Справа № 826/7273/18 Суддя (судді) першої інстанції: Головань О.В.
03 грудня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Єгорової Н.М. та Сорочка Є.О.,
за участю секретаря Лисенко І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2019 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач) про визнання протиправними дії відповідача по складанню та затвердженню акту опису майна ПАТ "Укрнафта" у податкову заставу від 11.04.2018 року № 9, визнання протиправними дії відповідача по реєстрації податкової застави у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна згідно акту опису від 11.04.2018 року № 9 та зобов'язання вчинити дії щодо скасування реєстрації податкової застави майна ПАТ "Укрнафта" у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна згідно акту опису від 11.04.2018 року № 9.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2019 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить його скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (код 00135390, 0453, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5) перебуває на обліку як платник податків у Офісі великих платників податків Державної податкової служби.
10.04.2018 р. на адресу позивача надійшов лист Офісу великих платників податків Державної податкової служби за №15754/10/28-10-17-02-23 "Про надання переліку ліквідних активів", згідно з яким повідомлено про те, що станом на 10.04.2018 р. за позивачем обліковується податковий борг у сумі 14 597, 1 млн.грн., у зв'язку з чим в порядку ст.89, 91 Податкового кодексу України описано в податкову заставу майно на суму 11 269, 7 млн.грн. відповідно до вимог ст.20, 89, 91 Податкового кодексу України, викладено вимогу надати податковому керуючому перелік наявних у підприємства станом на 10.04.2018 р. ліквідних активів згідно наведеної форми для подальшого їх опису в податкову заставу на суму 3327,4 млн.грн.
Листом від 10.04.2018 р. за №01/01/07/1303 "Про надання інформації щодо ліквідного майна товариства, яке може бути використане як джерело погашення податкового боргу" позивач надав перелік активів для опису для опису у податкову заставу, а саме - природний газ обсязі 2 061 805,134 тис. куб. м. загальною вартістю 18 061 412 973, 8 грн. До листа додано акти закачки газу в ПСГ на 11 арк., копії судових рішень у справі №6/521.
Листом від 13.04.2018 р. за №16300/10/28-10-17-02-23 "Про надання акту опису майна" контролюючий орган на виконання ст. 89 Податкового кодексу України надіслав для врахування в роботі акт опису майна від 11.04.2018 р. №9, згідно з яким описано в податкову заставу належні позивачу свердловини згідно переліку загальною вартістю 3 327 400 000 грн.
Також 11.04.2018 р. відповідний запис за №16816820 внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" вважаючи вказані дії протиправними звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з якими погоджується і колегія суддів.
Відповідно до з пп.14.1.155 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Згідно з п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Відповідно до п. 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.
Згідно з п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Як свідчать обставини справи, Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" має заборгованість зі сплати податків і зборів. З метою вжиття передбачених законодавством заходів щодо погашення наявної податкової заборгованості, зокрема, шляхом передачі майна у податкову заставу, відповідачем скеровано позивачу лист від 10.04.2018 р. №15754/10/28-10-17-02-23 "Про надання переліку ліквідних активів".
В свою чергу, як вірно враховано судом першої інстанції, скерування платнику податків відповідних звернень створює у контролюючого органу обов'язок розглянути надані платником пропозиції та відмовити у прийнятті запропонованого майна у податкову заставу виключно у передбачених законодавством підставах, а не на власний розсуд.
Так, листом від 10.04.2018 р. за №01/01/07/1303 "Про надання інформації щодо ліквідного майна Товариства, яке може бути використане як джерело погашення податкового боргу" позивач надав перелік активів для опису для опису у податкову заставу, а саме - природний газ обсязі 2 061 805,134 тис. куб. м. загальною вартістю 18 061 412 973, 8 грн. До листа додано акти закачки газу в ПСГ на 11 арк., копії судових рішень у справі №6/521.
Положеннями Податкового кодексу України визначено, що у прийнятті запропонованого майна у податкову заставу може бути відмовлено, якщо запропоноване майно: не перебуває у власності платника податків (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права; балансова вартість якого не відповідає сумі податкового боргу платника податків; визначене пп.87.3.7 п.87.3 ст.87 Податкового кодексу України, іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій; неліквідне майно.
Разом з тим, відповідачем не надано належних доказів наявності обставин, що виключали б можливість прийняття запропонованого майна у податкову заставу.
Оцінюючи доводи апелянта щодо відсутності у ПАТ «Укрнафта» спірного майна (природного газу), а також можливості використання вказаного природного газу як податкової застави, колегія суддів зазначає,що наведені обставини були предметом дослідження в судових рішеннях у справі №826/5581/16.
Так, під час розгляду даної справи встановлено факт перебування у власності ПАТ «Укранфта» природного газу об'ємом 2 061 805, 134 тис. куб.м, а також можливість його передачі у податкову заставу.
Частиною 4 ст. 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В той же час, як вірно враховано судом першої інстанції, Податковим кодексом України передбачено випадки, за яких контролюючий орган вправі самостійно визначити та описати майно у податкову заставу.
Згідно з п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Згідно з п.89.4 ст.89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Колегія суддів погоджується з твердженням Окружного адміністративного суду міста Києва про те, що в даному випадку вказані підстави відсутні, тому у відповідача не було повноважень на власний розсуд визначати майно для опису у податкову заставу, що зроблено шляхом складання та затвердження акту опису майна Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" у податкову заставу від 11.04.2018 р. №9.
Відповідно до акту опису майна № 9 від 11.04.2018р. у податкову заставу проведено опис 2044 свердловин на родовищах різних регіонів України відповідно до переліку наведеного в акті.
З огляду на протиправність відмови по включенню природного газу до акту опису майна у податкову заставу, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про протиправність і будь-які наступних дій щодо опису у податкову заставу будь-якого іншого майна позивача.
Наведене свідчить про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для задоволення позову.
Оцінюючи доводи апелянта, колегія суддів зазначає, що обставини, наведені в апеляційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, у апеляційній скарзі не зазначено.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2019 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 06.12.2019 року.