Рішення від 03.12.2019 по справі 360/4044/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4044/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Пляшкової К.О.,

за участю

секретаря судового засідання: Бутенко К.В.,

представників

позивача: не прибув,

першого відповідача: Ікешової А.І. (довіреності від 13.09.2019 № І-2952/14/12-32-00),

другого відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського кооперативу «Колос» до Головного управління ДПС у Луганській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові накладні в реєстрі,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 12 вересня 2019 року надійшов адміністративний позов Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (далі - позивач, СГК «Колос») до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - ГУ ДФС у Луганській області), Державної податкової служби України (далі - другий відповідач, ДПС України) з такими вимогами:

визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Луганській області від 02.09.2018 № 1264525/30796873, № 1264526/30796873, № 1264527/30796873, № 1264528/30796873, № 1264529/30796873, № 1264530/30796873, № 1264531/30796873, № 1264532/30796873, № 1264533/30796873, № 1264534/30796873;

зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 07.08.2019 № 1, від 12.08.2019 № 2, від 13.08.2019 № 3, від 13.08.2019 № 4, від 19.08.2019 № 5, від 20.08.2019 № 6, від 21.08.2019 № 7, від 23.08.2019 № 8, від 27.08.2019 № 9, від 30.07.2019 № 9, складені СГК «Колос» і вважати їх прийнятими та зареєстрованою датою направлення - 28.08.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем на виконання вимог статті 201 Податкового кодексу України через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронної звітності» засобами телекомунікаційного зв'язку 28.08.2019 направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 07.08.2019 № 1, від 12.08.2019 № 2, від 13.08.2019 № 3, від 13.08.2019 № 4, від 19.08.2019 № 5, від 20.08.2019 № 6, від 21.08.2019 № 7, від 23.08.2019 № 8, від 27.08.2019 № 9, від 30.07.2019 № 9. Згідно з отриманими квитанціями, які надійшли у відповідь, податкові накладні прийняті, але реєстрацію зупинено та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, направив в електронному вигляді до Головного управління ДФС у Луганській області повідомлення від 29.08.2019 № 6 щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого додано договір поставки, рахунок на оплату, банківська виписка. Однак, за результатами розгляду направленого повідомлення Комісією Головного управління ДФС у Луганській області прийнято рішення від 02.09.2018 № 1264525/30796873, № 1264526/30796873, № 1264527/30796873, № 1264528/30796873, № 1264529/30796873, № 1264530/30796873, № 1264531/30796873, № 1264532/30796873, № 1264533/30796873, № 1264534/30796873 про відмову в реєстрації.

Позивач вважає, що у рішеннях комісії не зазначено правової підстави, на якій ґрунтується відмова - не зазначено, що, на думку позивача, є грубим порушенням чинного законодавства та вказує на те, що рішення є безпідставними, а тому підлягають скасуванню.

Також, на думку позивача, при прийнятті рішень, комісія ДФС не звернула увагу на те, що складання податкових накладних відбулося за першими подіями, а саме: датами зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товару, що підлягав постачанню. Отже, обґрунтування рішень відмовою у реєстрації податкових накладних ненаданням позивачем копій документів є незаконним.

З вищевикладених підстав позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою від 16 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).

Від представника ГУ ДФС у Луганській області 01 жовтня 2019 року за вх. № 49887/2019 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог (арк. спр. 52-60).

Представником СГК «Колос» 04 жовтня 2019 року за вх. № 50644/2019 подано відповідь на відзив ГУ ДФС у Луганській області (арк. спр. 75-76).

Представником ГУ ДФС у Луганській області 09 жовтня 2019 року за вх. № 51266/2019 подано додаткові пояснення (арк. спр. 80-83).

ДПС України правом подати відзив на позовну заяву не скористалась.

Ухвалою від 28 жовтня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 105).

Ухвалою від 19 листопада 2019 року клопотання позивача про заміну відповідача у справі задоволено, допущено заміну первинного відповідача - Головного управління ДФС у Луганській області, належним відповідачем - Головним управлінням ДПС у Луганській області (далі - перший відповідач, ГУ ДПС у Луганській області) (арк. спр. 154-155).

