ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
14 грудня 2009 року 09:36 № 2а-12208/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Чернишевій О.В. вирішив адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом таобігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробі в ДПА України в місті Києві (далі - позивач)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Едельвейс-ТВ" (далі - відповідач)
про стягнення штрафних санкцій
за участю представників сторін:
від позивача: Брижицька О.Л. (довіреність);
від відповідача: не прибув,
Позивач - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до відповідача - ТОВ "Едельвейс-ТВ", в якій просить стягнути штрафні санкції у розмірі 1 700 грн., 1000 грн. та 3 935, 15 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач порушив вимоги статей 11, 11-1, 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - Закон).
На підставі виявлених порушень позивачем прийнято рішення про застосування щодо відповідача фінансових санкцій в розмірі 1 700 грн., 1000 грн. та 3 935, 15 грн. Однак, відповідач фінансові санкції добровільно не сплатив.
Відповідач заперечення на позов не надав, в судове засідання представника не направив, хоча про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
У зв'язку з клопотанням відповідача про відкладення розгляду справи від 23 жовтня 2009 року розгляд справи відкладався.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 14 грудня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві проведено перевірку магазину ТОВ "Едельвейс ТВ", розташованого за адресою: вул. Бальзака, 55 "б", місто Київ.
При здійснені перевірки виявлені порушення статей 11, 11-1, 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", зокрема, встановлено:
- факт реалізації товару (роздрібної торгівлі) -цигарок марки "Бонд", дата виробництва -02 листопада 2008 року, за ціною 3,50 грн. за пачку, що є вищою ніж зазначено виробником на пачці, а саме 3, 00 грн., що підтверджується фіксальним чеком від 26 березня 2009 року № 8860;
- факт зберігання пляшки горілки марки "Приватна колекція" Слобожанська", місткістю 0.5 л., міцністю 40% об., дата виготовлення 27 лютого 2009 року, виробництва ТОВ "ЛГЗ" "Прайм" без марок акцизного збору встановленого зразка;
- факт реалізації алкогольних напоїв через ЕКК апарат, не зазначений у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
За результатами перевірки позивачем складено Акт від 26 березня 2009 року №261413/0382/32-112. З Актом перевірки, у якому зафіксовані вказані порушення, ознайомилась продавець магазину відповідача. Від підписання Акту відповідач відмовився, про що складено Акт відмови від підписання матеріалів перевірки від 26 березня 2009 року № 261413/0382/32-112.
На підставі висновків Акту перевірки позивачем прийняті наступні рішення про застосування фінансових санкцій:
- №260960/32-112/0240 від 30 березня 2009 року за порушення статті 11-1 Закону, застосовано штраф у розмірі 3935, 15 грн.;
- №260959/32-112/0241 від 30 березня 2009 року за порушення статті 11 Закону, застосовано штраф у розмірі 1 700 грн.;
- №260958/32-111/0242 від 30 березня 2009 року за порушення статті 15 Закону, застосовано штраф у розмірі 1000 грн.
Факт отримання вказаних рішень відповідачем підтверджується його скаргою на зазначені рішення, адресованою позивачеві.
На дату подання позовної заяви штрафні санкції до Державного бюджету за виявлені правопорушення відповідачем не сплачено.
Доказів оскарження вказаних рішень в судовому порядку та їх скасування суду не надано.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на ДПА України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державні податкові інспекції в містах з районним поділом покладено виконання такої функції як проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, участю у розробленні пропозицій щодо основних напрямів державної політики і проектів державних програм у сфері боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, узагальненням практики застосування законодавства, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів'визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до статті 11 Закону алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Пункт 12 постанови Кабінету Міністрів України від 30 липня 1994 № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями'встановлює, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Згідно з пунктом 20 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»:
- марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів;
- для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються лише марки, які відповідають виду продукції та місткості тари;
- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог цього Положення або марками, що не відповідають виду продукції та місткості тари та/або не видавалися безпосередньо виробнику (імпортеру) зазначеної продукції, вважаються немаркованими.
Викладене свідчить, що реалізація алкогольних напоїв може здійснюватись лише за наявності марок акцизного збору встановленого зразка, що було порушено відповідачем.
Статтею 11-1 Закону вказано, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.
Як вбачається з рішення про застосування фінансових санкцій від 30 березня 2009 року №260960/32-112/0240, відповідач здійснив реалізацію тютюнового виробу за ціною вищою від максимальної роздрібної цін на тютюнові вироби, встановлені виробником.
У відповідності до статті 15 Закону ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку
розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.
У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами).
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються перелік електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також адреса місця торгівлі.
У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначається адреса місця торгівлі.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Частиною 1 статті 17 Закону передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень; зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень; роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 1000 гривень.
Штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством (частина 3 статті 17 Закону).
Рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України (частина 4 статті 17 Закону).
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, сума штрафу стягується на підставі рішення суду (частина 5 статті 17 Закону).
Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Відповідачем не спростовано позовні вимоги позивача та не надано доказів визнання протиправними і скасування рішень щодо застосування до нього штрафних санкцій, а тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про стягнення цих штрафних санкцій.
Водночас позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на пропущення позивачем строку звернення до суду, що пояснюється таким.
Штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є, відповідно до статті 238 та 239 Господарського кодексу України, різновидом адміністративно-господарських санкцій, а тому вони можуть бути застосовані лише з дотриманням строків, установлених статтею 250 цього Кодексу, -протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік з дня порушення суб'єктом установлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Як свідчать матеріали справи, правопорушення встановлено Актом перевірки від 26 березня 2009 року №261413/0382/32-112, а з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва позивач звернувся 30 вересня 2009 року, тоді як крайній строк для подання позову 26 вересня 2009 року.
Враховуючи викладене, вимоги щодо стягнення суми заборгованості по штрафним санкціям в розмірі 1 700 грн., 1000 грн. та 3 935, 15 грн. не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Власенкова О.О.