ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/38
м. Київ
10 грудня 2019 року № 640/492/19
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІ ЕС КОМ"
До Головного управління ДФС у м. Києві
Про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про:
визнання протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві до ТОВ "СІ ЕС КОМ";
зобов'язання Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві прийняти рішення про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, податкових накладних ТОВ "СІ ЕС КОМ" за липень 2018 року по операціях, які були здійснені ще до прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 1018/26-15-12-01-21 від 30.07.2018 року, а саме:
податкова накладна №1 від 02.07.2018р. на суму 880 000,00 грн., у т.ч. ПДВ - 146 666,67 грн. для отримувача (покупця) Приватне підприємство "Поліекспо";
податкова накладна №2 від 20.07.2018р. на суму 432 044,00 грн. у т.ч. ПДВ - 72 007,33 грн. для отримувача (покупця) Приватне підприємство "Поліекспо".
Ухвалою суду від 18.01.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
18.04.2019 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "СІ ЕС КОМ" зареєстроване як юридична особа 12.05.2017 року знаходиться за адресою: 02091, м. Київ, вул. Тростянецька, 8, кв. 105, основний вид діяльності є КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
12.07.2017 року позивачем до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва була подана заява про реєстрацію як платника ПДВ з 01.09.2017 року.
На підставі вказаної заяви, ТОВ "СІ ЕС КОМ" з червня 2017 року було зареєстровано платником ПДВ.
З вересня 2017 року до липня 2018 року діяльність на підприємстві не відбувалась з об'єктивних причин.
25.06.2018 року між позивачем (Підрядником) та Приватним підприємством "Поліекспо" було укладено договір підряду № 25-06/18 на виконання будівельних робіт.
02.07.2018р. на виконання умов вищевказаного договору ПП "Поліекспо" перерахувало товариству кошти за виконання будівельних робіт за договором №25-06/18 від 25.06.2018 року в розмірі 880 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 146 666,67 грн. (платіжне доручення №717).
03 липня 2018 р. ТОВ "CI EC КОМ" перерахувало кошти постачальнику ТОВ "ПБК "ФРОНТЕКС" за будівельні роботи по договору підряду № 01-18 від 26.06.2018 року, згідно рахунку № СФ-0000010 від 26.06.2018 р. в розмірі 870 000,00 грн., в т. ч. ПДВ - 145 000,00 грн. (платіжне доручення № 1).
20 липня 2018 р. ПП "Поліекспо" перерахувало товариству кошти в розмірі 432 044,00 грн., як аванс на проведення робіт по договору доручення №1 від 26.04.2018 р., згідно рахунку №03 від 19.07.2018 р., у т. ч. ПДВ - 72007.33 грн. (платіжне доручення №860).
20 липня 2018 р. ТОВ "CI EC КОМ" перерахувало кошти постачальнику ТОВ "ПБК "ФРОНТЕКС" в розмірі 432 044,00 грн., як оплату за будівельні роботи по договору підряду № 01-18 від 26.06.2018 року, згідно рахунку № СФ-0000010 від 26.06.2018 р. у т. ч. ПДВ - 72 007,33 грн. (платіжне доручення № 2).
У липні 2018 року у позивача виникло податкове зобов'язання від 02.07.2018 р., яке необхідно було зареєструвати до 31.07.2018 р. та податкове зобов'язання від 20.07.2018 р., яке потрібно було зареєструвати до 15.08.2018 р.
ТОВ "CI EC КОМ" на протязі липня 2018р. перевіряло в електронному кабінеті свою реєстрацію. Всі дані підприємства за відомостями електронного кабінету були правильними.
Проте, 31.07.2018 р., коли підприємство вирішило зареєструвати наявні податкові накладні, виявилось, що 30.07.2018 року рішенням № 1018/26-15-12-01-21 реєстрація ТОВ "CI EC КОМ" як платника податку була анульована і відповідно зареєструвати податкові накладні в системі вже було неможливо.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "СІ ЕС КОМ" - вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в реєстрації податкових накладних, з таких підстав.
Позивач зазначає, що погоджується із прийнятим рішенням від 30.07.2018 року і не оспорюючи його та вважає, що вказане рішення не може бути перешкодою для реєстрації податкових накладних по операціям, які були здійснені ще до прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що відповідно до підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України діяв в межах наданих йому повноважень.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Так, питання процедури анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначено у розділі V Податкового кодексу України та Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130.
Відповідно до приписів п. п. "г" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Нормами п. 184.2 ст. 184 Податкового кодексу України регламентовано, що анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б"-"з" п. 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.
Також, згідно з п. 5.5 р. V Положення № 1130, анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу). Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).
Відповідно до приписів п. 5.6 р. V Положення № 1130, за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою № 6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.
З наведеного слід зробити висновок про те, що анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі п. п. "г" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України можливе за наступних обставин:
- неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців;
- та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Зазначені обставини підтверджуються як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.
Крім того, суд звертає увагу на те, що платник податків погоджується із рішенням від 30.07.2018 р. № 1018/26-15-12-01-21, яким реєстрація ТОВ "CI EC КОМ" як платника податку була анульована, та не оскаржував його.
Згідно з п. 184.5 ст. 184 Податкового кодексу України з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних.
У свою чергу, відповідно до п. 184.6 ст. 184 Податкового кодексу України, у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.
Крім того, варто зазначити, що положеннями Податкового кодексу України для платників податку на додану вартість встановлені інші, спеціальні вимоги щодо подачі податкової декларації з податку на додану вартість, яка має бути подана виключно в електронній формі, та не передбачає інших механізмів/способів подачі такої, без дотримання приписів ст. 49 Податкового кодексу України, що у даному випадку, тільки підтверджує позицію відповідача в частині того, що на підставі рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, ТОВ "СІ ЕС КОМ" не було платником ПДВ з 30.07.2018р., відмовивши у прийнятті надісланих документів, податковий орган діяв в межах своїх повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.
Згідно з нормами п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Положеннями п. 201.8. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.07.2018 року позивачем було вирішено зареєструвати податкові накладні від 02.07.2018р., та від 20.07.2018р., проте, зареєструвати їх в системі було неможливо, у зв'язку із наявністю рішення про анулювання реєстрації ТОВ "СІ ЕС КОМ" як платника податку на додану вартість.
Згідно з п. 184.5 ст. 184 Податкового кодексу України з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних.
Відповідно до п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Слід зазначити, що вказані податкові накладні товариством було відправлено 31.07.2018р., тобто вже після прийняття рішення від 30.07.2018р. № 1018/26-15-12-01-21 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, що, у свою чергу, вказує на відсутність підстав для ДФС України здійснювати реєстрацію отриманих податкових накладних.
Беручи до уваги викладене, враховуючи заявлені предмет та підстави позову, суд вказує про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав у задоволенні останніх.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 10.12.19 р.