Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
Від "10" грудня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/102/19
Господарський суд Житомирської області у складі судді Макаревича В.А., розглянувши без виклику учасників провадження матеріали заяви від 20.11.2019 №06-05/7548 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог у справі №906/102/19
за заявою Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області
про визнання банкрутом
У провадженні господарського суду перебуває справа про банкрутство Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області (11106, Житомирська область, Овруцький район, м. Овруч, вул. Франка, буд. 5-А; ідентифікаційний код 03343829).
Cлід зазначити, що 21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
У відповідності п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" втратив чинність.
За приписами п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
З огляду на викладене, подальший розгляд справи №906/102/19 про банкрутство Комунального підприємства "Комунальник" Овруцької міської ради Житомирської області слід здійснювати відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства.
22.11.2019 до суду надійшла заява № 06-05/7548 від 20.11.2019 від Управління соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог та клопотання про відстрочення (або розстрочення) сплати судового збору.
Ухвалою суду від 25.11.2019 клопотання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про відстрочення або розстрочення сплати судового збору було залишено без задоволення; заяву від 20.11.2019 №06-05/7548 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог залишено без руху; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви шляхом подання до суду доказів сплати судового збору в сумі 3842,00 грн та доказів надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна (наявність олисів вкладень із зазначенням які саме поштові відправлення були направлені боржнику та арбітражному керуючому згідно наданих до суду поштових квитанцій).
При цьому судом роз'яснено Управлінню праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається Управлінню праці та соціального захисту населення згідно з ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України та ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства.
06.12.2019 до суду від Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації надійшов лист №06-05/7679 від 04.12.2019 (з додатками - олисами вкладень із зазначенням які саме поштові відправлення були направлені боржнику та арбітражному керуючому згідно наданих до суду поштових квитанцій)
У листі №06-05/7679 від 04.12.2019 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, зокрема, зазначає, що фінансування управління здійснюється з державного бюджету; кошторисом на 2019 рік не затверджені бюджетні призначення на видатки щодо сплати судового збору; у разі звернення бюджетної установи із заявами, скаргами до суду, судовий збір управління на даний час не має можливості сплатити, оскільки судовий збір не відноситься до захищених статей видатків.
Розглянувши подану заяву від 20.11.2019 №06-05/7548 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог у справі №906/102/19, клопотання , господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.
Здійснюючи свої конституційні обов'язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом (стаття 129 Конституції України).
Станом на 10.12.2019 до суду Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації не надано доказів сплати судового збору у розмірі 3842,00грн за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства заява кредитора має містити:
найменування господарського суду, до якого подається заява;
найменування боржника, його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені);
виклад обставин, що підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування;
відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог;
перелік документів, що додаються до заяви.
До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, що підтверджують грошові вимоги до боржника.
Водночас, оскільки статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, відтак, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для відстрочення (або розстрочення) від такої сплати, враховуючи, що кредитором не додано належних доказів, які б підтверджували можливість сплати судового збору протягом строку розгляду заяви з кредиторськими вимогами до боржника.
Згідно ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Кодексу.
У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог цього Кодексу, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому разі господарський суд постановляє ухвалу про повернення заяви.
Повернення заяви з підстав, передбачених цією статтею, не перешкоджає повторному зверненню до суду у цій же справі, якщо порушення усунуто в межах строку, встановленого частиною першою статті 45 цього Кодексу.
Враховуючи, що Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації не надано доказів сплати судового збору у розмірі 3842,00 грн за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника, суд дійшов висновку повернути без розгляду матеріали заяви від 20.11.2019 №06-05/7548 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог у справі №906/102/19.
З метою надання можливості кредитору Управлінню праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації реалізувати своє право заявити обґрунтовані вимоги до боржника у справі про банкрутство, суд роз'яснює, що відповідно до ч.4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, який набрав чинності 21.10.2019, для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Відтак кредитор Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації не позбавлено можливості надалі реалізувати своє право на звернення до суду з кредиторською заявою з вимогами до боржника у разі пропуску строку, встановленого Кодексом, для пред'явлення кредиторських вимог відповідно до вимог чинного законодавства, сплативши у встановленому розмірі та порядку судовий збір за подачу заяви кредитора з вимогами до боржника у справі про банкрутство.
Керуючись ч. 4 ст. 9, статтями 45, 46 Кодексу України з процедур банкрутства та статтями 12, 164, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Повернути матеріали заяви від 20.11.2019 №06-05/7548 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання кредиторських вимог у справі №906/102/19 з доданими матеріалами без розгляду.
Додатки: на 19 аркушах.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її прийняття.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Північно - Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Житомирської області.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5007/.
Суддя Макаревич В.А.
1 - у справу;
2 - заявнику Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області разом із матеріалами заяви від 20.11.2019 №06-05/7548 на 19 арк. - рек. з повідом.