ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
09 грудня 2019 року № 640/11893/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСЛЕНД"
до Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОСЛЕНД" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, в якому просить в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у прийнятті податкової декларації від 14.02.2019 № 27112/10/26-15-12-09-18 та зобов'язати відповідача вчинити дії щодо реєстрації позивача як платника єдиного податку четвертої групи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ є факультативним реквізитом податкової декларації, а отже не зазначення даного коду не є підставою для відмови у прийнятті податкової декларації.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду відзив на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що позивач не є платником єдиного податку четвертої групи, а отже немає підстав для прийняття податкової декларації.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якому зазначає, що має статус платника єдиного податку четвертої групи у 2018 році, що підтверджується відповідною довідкою податкового органу.
Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОСЛЕНД" є платником єдиного податку четвертої групи у 2018 році, що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві від 28.02.2018 №2239/10/26-58-12-02-06.
11.02.2019 позивачем направлено до Головного управління ДФС у м. Києві загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік, яка, відповідно до квитанції № 2 від 12.02.2019 була доставлена до районного рівня та зареєстрована за № 9017084818.
Листом від 14.02.2019 №27112/10/26-15-12-09-18 Головне управління ДФС у м. Києві повідомило позивача про відмову у прийнятті звітності у зв'язку з порушенням вимог нормативно-правових актів, а саме: зазначено недостовірне значення обов'язкового реквізиту «код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ», оскільки в декларації вказано невірний код органу місцевого самоврядування.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням про відмову у прийнятті звітності, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду не були порушені з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За приписами пункту 46.5 цієї статті форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначене положення кореспондується також із пунктом 48.1 статті 48 Податкового кодексу України, відповідно до якого податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Відповідно до пункту 48.2 статті 48 Податкового кодексу України обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Перелік обов'язкових реквізитів, які повинна містити податкова декларація, визначений пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу України.
Крім того, пунктом 48.4 зазначеної статті визначено, що у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: зокрема, код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ.
З аналізу наведених норм вбачається, що реквізити, визначені пунктом 48.4 статті 48 Податкового кодексу України, також є обов'язковими для заповнення у податковій декларації за умови, якщо такий реквізит передбачений формою податкової декларації, тобто визначений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Таким чином, необхідно розрізняти, що положеннями Податкового кодексу України визначено такі реквізити, які є обов'язковими для всіх податкових декларацій та такі, що є обов'язковими лише у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування та передбачається формою податкової декларації.
Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 затверджено форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи.
Із зазначеної форми вбачається, що рядком дев'ятим передбачено зазначення коду органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ.
Отже, суд не погоджується з твердженнями відповідача, що він має право на власний розсуд визначати доцільність заповнення того чи іншого рядка податкової декларації, оскільки форма спірної податкової декларації затверджена належним чином та у ній передбачено зазначення відповідних відомостей, визначених пунктом 48.4 статті 48 Податкового кодексу України.
При цьому, суд звертає увагу позивача, що у примітках форми податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи зазначено перелік випадків, у яких той чи інший рядок податкової декларації не заповнюється.
Відповідно до примітки 5 зазначеної форми податкової декларації при поданні загальної, нової загальної або уточнюючої загальної декларації заповнюється код органу місцевого самоврядування за основним місцем обліку платника податків.
Позивачем самостійно визначено тип податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи як «загальну», а тому у рядку дев'ятому необхідно було зазначити код органу місцевого самоврядування за основним місцем обліку платника податків, тобто Солом'янського району м. Києва - 8038900000.
У даному випадку, позивачем у спірній податковій декларації у рядку дев'ятому зазначено - 0000000000, що є невірним значенням обов'язкового реквізита податкової декларації.
Пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Також, згідно з пунктом 49.15 цієї статті податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на судову практику, зокрема на постанову Верховного Суду від 21.11.2018 по справі № 805/1005/15-а та від 19.03.2019 по справі № 810/110/16, оскільки правовідносини у зазначених справах не є релевантними до спірних правовідносин. Крім того, у зазначених позивачем судових рішеннях, Верховний Суд також приходить до висновку, що реквізити, визначені пунктом 48.4 статті 48 Податкового кодексу України, є обов'язковими для заповнення за умови, якщо вони передбачені формою податкової декларації. При цьому, як зазначає Верховний Суд, відсутність обов'язкових реквізитів у податковій декларації є підставою для відмови у її прийнятті.
Враховуючи наведені обставини, відповідач дійшов вірного висновку, що подана Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОСЛЕНД" податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи та зареєстрована 11.02.2019 за № 9017084818, не відповідає вимогам пункту 48.4 статті 48 Податкового кодексу, та правомірно відмовив у прийнятті податкової звітності, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСЛЕНД" (03680, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела/вулиця Академіка Каблукова, 51/16, код ЄДРПОУ 40923344) до Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов