проходив в умовах надзвичайного положення та в зоні збройного конфлікту для відновлення законності та встановлення конституційного правопорядку при введенні надзвичайного та особового стану в республіках СРСР.

04.06.2019 відповідач на засіданні комісії Миколаївського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення учасником бойових дій у ЗСУ прийняв рішення направити документи до Командування Сухопутних військ для прийняття рішення щодо встановлення ОСОБА_1 статусу «учасника бойових дій», що підтверджується протоколом № 6.

18.06.2019 відповідач повідомив позивача, що відповідно до рішення Міністра оборони України від 14.01.2019 № 693/з про внесення змін до наказу Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій, вирішення питання про надання, позбавлення статусу учасника бойових дій та скасування рішення не відноситься до повноважень комісії обласних військових комісаріатів. Роботу комісії припинено до окремого рішення Міністерства оборони України, тому повідомили позивача, що його документи будуть направлені до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для прийняття рішення.

11.09.2019 відповідач повідомив позивача, що його звернення повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_1 з комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. За повідомленням зазначеної комісії з посиланням на рішення Міністра оборони України від 14.01.2019 № 693/з, до внесення змін до наказу Міністра оборони України від 07.05.2015 № 200, яким затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду про визнання учасниками бойових дій, до повноважень комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій належить вирішення питань про надання(позбавлення) статусу «учасника бойових дій» військовослужбовцям військових частин Сухопутних військ ЗСУ та добровольцям добровольчого формування «Айдар», які брали безпосередню участь в антитерористичної операції або у здійсненні заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Оскільки позивач не відноситься до жодної з перелічених вище категорій військовослужбовців, тому підстав для надання йому статусу «учасника бойових дій» за наслідком розгляду зазначених документів не вбачається.

Відповідно до п.1 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків “Ветеран війни - учасник бойових дій” та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості, затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 200 від 07.05.2015 комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісія) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_1 , військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

На Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби у Збройних Силах та Державній спеціальній службі транспорту), колишніх партизанів та підпільників,- за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку).

Комісії зобов'язані:

приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", реєструвати заяви в спеціальній книзі обліку;

інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії;

розглядати внесені на розгляд заяви та інші документи в місячний строк з дня їх отримання;

робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника;

заслуховувати пояснення осіб, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил) або розмінуванні (траленні бойових мін);

доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження;

розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання (п.п.10-11 Положення).

Позивач у своїй заяві просив визнати його учасником бойових дій за участь у військових конфліктах на території республік Азербайджан та Вірменії в 1989-1990 роках.

А відповідач надав йому відповідь про неможливість надати статус учасника бойових дій військовослужбовцям військових частин Сухопутних військ ЗСУ та добровольцям добровольчого формування «Айдар», які брали безпосередню участь в антитерористичної операції або у здійсненні заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

У відзиві відповідач зазначає зовсім інші підстави для відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, а саме: ОСОБА_1 проходив службу та залучався до виконання спеціальних завдань в складі прикордонних військ КДБ СРСР. Відповідно до ст.3 Закону України « Про Збройні Сили України» прикордонні війська не входять до складу Збройних сил України.

Посилання відповідача на те, що їх дії є правомірними, оскільки вони діяли на підставі рішення Міністра оборони України від 14.01.2019 № 693/з не приймаються судом до уваги, оскільки зміни до наказу Міністерства оборони №200 не внесені, цей наказ є чинним, тому відповідач при розгляді заяви позивача повинен був керуватись саме наказом Міністерства оборони України № 200, який є спеціальним для спірних правовідносин.

Посилання відповідача стосовно того, що ним пропущений строк звернення до суду відповідно до ст.122 КАС України, судом до уваги не приймається, оскільки відповідь на звернення позивач отримав 08.10.2019 (арк.с.13), а звернувся до суду 09.10.2019, тому строк звернення до суду позивачем дотриманий.

Оскільки відповідач, заяву позивача від 30.05.2019 по суті не розглянув, не прийняв мотивоване рішення, тому суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 30.05.2019 по суті та зобов'язання розглянути заяву від 30.05.2019 належить задовольнити.

Позовні вимоги в частині зобов'язання видати позивачу посвідчення встановленого зразка задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Відповідно до ст. 77 ч.2 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду, що заява позивача від 30.05.2019 була розглянута відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, позов належить задовольнити частково.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.05.2019 по суті.

3. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) від 30.05.2019 року.

4. В решті позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко