11 грудня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2896/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у недоплаті розміру пенсії, за рахунок зменшення на 5% надбавки за вислугу років, зменшеного до 10% розміру премії, та самого розміру пенсії станом на 01.12.2017 та відмінити цей розрахунок;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру пенсії, призначеної йому за вислугу 29 років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за рахунок перерахунку з 70% грошового забезпечення та виплати тільки 50% суми підвищення до пенсії з 01.01.2018, і 75% суми підвищення до пенсії, у період з 5 березня 2019 року по 3 вересня 2019 року;
- зобов'язати Головне управління ПФУ області повторно перерахувати за 2017 рік встановлений Кіровоградським ОВК розмір грошового забезпечення - 2681,05 грн., та від нього пенсію, яка значно збільшилась;
- з її складових виплачувати з 01.01.2018 пенсію з 5925 грн. грошового забезпечення в сумі 4157,20 грн., а обчислену з 01.01.2019 у сумі 4586,03 грн. і з 05.03.2019 у сумі 100% підвищення пенсій, визначеного по 03.09.2019, та сплачувати її у розмірі 77% від грошового забезпечення 5925,00 грн. = 4562,25 грн. + як учаснику бойових дій 40 грн., учаснику Б/операцій по захисту Батьківщини 363 грн., + надбавка УБД 11,25 грн. = 5044,85грн., у подальшому.
В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Пенсію за вислугу років він отримував в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення. Натомість відповідачем неодноразово порушено права позивача при перерахунку розміру пенсії, а саме:
- при перерахунку пенсії 01.12.2017 відповідачем зменшено на 5% надбавка за вислугу років та зменшено до 10% розмір премії, тобто самовільно зменшено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії зазначеного Кіровоградським обласним військовим комісаріатом станом на 01.12.2017;
- відповідач перерахувавши розмір пенсії упродовж 2018-2019 років частково припинив її виплату на підставі підзаконного нормативного акту (постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”), зменшивши розмір пенсійних виплат на 50% та 75%;
- з 01.01.2018 відповідачем при здійсненні її перерахунку зменшено розмір пенсії з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення;
- в період з березня 2019 року по 3 вересня 2019 року відповідач не виплачував 100 % розміру пенсії перерахованого позивачу.
Таки дії відповідача призвели до зменшення розміру пенсії, а тому позивач самостійно розрахував розмір пенсії який вважає, що повинен отримати та просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити зазначені суми.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Представник відповідача зазначив, що позовні вимоги в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача в період з 01.01.2017 до 14.11.2019 повинні бути залишені без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Представнику відповідача незрозуміло чому позивач вважає порушеними свої права саме з 2017 року, оскільки перерахунок його пенсії проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” починаючи з 01.01.2018.
Також у відзиві зазначено, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103, встановлено порядок перерахунку та виплати пенсій, призначених згідно із Законом. Таким чином, представник відповідача зазначає, що управлінням здійснюється перерахунок пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в порядку і в строки, визначені Постановою КМУ №103 та відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, згідно якої виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно у 2018 -2019 роках у розмірі 50% та 75 % відповідно.
Крім того, представник відповідача посилається на те, що відповідно до ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” встановлено, зокрема, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошової забезпечення. Оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм закону, що діють на дату, з якої переглядається її розмір, тому максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсія призначена відповідно до ст.13 Закону, а отже на час здійснення перерахунку пенсії застосуванню підлягає саме ця стаття в редакції, яка є чинною. Таким чином, на його думку, в органів Пенсійного фонду не має правових підстав для здійснення перерахунку пенсій виходячи із розміру, вищому ніж 70% грошового забезпечення.
Щодо позовної вимоги про врахування при перерахунку його пенсії додаткових складових грошового забезпечення, що враховувались при призначенні пенсії то представник відповідача зазначив, що перерахунок пенсії проводився із складових грошового забезпечення які враховуються для перерахунку пенсії зазначених у довідці виданої Кіровоградським обласним військовим комісаріатом, а саме: посадовий оклад, військове звання, надбавка за вислугу років, відповідно до положень ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Крім того, представник відповідача зазначає, що з урахуванням положень ч.5 ст. 44 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розрахунок розміру пенсії ( основного розміру, надбавок, доплат та підвищень) належить до дискреційних повноважень територіальних органів ПФУ, а тому визначення позивачем конкретного розміру пенсії є втручанням у повноваження відповідача.
Представник відповідача вважає, що існують підстави для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду від 06.08,2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19) у якій позовні вимоги фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Кабінет Міністрів України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії фізичної особи за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) фізичній особі з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року (а.с.24-27).
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України за вислугою років з 1985 року (а.с. 30-34).
Згідно перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 основний розмір пенсії складає 77 % грошового забезпечення (вислуга років 29) (а.с.34, зворотній бік).
З матеріалів справи вбачається, що Кіровоградським обласним військовим комісаріатом 17.03.2018 складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача (а.с.35, зворотній бік), на підставі якої органом Пенсійного фонду України проведено перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року ( а.с.36).
Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача становить 5 925 грн., з яких:
3 000 грн. - посадовий оклад;
950 грн. - оклад за військове звання;
1 975 грн. - надбавка за вислугу років 50 % (а.с.35, зворотній бік).
Згідно з розрахунком органу Пенсійного фонду, що складений в березні 2018 року, при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року застосовано основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (а.с.36).
Листом відповідача від 08.11.2019 позивача повідомлено про те, що перерахунок його пенсії було здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. Оскільки на момент проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ вказаним (а саме на січень 2018 року) Законом визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, в органів Пенсійного фонду немає правових підстав для здійснення перерахунку пенсій виходячи із розміру, вищому ніж 70% грошового забезпечення (а.с.15).
Позивач звернувся до суду з даним позовом 14.11.2019 (а.с.2).
Щодо посилання представника відповідача нп пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії позивача в період з 01.01.2017 до 14.11.2019 то суд зазначає наступне.
Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
Тобто у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.
Зазначена права позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №806/1952/18 (адміністративне провадження №К/9901/66396/18).
Таким чином посилання представника відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду за захистом порушеного права є необґрунтованими.
Також, суд, враховуючи що предметом спору є правомірність перерахунку та виплати пенсії, що складає основний дохід позивача, не вбачає підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду від 06.08,2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19), оскільки відповідно до положень ч.2 ст. 236 КАС України це є правом суду, а не обов'язком.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Позивачем заявлена вимога про визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у недоплаті розміру пенсії, за рахунок зменшення на 5% надбавки за вислугу років, зменшеного до 10% розміру премії, та самого розміру пенсії станом на 01.12.2017 та відмінити цей розрахунок.
В матеріалах справи міститься копія довідки виданої на ім'я позивача Кіровоградським обласним військовим комісаріатом від 22.05.2012 №ФГ25415 (а.с.35) про грошове забезпечення станом на 01.04.2012.
Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача становить 2 681,05 грн., з яких:
685 грн. - посадовий оклад;
60 грн. - оклад за військове звання;
298 грн. - надбавка за вислугу років 40%;
521,50 грн. - надбавка за виконання особливо вадливих завдань 50 %;
102,75 грн. - надбавка за таємність 15%;
54,80 грн. - надбавка за класну кваліфікацію, 8%;
102,75 грн. надбавка за особливі умови служби 15 %;
856,25 грн. - премія 125% (а.с.35).
До позовної заяви позивачем подано копію перерахунку пенсії підписаного посадовою особою відповідача та скріпленого печаткою станом на 01.12.2017, в якому містяться цифрові данні викладені в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.05.2012 №ФГ25415, однак змінено процентні показники на 5% надбавки за вислугу років та зменшено до 10% розмір премії (а.с.12).
Відповідно до положень ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Представником відповідача у відзиві на позовну заяву не зазначено обставини здійснення перерахунку пенсії позивачу станом на 01.12.2017 та не доведено його правомірність в частині зменшення складових грошового забезпечення позивача, а саме на 5% надбавки за вислугу років та зменшення до 10% розміру премії.
З огляду на викладене, суд задовольняє вимогу щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у недоплаті розміру пенсії, за рахунок зменшення на 5% надбавки за вислугу років та зменшення до 10% розміру премії станом на 01.12.2017.
Суд відмовляє в задоволенні вимоги позивача про скасування розрахунку розміру пенсії станом на 01.12.2017, оскільки належним захистом порушеного права позивача є зобов'язання відповідача перерахувати з 01 грудня 2017 року по 31 грудня 2017 року пенсію позивача та виплатити перераховане.
Відповідно до ч. 2 с. 9 КАС України суд, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межи позовних вимог та зобов'язати відповідача перерахувати з 01 грудня 2017 року по 31 грудня 2017 року пенсію позивача, з урахуванням складових грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії на 01.12.2017, у розмірі 40% надбавки за вислугу років, 125% премії, виплатити перераховане з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відносно зменшення основного розміру пенсії, призначеної за вислугу 29 років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 то суд зазначає наступне.
Так, відповідно до положень ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б” статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
З огляду на викладене, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
У подальшому стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
З урахуванням наведеного, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців, та деяких інших осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок міститься у рішенні Верховного суду по зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) від 16 жовтня 2019 року.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Таким чином, позовні вимоги, в яких позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру пенсії, призначеної за вислугу 29 років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 є законними та обґрунтованим, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 с. 9 КАС України суд, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межи позовних вимог та зобов'язати відповідача перерахувати з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 пенсію, з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 77% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, виплатити перераховане з урахуванням раніше виплачених сум.
Стосовно позовної вимоги щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за рахунок перерахунку з 70% грошового забезпечення та виплати тільки 50% суми підвищення до пенсії з 01.01.2018, і 75% суми підвищення до пенсії, у період з 5 березня 2019 року по 3 вересня 2019 року, то суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось вище, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.
Пунктом 1 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 постанови КМУ №103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 4 постанови КМУ №103 встановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, набрання чинності 01.03.2018 року постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, у 2018 році виплата перерахованої пенсії відповідачем здійснювалась в розмірі 50% від суми підвищення пенсії - 789,96 грн. (а.с.36), а у 2019 році виплата перерахованої пенсії відповідачем здійснювалась в розмірі 75% від суми підвищення пенсії - 1 590,53 грн. грн. (а.с.37).
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, пункти 1, 2 постанови КМУ №103 визнані протиправними та нечинними. Ці судові рішення набрали законної сили 05.03.2019 року.
За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Проте згодом Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.08.2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Вказана постанова набрала чинності 04.09.2019 року.
Отже, на момент перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 до 05.03.2019 року спірні норми постанови КМУ №103 були чинними і підлягали застосуванню у правовідносинах, пов'язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Відповідач, керуючись цими нормами при проведенні виплати перерахованої підвищеної пенсії позивачу, діяв правомірно, порушень прав позивача не вчиняв, протиправних дій чи бездіяльності не допустив, тому у задоволенні позовних вимог щодо визнання дій протиправними, щодо зменшення розміру пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 50% суми підвищення до пенсії з 01.01.2018, необхідно відмовити.
Проте, оскільки з 05.03.2019 року пункт 2 постанови КМУ №103 втратив чинність, тому з цього моменту відпали підстави для обмеження виплати позивачу пенсії, передбачені цією нормою.
Воднораз, з 04.09.2019 року діє постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка є обов'язковою для застосування відповідачем та передбачає виплату у 2019 році особам, звільненим з військової служби, перерахованих пенсій в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Зважаючи на те, що з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року відповідач повинен був виплатити позивачу пенсію за вислугу років у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року, тому суд задовольняє позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відносно зменшення розміру пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у розмірі 75% суми підвищення до пенсії, у період з 5 березня 2019 року по 3 вересня 2019 року.
Відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межи позовних вимог та зобов'язати відповідача виплатити позивачу пенсію у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року за період з 5 березня 2019 року до 3 вересня 2019 року включно.
Щодо вимог позивача про зобов'язання Головне управління ПФУ області виплачувати з 01.01.2018 пенсію з 5925 грн. грошового забезпечення в сумі 4157,20 грн., а обчислену з 01.01.2019 у сумі 4586,03 грн. і з 05.03.2019 у сумі 100% підвищення пенсій, визначеного по 03.09.2019, та сплачувати її у розмірі 77% від грошового забезпечення 5925,00 грн. = 4562,25 грн. + як учаснику бойових дій 40 грн, учаснику Б/операцій по захисту Батьківщини 363 грн., + надбавка УБД 11,25 грн. = 5044,85грн., у подальшому, то суд зазначає наступне.
Нарахування, перерахування (визначення розміру) і виплата сум пенсій є дискреційними повноваженнями органів Пенсійного фонду України.
Проте, у будь-якому випадку суб'єкт владних повноважень має діяти керуючись статтею 2 КАС України, а саме справедливо, неупереджено та своєчасно, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З врахуванням викладеного у суду відсутні повноваження щодо визначення розміру пенсії, яку слід виплачувати позивачу, а тому в задоволені зазначеної вище вимоги позивача належить відмовити.
Судових витрат, які б підлягали відшкодуванню на користь сторін, відповідно до положень ст. 139 КАС України, судом не встановлено.
Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у недоплаті розміру пенсії ОСОБА_1 , за рахунок зменшення на 5% надбавки за вислугу років, зменшення до 10% розміру премії та самого розміру пенсії станом на 01.12.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати з 01 грудня 2017 року по 31 грудня 2017 року пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням складових грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії станом на 01.12.2017, у розмірі 40% надбавки за вислугу років, 125% премії, виплатити перераховане з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 77 % до 70 % грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 пенсію, з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 77% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, виплатити перераховане з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відносно зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , призначеної за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", шляхом виплати у розмірі 75% суми підвищення до пенсії у період з 5 березня 2019 року по 3 вересня 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити позивачу пенсію у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року за період з 5 березня 2019 року до 3 вересня 2019 року включно.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун