ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 7/2510
м. Київ
22 жовтня 2009 року 17:05 № 2а-2510/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта"
до Спеціалізованої державної податкова інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафнихсанкцій №0000524120/0 від 17.03.08р.
за участю представників сторін:
від позивача, Пицик Я. М., довіреність № < Текст >, від < Дата >, ВАТ "Укрнафта"
від відповідача, Чорний А. М., довіреність № < Текст >, від < Дата >, СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків
Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта»(надалі ВАТ «Укрнафта», позивач) звернулось до суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (надалі СДПІ по роботі з ВПП, відповідач) № 0000524120/0 від 17.03.2008.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що бухгалтерський облік ведеться підприємством у відповідності до вимог чинного законодавства, під час перевірки відповідачу були надані усі документи, які підтверджують правильність проведення готівкових розрахунків.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на порушення позивачем п. 1, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зокрема, перевіркою встановлено факт проведення товариством розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 1575,00 грн., не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 8 609,08 грн. Таким чином штрафні санкції застосовані до ВАТ «Укрнафта'відповідають вимогам чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -встановив:
Державною податковою адміністрацією в Одеській області було проведено перевірку АЗС № 15/009, розташованої за адресою: Одеська область, с. Кучурган, вул. Одеська, б/н, що належить ВАТ «Укрнафта'щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої було складено акт перевірки від 24.02.2008.
На підставі акта перевірки СДПІ по роботі з ВПП прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.03.2008 № 0000524120/0, згідно якого встановлено порушення товариством п. 1, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50920,40 грн.
Як вбачається з акту перевірки, ВАТ «Укрнафта'не забезпечено проведення розрахункових операцій із застосування реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 1575,00 грн., не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 8 609,08 грн. у зв'язку із чим податковим органом згідно п.1 ст. 17, ст. 22 вказаного Закону застосовані штрафні (фінансові) санкції у загальній сумі 50920,4 грн (1575,00*5+8609,08*5).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Пунктом 1 ст. 3 наведеного Закону встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Судом встановлено, що позивачем забезпечено проведення розрахункової операції на загальну суму 100,00 грн. із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, що підтверджується наявним у матеріалах справи фіскальним чеком від 24.02.2008 за № 9014.
Стосовно не проведення через реєстратор розрахункових операцій талонів на загальну суму 1475,00 грн. суд відзначає наступне.
Відповідно до ст. 2 зазначеного Закону розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем не встановлювалося факту проведення розрахунків позивачем, а сума визначена у акті є лише сумою наявних на місці перевірки карток. При цьому дати проведення платежів, суми цих платежів та посилання на фіскальну пам'ять касового апарату у матеріалах наданих відповідачем відсутня.
Щодо встановленого відповідачем незабезпечення товариством відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка вказана у денному звіті РРО, на загальну суму 8609,08 грн. суд зазначає наступне.
Так, пунктом 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (стаття 22 зазначеного Закону).
За визначенням статті 2 цього ж Закону денний звіт - це документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Із змісту наведених норм Закону випливає, що обов'язок із забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, має виконуватися вказаними суб'єктами на місці проведення розрахунків протягом усього робочого часу, коли здійснюються операції у готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Такі види звітів передбачені Порядком реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженим наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2001р. за № 107/5298.
Пунктом 4.5 вказаного Порядку передбачено, що внесення чи видача готівки за місцем проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення'та «службова видача».
Отже, тільки в разі проведення через реєстратори розрахункових операцій таких операцій як «службове внесення'чи «службова видача'невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, що має забезпечуватись протягом усього часу здійснення операцій у готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг не може вважатися порушенням.
24.02.2008 на АЗС проведено операцію «службова видача готівки з каси (інкасація)» та перенесено грошові кошти з РРО до сейфу, що підтверджується наявними в матеріалах справи фіскальними чеками № 6054, № 6055, № 6056, № 6057, № 6058, № 6059, № 6060, № 6061, прибутковими ордерами і квитанціями до цих ордерів.
За таких обставин у відповідача не було підстав нараховувати позивачу штрафні (фінансові) санкції спірним рішенням.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд відзначає, що згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав. Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94 , 97, 158-163, 227 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Позов Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків № 0000524120/0 від 17.03.2008 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» за рахунок Державного бюджету України.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Арсірій Р.О.