Від представника ГУ ДПС у Луганській області 19 листопада 2019 року в судовому засіданні надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 143-153).

За результатами опрацювання податкових накладних СГК «Колос» встановлено відповідність платника податків двом критеріям - підпункту 1.6 пункту 1 (платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітній період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України) та підпункту 2.1 пункту 2 (обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку товару) Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених листом Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-08.

Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, визначено єдиний вичерпний перелік документів, який платник податків має надати на розгляд Комісії, і він не залежить від того, на підставі якого критерію зупинено реєстрацію податкової накладної. Отже, при зупиненні реєстрації податкової накладної на підставі будь-якого з Критеріїв ризиковості платника податків, наданню з повідомленням підлягає один й той самий перелік документів, визначений пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117.

Позивачем 28.08.2019 через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України здійснено спробу реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступних податкових накладних: від 07.08.2019 № 1; від 12.08.2019 № 2; від 13.08.2019 № 3; від 13.08.2019 № 4; від 19.08.2019 № 5; від 20.08.2019 № 6; від 21.08.2019 № 7; від 23.08.2019 № 8; від 27.08.2019 № 9; від 30.07.2019 № 9.

Позивачу 28.08.2019 надіслано квитанцію № 1 про зупинення реєстрації вищевказаних податкових накладних у зв'язку з виявленими помилками, а саме: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.п 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

ГУ ДПС у Луганській області вважає, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних у відношенні СГК «Колос» прийняті з дотриманням норм податкового законодавства, адже платником податків в порушення вимог законодавства не вчинено дій, які б надали змогу Комісії підтвердити дійсність господарських операцій та прийняти рішення про реєстрацію зупинених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З вищевикладених підстав представник ГУ ДПС у Луганській області вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час і місце судового засідання позивач повідомлений належним чином (арк. спр. 164), подав заяву від 23 вересня 2019 року б/н про розгляд справи за відсутності представника позивача (арк. спр. 49).

Представник ГУ ДПС у Луганській області заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник ДПС України у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином (арк. спр. 150), подав заяву про розгляд справи за відсутності представника другого відповідача (арк. спр. 140).

Заслухавши пояснення представника першого відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Позивач є юридичною особою, код за ЄДРПОУ 30796873, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вулиця Щорса, будинок 68, основний вид діяльності 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, як платників податків перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДФС у Луганській області, Старобільське управління, Марківська ДПІ (Марківський район), про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 11 вересня 2019 року за № 1005735006 (арк. спр. 9-11).

Відповідно до протоколу засідання комісії Головного управління ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або про відмову в такій реєстрації, від 26 червня 2018 року за № 114 на виконання пункту 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, на підставі підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених листом Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-08, СГК «Колос» визначено ризиковим платником податків (арк. спр. 62-63).

Судом встановлено, що 29 липня 2019 року між СГК «Колос» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агростандарт-1» (Покупець) укладено договір поставки № 2907, відповідно до пункту 1 якого Постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупцеві, а Покупець зобов'язується прийняти та здійснити оплату - соняшника (Товар) у порядку і на умовах цього Договору (арк. спр. 15).

Згідно з умовами вказаного договору загальний обсяг товару, який повинен поставити Постачальник, становить 1346,90 тон (пункт 2), ціна за тону товару з урахуванням податку на додану вартість становить 9300 грн (пункт 3); оплата здійснюється у безготівковій формі, шляхом перерахування грошей на розрахунковий рахунок Постачальника (пункт 5); Покупець зобов'язується здійснити попередню оплату у розмірі 100 % вартості товару до 31 серпня 2019 року (пункт 6); після отримання 100 % попередньої оплати вартості товару, Постачальник зобов'язується передати Покупцеві товар у кількості зазначеній у п.2 даного Договору до 31 жовтня 2019 року (пункт 7).

СГК «Колос» виписано ТОВ «Агростандарт-1» рахунок від 29 липня 2019 року № 2907 за договором поставки від 29.07.2019 № 2907 на оплату соняшника у кількості 1346,90 тон, ціна з ПДВ 9300,00 грн, сума з ПДВ - 12526170,00, у тому числі ПДВ - 2087695,00 (арк. спр. 16).

Згідно з банківською випискою за період з 29 липня 2019 року по 29 серпня 2019 року ПАТ «Банк Восток» на рахунок СК «Колос» зараховано кошти від ТОВ «Агростандарт-1» наступними платежами, а саме: 30 липня 2019 року зараховано - 1781880,00 грн; 07 серпня 2019 року зараховано - 1386243,00 грн; 12 серпня 2019 року зараховано - 1729950,00 грн; 13 серпня 2019 року зараховано - 1382100,00 грн; 13 серпня 2019 року зараховано - 1260000,00 грн; 19 серпня 2019 року - 1425000,00 грн; 20 серпня 2019 року зараховано - 850800,00 грн; 21 серпня 2019 року зараховано - 1029900,00 грн; 23 серпня 2019 року зараховано - 500100,00 грн; 27 серпня 2019 зараховано - 1180200,00 грн (арк. спр. 17).

На підставі договору від 29 липня 2019 року № 2907 СГК «Колос» складено такі податкові накладні:

- від 07.08.2019 № 1, в якій в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість 149,058387; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн; код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 1155202,50 грн; сума ПДВ - 231040,50 (арк. спр. 18);

- від 12.08.2019 № 2, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 186,016129; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 1441625,00 грн; сума ПДВ - 288325 (арк. спр. 19);

- від 13.08.2019 № 3, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 148,612903; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 1151750,00 грн; сума ПДВ - 230350 (арк. спр. 20);

- від 13.08.2019 № 4, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 135,483871; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 1050000,00 грн; сума ПДВ - 210000 (арк. спр. 21);

- від 19.08.2019 № 5, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість -153,225806; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 1187500,00 грн; сума ПДВ - 237500 (арк. спр. 22);

- від 20.08.2019 № 6, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 91,483871; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 709000,00 грн; сума ПДВ - 141800 (арк. спр. 23);

- від 21.08.2019 № 7, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 110,741935; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 858250,00 грн; сума ПДВ - 171650 (арк. спр. 24);

- від 23.08.2019 № 8, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 53,774194; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 416750,00 грн; сума ПДВ - 83350 (арк. спр. 25);

- від 27.08.2019 № 9, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 126,903226; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 983500,00 грн; сума ПДВ - 196700 (арк. спр. 26);

- від 30.07.2019 № 9, в якій зазначено: постачальник (продавець) - СГК «Колос», отримувач (покупець) - ТОВ «Агростандарт-1», опис товару - соняшник, код товару згідно з УКТ ЗЕД 120600, одиниця виміру - т, код 0306, кількість - 191,6; ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ - 7750 грн, код ставки - 20, обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 1484900,00 грн; сума ПДВ - 296980 (арк. спр. 27);

Вищевказані податкові накладні СГК «Колос» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронної звітності» засобами телекомунікаційного зв'язку 28.08.2019 направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, і відповідно до квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, податкові накладні прийнято, але їх реєстрацію зупинено із зазначенням такої підстави для зупинення: відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України; обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку; ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку; запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (арк. спр. 18зв., 19зв., 20зв., 21зв., 22зв., 23зв., 24зв., 25зв., 26зв., 27зв.).

СГК «Колос» в електронному вигляді направлено повідомлення від 29.08.2019 № 6 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в якому надано пояснення, що 29 липня 2019 року СГК «Колос» уклало з ТОВ «Агростандарт-1» договір поставки № 2907, за умовами якого СГК «Колос» зобов'язувалось поставити соняшник після отримання передплати. У зв'язку із отриманням передплати (авансу) від ТОВ «Агростандарт-1» на виконання вимог ст. 201 ПКУ СГК «Колос» складено і направлено податкові накладні від 07.08.2019 № 1; від 12.08.2019 № 2; від 13.08.2019 № 3; від 13.08.2019 № 4; від 19.08.2019 № 5; 20.08.2019 № 6; від 21.08.2019 № 7; від 23.08.2019 № 8; від 27.08.2019 № 9; від 30.07.2019 № 9 (арк. спр. 28).

До повідомлення додано 3 додатки - договір поставки від 29.07.2019 № 2907, рахунок на оплату від 29.07.2019 № 2907, виписка ПАТ «Банк Восток» (арк. спр. 30-32).

Відповідно до квитанції № 2 від 29 серпня 2019 року документ прийнято Головним управлінням ДФС у Луганській області (арк. спр. 29).

Комісією ГУ ДПС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийняті рішення від 02.09.2019 за № 1264525/30796873 (арк. спр. 33); № 1264526/30796873 (арк. спр. 34); № 1264527/30796873 (арк. спр. 35); № 1264528/30796873 (арк. спр. 36); № 1264529/30796873 (арк. спр. 37); № 1264530/30796873 (арк. спр. 38); № 1264531/30796873 (арк. спр. 39); № 1264532/30796873 (арк. спр. 40); № 1264533/30796873 (арк. спр. 41); № 1264534/30796873 (арк. спр. 42), якими СГК «Колос» відмовлено в реєстрації податкових накладних від 07.08.2019 № 1, від 12.08.2019 № 2, від 13.08.2019 № 3, від 13.08.2019 № 4, від 19.08.2019 № 5, від 20.08.2019 № 6, від 21.08.2019 № 7, від 23.08.2019 № 8, від 27.08.2019 № 9, від 30.07.2019 № 9 відповідно в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що також свідчить протокол від 02 вересня 2019 року № 3 (арк. спр. 64-65).

У вищевказаних рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних зазначено підстави прийняття вказаних рішень, а саме ненадання платником податку копій документів:

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити) - підкреслення відсутні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- додаткова інформація - не надано документи та пояснення до поданого повідомлення по податковій накладній, які б свідчили про реальність здійснення господарської операції, визначеній в податковій накладній, а саме: договір на придбання соняшника, первинні документи щодо придбання соняшника, його зберігання й транспортування, розвантаження, акта звірки розрахунків з ТОВ «Агростандарт-1», та/або статистичної звітності про врожай й наявність посівних площ. Надана банківська виписка з особового рахунку сформована виключно по кредиту банківського рахунка (отримання коштів на розрахунковий рахунок) по взаємовідносинам з ТОВ «Агростандарт-1», без врахування оборотів по дебету банківського рахунку (можливе повернення коштів з банківського рахунку в той же день), тому не може слугувати підтвердженням отримання передплати. Також виписка не має інформації про залишок коштів на рахунку на початок та кінець періоду (банківського дня).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (тут і надалі положення наводяться в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (далі - Постанова № 117), яка набрала чинності з 22.03.2018, затверджено:

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації);

Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Порядок роботи комісій);

Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Порядок розгляду скарг).

Згідно з пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).

Так, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку зупинення реєстрації).

Відповідно до пункту 10 Порядку зупинення реєстрації критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Критерії ризиковості платника податку встановлені листом ДФС від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 (далі - Критерії).

Так, згідно з пунктом 1.6 Критеріїв комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Критеріїв податкові накладні/розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12 Порядку зупинення реєстрації).

Згідно з пунктом 13 Порядку зупинення реєстрації у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації визначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 15 Порядку зупинення реєстрації письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 16 Порядку зупинення реєстрації).

Відповідно до пункту 18 Порядку зупинення реєстрації письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 19 Порядку зупинення реєстрації).

Відповідно до пункту 20 Порядку зупинення реєстрації зазначені комісії приймають рішення про:

реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з пунктом 21 Порядку зупинення реєстрації підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Пунктом 22 Порядку зупинення реєстрації визначено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.

Згідно з пунктом 23 Порядку зупинення реєстрації комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:

щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;

щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.

Пунктом 28 Порядку зупинення реєстрації визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

протягом п'яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень;

протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.

Організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), а також права та обов'язки її членів визначає Порядок роботи комісій.

Пунктом 17 Порядку роботи комісій визначено, зокрема що: рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування; під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення.

Відповідно до пункту 21 Порядку роботи комісій Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Згідно з пунктом 22 Порядку роботи комісій розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення пропозицій членами комісії, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання.

Протокол засідання комісії контролюючого органу повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення (пункт 23 Порядку роботи комісій).

З огляду на вищевикладене судом встановлено, що у ГУ ДПС у Луганській області наявні повноваження на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

При цьому, надання контролюючому органу відповідних повноважень є лише передумовою подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом якої у даній справі є прийняття рішення, законність та обґрунтованість якого повинна бути перевірена.

Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних від 07.08.2019 № 1, від 12.08.2019 № 2, від 13.08.2019 № 3, від 13.08.2019 № 4, від 19.08.2019 № 5, від 20.08.2019 № 6, від 21.08.2019 № 7, від 23.08.2019 № 8, від 27.08.2019 № 9, від 30.07.2019 № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено те, що платник податку відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, а операції, що відображені у податкових накладних, відповідають критеріям ризиковості здійснення операції відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 Критеріїв ризиковості платника податку.

Вирішуючи питання щодо законності рішень Комісії ГУ ДПС у Луганській області про відмову у реєстрації податкових накладних, суд має надати оцінку рішенням (діям) щодо зупинення реєстрації цих податкових накладних, які за своїм змістом є передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваних у даній справі рішень про відмову у реєстрації податкових накладних.

Суд, надаючи оцінку підставам зупинення реєстрації податкових накладних, поданих СГК «Колос», враховує, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.

Отже, зупинення реєстрації податкових накладних на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом Державної фіскальної служби України, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а відтак, є неправомірним.

Вказані правові висновки викладено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 2 квітня 2019 року у справі № 822/1878/18, від 21 травня 2019 року у справі № 815/2791/18, від 9 липня 2019 року у справі № 140/2093/18 та від 30 липня 2019 року у справі № 320/6312/18.

Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що за відсутності належного нормативно-правового врегулювання підстав для зупинення реєстрації податкової накладної, якими є Критерії ризиковості платника податку, є безпідставною вся подальша процедура зупинення реєстрації податкових накладних, яка не може бути реалізована. Відповідно, всі прийняті під час цієї процедури рішення не можуть вважатися правомірними у розумінні частини другої статті 2 КАС України.

Щодо наведених у оскаржуваних рішеннях підстав для відмови в реєстрації податкових накладних, суд зазначає таке.

В оскаржуваних рішеннях підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів, а саме:

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити) - підкреслення відсутні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- додаткова інформація - не надано документи та пояснення до поданого повідомлення по податковій накладній, які б свідчили про реальність здійснення господарської операції, визначеній в податковій накладній, а саме: договір на придбання соняшника, первинні документи щодо придбання соняшника, його зберігання й транспортування, розвантаження, акта звірки розрахунків з ТОВ «Агростандарт-1», та/або статистичної звітності про врожай й наявність посівних площ. Надана банківська виписка з особового рахунку сформована виключно по кредиту банківського рахунка (отримання коштів на розрахунковий рахунок) по взаємовідносинам з ТОВ «Агростандарт-1», без врахування оборотів по дебету банківського рахунку (можливе повернення коштів з банківського рахунку в той же день), тому не може слугувати підтвердженням отримання передплати. Також виписка не має інформації про залишок коштів на рахунку на початок та кінець періоду (банківського дня).

При цьому, суд зауважує, що виписку з банківського рахунку СГК «Колос» надано, а щодо ненаданих, на думку відповідачів, первинних документів - не виконано вимогу щодо підкреслення документів, які не надано, яка міститься у самому рішенні.

З приводу ненадання документів, які б свідчили про реальність здійснення господарської операції, визначеній в податковій накладній, суд зазначає, що відповідно до статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Як вже вищевказано, відповідно до вимог пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Тому обов'язок подання податкової накладної на реєстрацію у платника податків виникає після кожного отримання коштів як попередньої оплати (аванс) незалежно від наявності інших первинних документів, що позивачем виконано шляхом подання податкових накладних від 07.08.2019 № 1, від 12.08.2019 № 2, від 13.08.2019 № 3, від 13.08.2019 № 4, від 19.08.2019 № 5, від 20.08.2019 № 6, від 21.08.2019 № 7, від 23.08.2019 № 8, від 27.08.2019 № 9, від 30.07.2019 № 9 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за правилом першої події.

Судом встановлено, що СГК «Колос» надавалися до контролюючого органу документи: договір поставки, рахунок на оплату та виписка з банківського рахунку, а в поясненнях, наведених у повідомленні від 29.08.2019 № 6, зазначено, що податкові накладні направлені на реєстрацію у зв'язку із отримання передплати (авансу) на виконання вимог статті 201 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Посилання представника ГУ ДПС у Луганській області в обґрунтування заперечень проти задоволення позову на повернення без вручення адресату листів контролюючого органу, направлених на адресу СГК «Колос», на складені довідки про встановлення місцезнаходження платника податків від 15.08.2018, від 05.09.2018 та не декларування податкових зобов'язань СГК «Колос» по операціям з продажу соняшника ТОВ «Агростандарт-1» суд вважає безпідставними, оскільки посилання на зазначені обставини не міститься в оскаржуваних рішеннях і не бралося до уваги Комісією, що слідує з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або про відмову в такій реєстрації, від 02 вересня 2019 року за № 3.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 07.08.2019 № 1, від 12.08.2019 № 2, від 13.08.2019 № 3, від 13.08.2019 № 4, від 19.08.2019 № 5, від 20.08.2019 № 6, від 21.08.2019 № 7, від 23.08.2019 № 8, від 27.08.2019 № 9, від 30.07.2019 № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання, суд зазначає таке.

Згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 28 Порядку зупинення реєстрації визначено, що податкова накладна, реєстрацію якої зупинено, реєструється у день, зокрема, набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

З огляду на викладене, позовна вимога про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати спірні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних є також правомірною та підлягає задоволенню, оскільки зазначене є забезпеченням гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 21131,00 грн, як за одинадцять вимог немайнового характеру, що підтверджено платіжним дорученням від 10 вересня 2019 року № 322 (арк. спр. 3).

Системний аналіз частини першої статті 5 та частини другої статті 245 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою немайнового характеру (аналогічну правову позицію щодо сплати судового збору висловлено у постанові Верховного Суду України від 14 березня 2017 року по справі № П/800/559/16 (№ рішення в ЄДРСР 65680258), постанові Верховного Суду від 28 лютого 2018 року по справі № 800/473/17 (№ рішення в ЄДРСР 72525464) та постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 640/21330/18 (номер рішення в ЄДРСР 85613193) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СКС» до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної та зобов'язання ДФС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем у позовній заяві об'єднано десять вимог немайнового характеру. Відповідно, позивач мав сплатити 19210,00 грн судового збору.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом внесено судовий збір у розмірі більшому, ніж встановлено законом, на 1921,00 грн.

Разом з тим, за приписами пункту 1 частини першої, частини другої статті 7 Закону 3674-VI в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, переплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

У зв'язку з цим суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу право звернення до суду із клопотанням про повернення судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає повному задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 19210,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області, яким допущено порушення прав платника податків.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вулиця Щорса, будинок 68, код за ЄДРПОУ 30796873) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 39591445), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, місто Київ, Шевченківський район, Львівська площа, будинок 8, код за ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові накладні в реєстрі задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Луганській області від 02 вересня 2019 року № 1264525/30796873, № 1264526/30796873, № 1264527/30796873, № 1264528/30796873, № 1264529/30796873, № 1264530/30796873, № 1264531/30796873, № 1264532/30796873, № 1264533/30796873, № 1264534/30796873.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Сільськогосподарського кооперативу «Колос» від 07 серпня 2019 року № 1, від 12 серпня 2019 року № 2, від 13 серпня 2019 року № 3, від 13 серпня 2019 року № 4, від 19 серпня 2019 року № 5, від 20 серпня 2019 року № 6, від 21 серпня 2019 року № 7, від 23 серпня 2019 року № 8, від 27 серпня 2019 року № 9, від 30 липня 2019 року № 9, датою їх направлення для реєстрації - 28 серпня 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь Сільськогосподарського кооперативу «Колос» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 19210,00 грн (дев'ятнадцять тисяч двісті десять гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 10 грудня 2019 року.

Суддя К.О. Пляшкова