Рішення від 09.12.2019 по справі 810/1931/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09 грудня 2019 року № 810/1931/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Національного антикорупційного бюро України

про визнання незаконним рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) до Національного антикорупційного бюро України (далі також - відповідач, НАБУ), в якому позивач просив суд: визнати незаконним рішення Конкурсної комісії про недопуск ОСОБА_1 до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади заступника директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України; зобов'язати Національне антикорупційне бюро України допустити ОСОБА_1 до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади заступника директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідно до розпорядження Директора Національного антикорупційного бюро України від 15.02.2018 №311-р було оголошено конкурс на зайняття вакантної посади заступника директора Одеського територіального управління НАБУ. 15.03.2018 ОСОБА_1 подав Конкурсній комісії НАБУ пакет документів для участі в конкурсі на зайняття вакантної посади. 05.04.2018 в телефонному режимі позивача повідомили, що конкурсною комісією НАБУ прийнято рішення про недопуск ОСОБА_1 до участі у відповідному конкурсі через невідповідність заяви на участь у конкурсі встановленому зразку, а також через невідповідність юридичного стажу встановленим кваліфікаційним вимогам. 09.04.2018 позивач для усунення недоліків поданих документів надав голові Конкурсної комісії №3 НАБУ необхідні документи: заяву про участь у конкурсі встановленого зразка; заперечення на рішення конкурсної комісії про недопуск до участі у конкурсі. Проте, 12.04.2018 позивач дізнався, що за результатами розгляду його заперечень Конкурсною комісією НАБУ було прийнято рішення про відмову в допуску ОСОБА_1 до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади. Вказане рішення Конкурсної комісії про недопуск до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади заступника директора Одеського територіального управління НАБУ через невідповідність поданих документів встановленим кваліфікаційним вимогам до стажу роботи в галузі права позивач вважає безпідставним. А саме позивач переконаний, що подані ним документи відповідали встановленим законом вимогам. Крім того, позивач вважає затверджені Директором НАБУ відповідно до наказ від 15.02.2018 до картки вакантної посади кваліфікаційні вимоги про стаж роботи в галузі права такими, що суперечать нормі ч.3 ст. 20 Закону України «Про державну службу».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 справу №810/1931/18 за позовом ОСОБА_1 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2018 адміністративну справу №810/1931/18 прийнято до провадження суддею Скочок Т.О., у даній справі відкрито провадження та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом строк від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву та додаткові матеріали, з доказами направлення копій таких на адресу позивача. Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що Конкурсна комісія №3 прийняла обгрунтоване та правомірне рішення про відсутність підстав для допуску ОСОБА_1 до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади заступника директора Одеського територіального управління Національного бюро з огляду на відсутність у позивача необхідного стажу в галузі права. При цьому, представник відповідача зазначив, що встановлення Директором Національного бюро такої кваліфікаційної вимоги до професійної придатності кандидата на посаду заступника Директора Одеського територіального управління НАБУ як наявність стажу роботи в галузі права не менше 5 років відповідало змісту норм Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», що у спірних правовідносинах є пріоритетним (спеціальним) по відношенню до норм інших нормативно-правових актів (в т.ч. Закону України «Про державну служу»).

Розглянувши подані представниками учасників справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Розпорядженням Директора НАБУ Ситником А.С. «Про оголошення конкурсу для призначення на посаду в Національному антикорупційному бюро України» від 15.02.2018 №311-р було вирішено оголосити конкурс для призначення на посаду в Національному антикорупційному бюро України та розмістити відповідний текст оголошення на офіційному сайті НАБУ.

Відповідно до змісту розміщеного на офіційному сайті НАБУ оголошення (https://nabu.gov.ua/novyny/rozporyadzhennya-n311-r-vid-15-lyutogo-2018-roku) вказаним Розпорядженням №33-р був оголошений відкритий конкурс на зайняття наступної вакантної посади в Національному антикорупційному бюро України - заступник Директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України. Одночасно в цьому ж оголошенні зазначено, що порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади в Національному антикорупційному бюро України визначено наказом Директора НАБУ від 31.05.2017 №123-О (відсканований текст останнього розміщено на офіційному сайті НАБУ за наступним посиланням: https://nabu.gov.ua/sites/default/files/page_uploads/14.06/pro_zatverdzhennya_poryadku_provedennya_vidkrytogo_konkursu_no123-o.pdf).

Крім того, 15.02.2018 Директором НАБУ Ситником А.С. був затверджений профіль посади «Заступник Директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України», де визначені: характеристики посади, кваліфікаційні вимоги (в т.ч. вимога до стажу роботи (тривалість у роках, у тому числі на посадах певної категорії) - стаж роботи в галузі права не менше 5 (п'яти) років, у значенні відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України». А саме відповідно до вказаної частини ст. 6 названого Закону, для цілей цього Закону стажем роботи в галузі права є стаж роботи особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, а також вищої юридичної освіти за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем, здобутої в іноземних державах).

Як свідчать матеріали справи, позивач взяв участь у такому відкритому конкурсі на посаду заступник Директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України.

Відповідно до тексту протоколу засідання Конкурсної комісії №3 з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад в Національному антикорупційному бюро України, за №22/2018 від 05.04.2018, Конкурсна комісія затвердила перелік осіб, недопущених до участі в конкурсі на відповідну посаду. В переліку таких осіб значиться ОСОБА_1 , якого вирішено недопустити до конкурси з наступних причин: відсутня заява на участь в конкурсі встановленого зразка та відсутній необхідний стаж роботи.

В подальшому, 12.04.2018 після надходження від певних осіб, в т.ч. від ОСОБА_1 додаткових документів, та розгляду таких документів Конкурсною комісією №3 було прийнято рішення про недопущення позивача до участі в конкурсі на посаду «Заступник Директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України» з причини відсутності стажу роботи, передбаченого кваліфікаційними вимогами до даної посади. Вказане рішення зафіксоване у протоколі засідання Конкурсної комісії №3 з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад в Національному антикорупційному бюро України, за №23/2018 від 12.04.2018.

За результатами огляду наданого відповідачем пакету документів (зокрема, копій документів, що були подані ОСОБА_1 до НАБУ для участі у відкритому конкурсі, в т.ч. особової картки державного службовця з текстом автобіографії та відомостями про виконувану роботу з початку трудової діяльності, копій документів про здобуття вищої освіти) суд встановив, що на момент оголошення конкурсу стаж роботи позивача у галузі права у значені наведеному ч. 2 ст. 6 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», становив менше 5-ти років. Наведена обставина позивачем в тексті позовної заяви не заперечується.

Не погоджуючись із рішенням Конкурсної комісії щодо недопуску до участі в конкурсі позивач звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає про наступне.

Спірні правовідносини у даній справі регулюються Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14.10.2014 №1698-VII, Порядком проведення відкритого конкурсу для призначення на посаду у Національному антикорупційному бюро України (далі по тексту - Порядок), затверджений наказом Директора бюро від 31.05.2017 №123-о, та Регламентом конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття вакантних посад у Національному антикорупційному бюро України (далі по тексту - Регламент), затвердженим наказом Директора бюро від 22.05.2015 №6-н.

Відповідно до ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (тут і надалі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Національне бюро є державним правоохоронним органом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових. Завданням Національного бюро є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.

Національне бюро складається з центрального і територіальних управлінь.

Згідно з положеннями ч. 1, 4 ст. 10 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» до працівників Національного бюро належать особи начальницького складу, державні службовці та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Національному бюро.

На службу до Національного бюро приймаються на конкурсній, добровільній, контрактній основі громадяни України, які спроможні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я ефективно виконувати відповідні службові обов'язки. Кваліфікаційні вимоги до професійної придатності визначаються Директором Національного бюро. Призначення на посади у Національному бюро здійснюється виключно за результатами відкритого конкурсу, що проводиться в порядку, визначеному Директором Національного бюро, крім призначення на посади першого заступника та заступників Директора Національного бюро.

При цьому, приписами п. 8 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» встановлено, що до приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Зі змісту наведених вище норм, а також положень ч. 2 ст. 5 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (згідно, якої відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом) вбачається, що правовідносини щодо призначення та проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Національному антикорупційному бюро України (в т.ч. визначення кваліфікаційних вимог посад) регулюється Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України» та наказами Директора НАБУ.

Наказом Директора Національного антикорупційного бюро України від 31.05.2017 №123-о затверджено Порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Національному антикорупційному бюро України.

За змістом положень п. 1.1 - 1.6 розд. І цього Порядку, Порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Національному антикорупційному бюро України (далі - Порядок) визначає правові та організаційні засади проведення конкурсу на зайняття вакантних посад працівників Національного антикорупційного бюро України (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, принципи та умови відбору для призначення на вакантні посади працівників Національного бюро.

На службу до Національного антикорупційного бюро України (далі - Національне бюро) приймаються на конкурсній основі громадяни України, які спроможні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я ефективно виконувати відповідні службові обов'язки. При цьому, кваліфікаційні вимоги до професійної придатності визначаються у Профілі посади (Додаток 1), який затверджується Директором Національного бюро або особою, яка виконує його повноваження.

Призначення на посади у Національному бюро здійснюється виключно за результатами відкритого конкурсу, що проводиться відповідно до цього Порядку, крім призначення на посади Першого заступника та заступників Директора Національного бюро.

Такий конкурс проводиться з додержанням певних визначених принципів, в т.ч. з дотриманням принципу «рівні можливості», що трактується як те, що у конкурсі може брати участь кожен громадянин України, який відповідає кваліфікаційним вимогам до кандидатів на вакантну посаду в Національному бюро та щодо якого не застосовуються заборони для призначення, визначені чинним законодавством.

Конкурс проводиться поетапно: прийняття рішення про оголошення конкурсу; оприлюднення на офіційному веб-сайті Національного бюро рішення про оголошення конкурсу та Профілю посади; прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; розгляд поданих документів для участі у конкурсі на відповідність їх повноти, передбаченої переліком, згідно із пунктом 3.1 Порядку та Кваліфікаційним вимогам, визначеним Профілем посади та встановленим законом вимогам; проведення кваліфікаційного іспиту (тестування)та визначення його результатів; проведення співбесіди та визначення її результатів; визначення переможця конкурсу чи прийняття іншого рішення, передбаченого п. 5.8 Порядку; оприлюднення результатів конкурсу (якщо передбачено цим Порядком).

Згідно з п. 3.3 розд. ІІІ Порядку Конкурсна комісія Національного бюро перевіряє документи на відповідність установленим законодавством та Порядком вимогам щодо призначення осіб на відповідні посади в Національному бюро, а також на відповідність Кваліфікаційним вимогам, визначеним у Профілі посади, та інформує кандидата телефоном або електронною поштою про його участь у конкурсі.

Кандидати, документи яких не відповідають Кваліфікаційним вимогам, визначеним у Профілі посади, або подали не повний пакет документів, передбачений п. 3.1 розділу ІІІ «Прийом та розгляд документів для участі у конкурсі» Порядку, до участі в конкурсі не допускаються, про що їм також повідомляється телефоном або електронною поштою.

Якщо кандидат не згоден з прийнятим рішенням, він має право надати протягом п'яти календарних днів з дня опублікування такої інформації на офіційному веб-сайті органу обґрунтоване заперечення на ім'я Голови конкурсної комісії, шляхом надсилання його на електронну пошту відповідної конкурсної комісії, яке потім розглядається на черговому засіданні конкурсної комісії та про прийняте рішення кандидат повідомляється в установлений законодавством термін.

Документи, подані кандидатами для участі у конкурсі, не повертаються і зберігаються разом з матеріалами проведення конкурсу у Відділі по роботі з персоналом Національного бюро відповідно до затвердженої номенклатури справ на рік, в якому проводився конкурс.

Таким чином, проаналізувавши наявні у справі матеріали та беручи до уваги вище наведені норми права, суд дійшов висновку про відсутність порушень з боку Конкурсної комісії №3 при прийнятті 12.04.2018 рішення про недопуск позивача до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади заступника директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України як такого, що не відповідає кваліфікаційним вимогами, визначеним у Профілі посади, затвердженої Директором Національного бюро.

За таких обставин, суд не вбачає належних правових підстав для визнання рішення Конкурсної комісії НАБУ, оформленого протоколом засідання від 12.04.2018 №23/2018 щодо недопуску ОСОБА_1 до участі в конкурсі протиправними.

При цьому, суд відхиляє як необгрунтовані посилання позивача на порушення відповідачем норм ст. 20 Закону України «Про державну службу», оскільки, як було встановлено судом в ході розгляду цієї справи, конкурс на заміщення вакантної посади у Національному бюро проводиться в порядку, визначеному Директором Національного бюро, що відповідає змісту ч. 4 ст. 10 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» та не суперечить Закону України «Про державну службу».

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 134, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Національного антикорупційного бюро України (код ЄДРПОУ 39751280, адреса: 03035, м. Київ, вул. Василя Сурикова, 3) про визнання незаконним рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок