ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
28 жовтня 2009 року 11:40 № 2а-11701/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАН ГЕЙМ"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва
про скасування рішення №001115/2305 від 13.10.2008р.
за участю представників сторін:
від позивача, Блішун С. М., довіреність № < Текст >, від < Дата >, ТОВ "ФАН ГЕЙМ"
від відповідача, Гучок В. В., довіреність № < Текст >, від < Дата >, ДПІ у Шевченківському районі м.Києва
від позивача, Семенков М. В., довіреність № < Текст >, від < Дата >, ТОВ "ФАН ГЕЙМ"
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАН ГЕЙМ'звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2008р. № 001115/2305.
В обґрунтування заявленого позову ТОВ «ФАН ГЕЙМ'зазначає, що неможливість обліку розрахункової операції у зв'язку із не оснащенням гральних автоматів запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) не може бути підставою для притягнення останнього до відповідальності, оскільки обов'язок щодо розробки запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів покладено, зокрема, на Міністерство промислової політики. У зв'язку із викладеним висновки податкового органу щодо порушення підприємством п.1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'від 06.07.1995 № 265/95-ВР позивач вважає безпідставними.
Заперечення проти позову ґрунтуються на встановлених перевіркою фактах порушення позивачем норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'та мотивуються наступним. Відповідачем було проведено перевірку господарської одиниці ТОВ «ФАН ГЕЙМ» за результатами якої було встановлено, що підприємством надавались послуги у сфері грального бізнесу за готівковий рахунок. Гральні автомати приводяться в дію за допомогою купюроприймачів, які не обладнані запам'ятовуючими пристроями, не мають фіскальну пам'ять і не здійснюють реєстрацію розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Таким чином, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «ФАН ГЕЙМ» відповідає вимогам чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -встановив:
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва було проведено перевірку господарської одиниці ТОВ «ФАН ГЕЙМ», розташованої за адресою: м. Тернопіль, вул. Шевченка, 60-А, щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої було складено акт перевірки від 16.09.2008р.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2008р. № 001115/2305, згідно якого встановлено порушення ТОВ «ФАН ГЕЙМ'п.1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'та згідно з п. 1, 2 ст. 17 даного Закону застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1420,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки, на момент проведення перевірки ТОВ «ФАН ГЕЙМ'надавались послуги у сфері грального бізнесу за допомогою гральних автоматів за готівковий рахунок, при цьому, що дані гральні автомати приводяться в дію за допомогою монетоприймачів, які не переведені у фіскальний режим роботи та не зареєстровані в органах ДПС, реєстратор розрахункових операцій відсутній. Крім того, перевіркою встановлено порушення порядку проведення розрахунків, а саме: розрахункову операцію на суму 80,00 грн. проведено без застосування реєстратора розрахункових операцій, касовий чек не роздруковано.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У відповідності до п.1, п.2, 3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування
Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'містить визначення терміну «розрахункова операція», яка визначається як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).
Згідно ст.2 вказаного Закону реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Отже, гральний автомат за допомогою якого надаються послуги, в розумінні Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», також є реєстратором розрахункових операцій.
Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України (ст. 11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Постановою Кабінету Міністрів України № 121 від 07.02.2001р. (зі змінами та доповненнями «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій'встановлено термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 року.
Тобто суб'єкти підприємницької діяльності господарська діяльність яких, підпадає під регулювання зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України № 121 від 07.02.2001р., повинні привести свою діяльність у відповідність даних нормативно-правових актів та з 01.01.2007 року здійснювати свою діяльність з наданням послуг грального бізнесу з використанням гральних автоматів, які оснащені запам'ятовуючими пристроями -фіскальною пам'яттю.
Беручи до уваги наведене, суд вважає, що позивач зобов'язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі.
Наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000р. затверджено «Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)», який було розроблено саме на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, згідно п.4.4 даного Порядку реєстрація продажу товару (оплати послуги) через реєстратор розрахункових операцій (далі РРО) проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Згідно п.1, 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
З аналізу наведених норм Закону вбачається, що застосування штрафних санкцій відбувається лише у разі встановлення факту не застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій, при цьому, вказаний Закон не ставить в залежність визначення розміру штрафних санкцій від кількості, зокрема, гральних автоматів, які мали б використовуватись із застосуванням реєстратора розрахункових операцій.
За таких підстав, суд вважає, що рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2008р. № 001115/2305 у розмірі 740,00 грн. (80*5+340 грн.) є правомірним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАН ГЕЙМ'задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2008 № 001115/2305 в частині стягнення 680 грн. штрафних санкцій за порушення п.1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'від 06.07.1995 № 265/95-ВР (із змінами та доповненнями).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАН ГЕЙМ» за рахунок Державного бюджету України.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Арсірій Р.О.