ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
04 грудня 2019 року м. Київ № 826/6102/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Чудак О.М., суддів Пащенка К.С., Шейко Т.І., за участю секретаря судового засідання Лисун А.А., представника позивача Васіва Ю.М., представника третьої особи Пономаренко А.Є., у відсутність представників відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Державної служби геології та надр України про встановлення способу і порядку виконання постанови суду у справі №826/6102/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" до Державної служби геології та надр України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Дочірнє підприємство Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України "Західукргеологія", про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної служби геології та надр України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Дочірнє підприємство Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" "Західукргеологія", про визнання протиправним рішення, яке оформлено листом №5094/13/12-16 від 30 березня 2016 року про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами повторного розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" від 25 листопада 2014 року та зобов'язання відповідача видати позивачеві спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної служби геології та надр України, оформлене листом №5094/13/12-16 від 30 березня 2016 року про відмову у наданні Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами повторного розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" від 25 листопада 2014 року. Зобов'язано Державну службу геології та надр України видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 червня 2017 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 25 травня 2018 року відмовлено у задоволенні заяв Державної служби геології та надр України та Дочірнього підприємства Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" "Західукргеологія" про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 14 червня 2017 року.
10 вересня 2019 року представником Державної служби геології та надр України до суду подано заяву про встановлення способу і порядку виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року. В обґрунтування заяви представником зазначено, що Кодексом України про надра передбачено сплату збору за видачу спеціального дозволу. Окрім того, скасовано протокол ДКЗ від 04 вересня 2014 року №3233 щодо геолого-економічної оцінки запасів Тинівського родовища, поданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2019 року заяву Державної служби геології та надр України про встановлення способу і порядку виконання постанови суду у справі №826/6102/16 призначено до судового розгляду.
В засідання 04 грудня 2019 року представники Державної служби геології та надр України не прибули, причини неявки не повідомили, хоча про дату, час та місце його проведення відповідач повідомлений належним чином.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" проти задоволення заяви заперечував, вважаючи її необґрунтованою.
Представник третьої особи заяву просила задовольнити та встановити спосіб виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року у даній справі.
Суд, заслухавши пояснення представників, розглянувши матеріали справи та надані докази, визначаючись щодо поданої заяви виходить з того, що згідно з частинами першою, третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
Суд зауважує, що приписи статті 378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв'язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює зміст резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Так, при зверненні до суду з адміністративним позовом, позивачем був обраний спосіб захисту порушених прав та інтересів, який визнаний судовими органами належним та таким, що в повній мірі здійснює поновлення таких прав та інтересів в межах існуючого правового поля. У зв'язку із зазначеним, відповідач має здійснити поновлення прав та інтересів позивача саме у формі і у спосіб, визначені судом. Невиконання ж рішення суду буде мати притягнення відповідача до відповідальності, встановленої законом.
Разом з тим, невиконання рішення суду державними органами через те, що таке виконання суперечитиме нормам Кодексу України про надра та іншим нормативно-правовим актам, не є належною підставою для встановлення способу виконання рішення суду, оскільки таке невиконання не зумовлено наявністю істотних обставин, які б перешкоджали виконанню рішення суду, яке було переглянуто іншими судовими інстанціями, набрало законної сили та є остаточним.
Щодо іншої підстави, вказаної в заяві, для встановлення способу і порядку виконання рішення, а саме: скасування протоколу ДКЗ від 04 вересня 2014 року №3233 щодо геолого-економічної оцінки запасів Тинівського родовища, поданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1", суд зазначає наступне.
Так, протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин №4171 від 27 листопада 2017 року скасовано протокол ДКЗ №3233 від 04.09.2014, прийнятий за матеріалами геолого-економічної оцінки запасів покладів горизонтів НД-2-5 Тинівського газового родовища, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1.
В свою чергу, Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" звернулося до суду з позовом до Державної комісії України по запасах корисних копалин, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Дочірнє підприємство Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" "Західукргеологія", Приватне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Надра України" про визнання протиправним та скасування протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин №4171 від 27 листопада 2017 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 січня 2018 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року, у справі №813/4387/17 адміністративний позов задоволено повністю.
Окрім того, суд враховує, що в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває справа №826/19964/16 за позовом Дочірнього підприємства Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" "Західукргеологія" до Державної комісії України по запасах корисних копалин, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" та Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дії щодо проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин на Тинівському газовому родовищі Львівської області за матеріалами, які подані оператором за Договором №147 про спільну діяльність від 25 квітня 2003 року в редакції Додаткової угоди №01-11 від 30 листопада 2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" та скасування протоколу від 04 вересня 2014 року №3233.
Станом на час розгляду заяви Державної служби геології та надр України про встановлення способу і порядку виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року у справі №826/6102/16, рішення у справі №826/19964/16 судом не прийнято. Тобто, протокол ДКЗ від 04 вересня 2014 року №3233 щодо геолого-економічної оцінки запасів Тинівського родовища, поданий Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1", є чинним.
Таким чином, на підставі вищенаведеного суд зазначає, що одним з принципів адміністративного судочинства є обов'язковість судових рішень, відповідно до якого, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. В свою чергу, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Водночас, встановлення способу виконання рішення суду спрямоване на гарантування принципу обов'язковості судових рішень, а саме реальності їх виконання, за умови наявності певних перешкод (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Проте обставини, зазначені в заяві Державної служби геології та надр України про встановлення способу і порядку виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року у справі №826/6102/16 не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміну способу та порядку виконання рішення суду, з урахуванням чого підстави для задоволення такої заяви відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 378 КАС України, суд
ухвалив:
В задоволені заяви представника Державної служби геології та надр України про встановлення способу і порядку виконання постанови суду у справі №826/6102/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" до Державної служби геології та надр України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Дочірнє підприємство Приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України "Західукргеологія", про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст ухвали складено 09 грудня 2019 року.
Головуючий суддя О. М. Чудак
Суддя К. С. Пащенко
Суддя Т. І. Шейко