Рішення від 02.12.2019 по справі 1.380.2019.001789

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001789

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Карп'як О.О.

секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,

за участю:

представника позивача Кость Я.Р.,

представника відповідача Козоріз О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.12.2018 року № 0010717-5213-1306, яким позивачу нараховано транспортний податок з фізичних осіб за період 2018 року в сумі 4 166 грн. 67 коп.

За результатами автоматизованого розподілу 12 квітня 2019 року визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

Ухвалою суду від 07 травня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 08 липня 2019 року клопотання представника позивача задоволено, продовжено строк проведення підготовчого засідання на 30 днів.

Протокольною ухвалою суду від 25 липня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 23 вересня 2019 року витребувано від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України інформацію про середньоринкову вартість автомобіля AUDI Q7 (рік випуску: 2014, об'єм двигуна: 2995 см3, тип пального: бензин) станом на 01 січня 2018 року з врахуванням Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобіль, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18.02.2016 року.

Позиція позивача:

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 володіє транспортним засобом марки AUDI Q7 (реєстраційний номер НОМЕР_1 ; об'єм двигуна 2995; 2014 року випуску). Об'єктом оподаткування у 2018 році є лекові автомобілі з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, а саме 1 396 125,00 грн. Як вбачається із розрахунку вартості транспортного засобу офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку середньоринкова вартість транспортного засобу AUDI Q7, 2014 року випуску, бензин, 3,0 внутрішнього згоряння для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до п. 267.2 статті 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66 становить 831 084,25 грн., що не складає 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року. Таким чином, вказаний автомобіль не може бути об'єктом оподаткування. Просить позов задоволити.

Представник позивача подав відповідь на відзив, де зазначив наступне. Автомобіль, належний позивачу, не збігається за своїми характеристиками із автомобілями, які вказані в Переліку Мінекономрозвитку за такими ознаками як об'єм двигуна та у відповідача була відсутня інформація про вид палива (бензин чи дизель), що є визначальним. Зазначає, що Мінекономрозвитку на виконання п. 13 Методики не було направлено на адресу ДФС України інформацію щодо автомобілів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2018 року, тобто ця інформація не надана Мінекономрозвитку до ДФС України та ця інформація не була надана до 01 лютого базового податкового (звітного) періоду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у заявах по суті справи, просить позов задоволити у повному обсязі.

Заперечення відповідача:

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, де просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Об'єктом оподаткування у 2018 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно). Відповідно до відомостей отриманих від органів внутрішніх справ за ОСОБА_1 з 14.11.2018 року числився легковий автомобіль AUDI Q7 (рік випуску: 2014, об'єм двигуна: 2995 см3, тип пального: бензин). Автомобіль із вказаними характеристиками зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, протягом 5 років з року випуску. Відтак, підставою для прийняття Головним управлінням ДФС у Львівській області податкового повідомлення-рішення від 22.12.2018 року № 0010717-5213-1306 є отримана від Мінекономрозвитку інформація, а саме перелік, який розміщений на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, автомобілів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», які свідчать про те, що належний позивачу на праві власності автомобіль марки AUDI Q7 (рік випуску: 2014, об'єм двигуна: 2995 см3, тип пального: бензин), відповідає ознак автомобіля цієї моделі, яка зазначена у вказаних переліках. Враховуючи вище наведене дії контролюючого органу щодо визначення позивачу податкового зобов'язання з вказаного податку вважає правомірними. Просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити, проти позову заперечив.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки AUDI Q7 (реєстраційний номер НОМЕР_1 ; об'єм двигуна 2995; 2014 року випуску), що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ( а.с.12).

Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 22.12.2018 року № 0010717-5213-1306, яким визначено позивачу податкове зобов'язання за 2018 рік за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 4 166,67 грн. (а.с.9).

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся зі скаргою до ДФС України.

Рішенням ДФС України від 06.03.2019 № 1/99-99-11-05-01-25, позивачу відмовлено у задоволення скарги (а.с.20-21).

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначаються Податковим кодексом України.

Відповідно до підпунктів 267.1.1 пункту 267.1, 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно з п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

Порядок обчислення та сплати транспортного податку встановлюється пунктом 267.6 статті 267 згаданого Кодексу. Так, за приписами підпунктів 267.6.1, 267.6.2 вказаного пункту, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

При цьому, за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. У разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років (підпункти 267.6.6., 267.6.7. пункту 267.6 статті 267 ПК України).

Зі змісту вказаних норм, повноваження та обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу покладено на центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно в прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктами оподаткування у певному податковому (звітному) році. Тобто, здійснення розрахунку середньоринкової вартості автомобіля віднесено до повноважень Мінекономрозвитку, а не податкового органу, і така інформація може бути надана виключно цим органом.

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком, встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18.02.2016.

Відповідно до пункту 2 вказаної Методики, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою:

Сср = Цн х (Г / 100),

де Цн ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального;

Г коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 10.04.2013.

Згідно з пунктами 3, 4 Методики, джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

На виконання пунктів 13, 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.

Як вказує у відзиві відповідач, підставою для прийняття ними спірного рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація, а саме перелік, який розміщений на офіційному веб - сайті центральним органом виконавчої влади, автомобілів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», які свідчать про те, що належний позивачу на праві власності автомобіль відповідає ознакам автомобіля , що вказана у переліку.

Доводи позивача про те, що середньоринкова вартість вказаного автомобіля є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року (1 396 125, 00 грн.) та складає 831 084,25 грн., суд не приймає до уваги з огляду на наступне. Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на виконання ухвали суду від 23 вересня 2019 року надіслано інформацію № 3805-05/41213-05 від 08.10.2019 року про середньоринкову інформацію вартості автомобіля марки AUDI Q7 (об'єм двигуна 2995; 2014 року випуску). Відповідно до вищевказаної інформації розрахована у 2018 році згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля AUDI Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, 2014 року випуску становила 1649496,24 грн. (з ПДВ).

З огляду на наведені обставини, належний позивачу на праві власності автомобіль в 2018 році був об'єктом оподаткування транспортним податком відповідно до ст.267 ПК України, відтак дії контролюючого органу щодо визначення йому податкового зобов'язання з вказаного податку є правомірними.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі та застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 14.08.2018 року у справі №813/4117/16.

Відтак, суд враховує доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 зобов'язаний сплатити транспортний податок за період з листопада по грудень 2018 року включно, в розмірі: 25 000, 00 грн. / 12 х 2 = 4 166,67 грн., де 25 000, 00 грн. ставка податку із розрахунку на повний календарний рік (п. 267.4 ст. 267 ПК України); 12 кількість місяців повного календарного (звітного) року; 2 кількість оподатковуваних місяців (з листопада по грудень 2018 року включно).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. За таких обставин, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11.12.2019 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна