Справа №635/4256/16-а
Провадження по справі №2-ар/635/2/19
09 грудня 2019 року сел. Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючої судді Березовської І.В.,
секретар судового засідання Калягіна М.П.,
розглянувши у відкритому судовому в залі суду заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Харківського районного суду Харківської області від 08 липня 2016 року по справі № 635/4256/16-а за позовом ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
До Харківського районного суду Харківської області звернувся позивач ОСОБА_1 із заявою, в якій просить роз'яснити постанову Харківського районного суду Харківської області від 08 липня 2016 року у справі № 635/4256/16-а, а саме, що при її виконанні застосуванню підлягає саме ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 (а не будь-які інші положення законодавства) в цілому, без будь-яких обмежень або виключень з цієї статті, яка передбачає, поряд з іншим, здійснення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою. Відповідно до постанови суду від 08.07.2016 слід виплачувати та проводити перерахунки пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, з розрахунку 90 % від середнього розміру щомісячної заробітної плати без обмеження її максимального розміру та у разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити перерахунок пенсії та її виплату з дня набуття права на підвищення пенсії, але не більше як за 12 місяців до дня звернення з перерахунком, згідно додатково наданих документів пенсіонером.
В обґрунтування заяви зазначає, що вище зазначена постанова є незрозумілою, відповідачем допущено неоднакове тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.
В судове засідання заявник не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву, якою просив розглянути справу у його відсутність.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке є правонаступником відповідача по справі Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшли заява представника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, якою останній просить розглянути справу за його відсутності, а також заперечення, в яких представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області просить відмовити в задоволенні вказаної заяви, посилаючись на те, що із змісту заяви позивача вбачається, що останній звернувся до суду не з підстав незрозумілості резолютивної частини постанови, а у зв'язку з необхідністю роз'яснення порядку виконання вище зазначеної постанови. Постанова Харківського районного суду Харківської області прийнята у межах заявлених позовних вимог та є цілком зрозумілою, а тому розширеному тлумаченню шляхом її роз'яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує. Поданою заявою про роз'яснення судового рішення, позивач хоче змінити зміст постанови Харківського районного суду Харківської області від 08.07.2016. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зазначає, що вище зазначена постанова станом на 01 грудня 2017 року виконана в добровільному порядку в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 08 липня 2016 року визнано протиправними рішення Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області № 164202 від 28.04.2016р. щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 26.04.2016 № 18-421; скасовано рішення Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області № 164202 від 28.04.2016р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІ1 від 05.11.1991; зобов'язано Харківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_2 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на березень 2003 року), з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 26.04.2016р. № 18-421 про заробітну плату, починаючи з 01 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати.
Постанова набрала законної сили 26.07.2016.
09.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років станом на жовтень 2017 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.07.2019 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років згідно із заявою від 09.07.2019.
В обґрунтування рішення пенсійний фонд зазначив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, яку йому призначено відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789- ХІІ.
15.07.2015 набув чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697- ХІІ від 14.10.2014, за яким втратили чинність (крім окремих статей) положення Закону України «Про прокуратуру» № 1789- ХІІ від 05.11.1991.
Відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697- ХІІ від 14.10.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. На теперішній час такий порядок відсутній. Враховуючи викладене, в проведенні перерахунку пенсії згідно із заявою ОСОБА_3 від 09.07.2019 відмовлено.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України(в редакції, що діє з 15.12.2017) за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
З наведеної норми випливає, що необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.
Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення та постановлення додаткового рішення цим же судом.
Отже, заява про роз'яснення судового рішення підлягає задоволенню в разі встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим.
Можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення передбачена з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
За таких обставин, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Згідно з частинами 12 та 13статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІпенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа пішла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина 18 ст. 50-1прокуратуру редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 за № 3668VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Вказана правова позиція знайшла своє підтвердження в постанові Вищого адміністративного суду України від 26.11.2015 (справа № 121/12604/12). Як зазначено колегією суддів, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Враховуючи наведене, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, а тому дії пенсійного органу щодо обмеження прав заявника під час перерахунку пенсії є неправомірними.
При вирішення питання про роз'яснення постанови необхідно зауважити, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законами №3668-VІ«Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і № 1166-VII«Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ і № 1166-VII не зазнали.
Положеннями ст.ст.22, 58Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VIзмін не зазнали.
Таким чином, внесені зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. ч. 13, 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що поставлені питання охоплюються сферою застосування ст. 254 КАС України, у зв'язку з чим, заява позивача підлягає задоволенню.
При цьому суд не приймає до уваги заперечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, оскільки як вбачається із рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.07.2019 в перерахунку пенсії ОСОБА_2 було відмовлено саме з тих підстав, що на час звернення останнього із заявою про перерахунок пенсії КМУ не було визначено порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
Керуючись ст.ст.243, 248, 254, 256, 295 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Харківського районного суду Харківської області від 08 липня 2016 року по справі № 635/4256/16-а за позовом ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Роз'яснити, що при виконанні постанови Харківського районного суду Харківської області по справі №635/4256/16-а від 08 липня 2016 року ОСОБА_2 слід виплачувати пенсію за вислугу років та проводити її перерахунки, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження максимального розміру, згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя І.В. Березовська