Справа № 759/14079/19 Суддя (судді) першої інстанції: Цукуров В.П.
09 грудня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Бараненка І.І., Єгорової Н.М., секретаря Винокурової І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на Рішення Святошинського районного суду м. Києва від 09 жовтня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Патрульної поліції України про визнання дій протиправними та скасування Постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 09 жовтня 2019 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення Позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Рішення суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Як зазначено в Постанові про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, 19.07.2019 року Позивач на транспортному засобі марки Volkswagen моделі Tiguan з номерним знаком НОМЕР_1 , в порушення вимог п. 8.4в Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 (надалі - Правила), рухався транспортним засобом у м. Києві по вул. Обухівській, 114 на дорожній заборонний знак 3.21 «В'їзд заборонено».
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року №3353-XII, зокрема учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до п.п. в) п. 8.4 Правил, дорожні знаки поділяються заборонні, які запроваджують або скасовують певні обмеження в русі.
Дорожнім заборонним знаком «В'їзд заборонено» забороняється в'їзд усіх транспортних засобів з метою: запобігання зустрічному руху транспортних засобів на ділянках доріг з одностороннім рухом; запобігання виїзду транспортних засобів назустріч загальному потоку на дорогах, позначених знаком 5.8 «Дорога із смугою для руху маршрутних транспортних засобів»; організації відокремленого в'їзду і виїзду на майданчиках, що використовуються для стоянки транспортних засобів, майданчиках відпочинку, автозаправних станцій тощо; запобігання в'їзду на окрему смугу руху, при цьому знак 3.21 повинен застосовуватись разом з табличкою 7.9 «Смуга руху»; запобігання в'їзду на дороги, що безпосередньо простягаються у межах прикордонної смуги до державного кордону і не забезпечують пересування до встановлених пунктів пропуску через державний кордон (крім сільськогосподарської техніки, інших транспортних засобів і механізмів, задіяних у провадженні відповідно до законодавства і за наявності відповідних на те законних підстав сільськогосподарської діяльності або інших робіт, ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, а також транспортних засобів Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Держприкордонслужби, ДМС, ДФС, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, Національної поліції і органів прокуратури під час виконання оперативних та службових завдань).
Згідно з частиною першою ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема порушення вимог дорожніх знаків тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено Позивачем в апеляційній скарзі, на момент її проїзду по вул. Обухівська та затримки Патрульною поліцією України - 19.07.2019 року, знак 3.21 «В'їзд заборонено» не можливо було ідентифікувати, оскільки він був зігнутий. Отже, самим Позивачем підтверджено здійснення нею адміністративного правопорушення.
Як вбачається з доданого Позивачем фотознімку, знак «В'їзд заборонено» дійсно зігнутий. Проте зазначений фотознімок датовано 15.08.2019 року, тоді як адміністративне правопорушення здійснено 19.07.2019 року, та він не місить будь-яких даних щодо місцезнаходження зазначеного дорожнього знаку.
Також Позивачем в апеляційній скарзі зазначено, що знак «В'їзд заборонено» по вул. Обухівська встановлено незаконно оскільки його встановлено з обох сторін дороги та він не відповідає вимогам ДСТУ. Проте, будь-які докази на підтвердження зазначеного в матеріалах справи відсутні.
Більш того, предметом позову у даній справі є правомірність прийняття Постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, та притягнення Позивача до адміністративної відповідальності, а не протиправність дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо встановлення по вул. Обухівська заборонного дорожнього знаку.
У зв'язку з викладеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.
Згідно зі ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини першої ст. 271 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених статтями 273 - 277, 280 - 289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення.
Згідно з частиною третьою ст. 272 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273 - 277, 282 - 286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Керуючись ст.ст. 272, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а Рішення Святошинського районного суду м. Києва від 09 жовтня 2019 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскаржена бути не може.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Бараненко І.І.
Єгорова Н.М.