Рішення від 09.12.2019 по справі 620/2940/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/2940/19

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач) щодо обмеження розміру пенсії до виплати ОСОБА_1 , зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 1 березня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно - випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року № 418, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2005 року № 713, без обмеження її максимальним розміром, та здійснити її виплату з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що застосування обмеження розміру пенсії позивача при її перерахунку, є протиправним та порушує його права та соціальні гарантії.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.

01.11.2019 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки перерахунок пенсії позивача здійснено з дотриманням норм чинного законодавства України

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 з 30.11.1993 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років, як працівник льотного складу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

У липні поточного року адвокат Карета Олександр Олегович, діючи в інтересах позивача, звернувся до відповідача з запитом щодо отримання детальної інформації, з посиланням на норми чинного законодавства, про порядок призначення та відповідних перерахунків пенсії ОСОБА_1

Листом за № 10190/03-01 від 29 липня 2019 року ГУПФУ в Чернігівській області повідомило позивача про те, що за документами пенсійної справи пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Крім того в листі вказано, що умови призначення пенсії за вислугу років особам екіпажів повітряних суден цивільної авіації регулюються статтею 53 та 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 №418 «Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу». Тимчасово, з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року (зміни були внесені Законом України від 24.12.2015 № 911 -VIII) та тимчасово, по 31 грудня 2017 року (зміни внесені Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII) максимальний розмір, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначеної і перерахованої), зокрема, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно з документами пенсійної справи страховий стаж позивача складає 74 роки 11 місяців 26 днів (врахований по 19.11.2003), в тому числі стаж особи льотного екіпажу по нальоту годин (9007) становить 62 роки 6 місяців 17 днів.

Для обчислення-пенсії врахована заробітна плата за період з 01.07.1977 по 30.06.1982 відповідно до довідок про заробітну плату, що видані Чернігівським державним авіаційним підприємством «Універсал - Авіа» від 27.04.2000 №1.11.240, від 09.02.2001 №1.11-46 та ДП «Аеропорт Чернігів» від 01.08.2001 №1.11-196. Пенсія за вислугу років станом на 01.01.2017 нарахована із скоригованої заробітної плати 590,75274 грн, помноженої на коефіцієнти підвищення заробітку 3,84142 х 1,36730 х 1,29184 х 1,29732 х 1,33696 х 1,05507 х 1,17489 х 1,17590 х 1,14909 х 1,07919 х 1,065584 х 1,20527. Розмір пенсії з 01.01.2017 становив 12108,05 грн (16144,06126 грн - заробіток х 75 %). Ураховуючи норми частини 3 статті 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» розмір пенсії обмежувався 2,5 величиною середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передував місяцю, з якого перерахована пенсія. Розмір пенсії станом на 01.01.2017 обмежений 2,5 величиною середньої заробітної плати складав 10486,43 грн (4194,57 грн - середня заробітна плата х 2,5).

З 01.03.2017 розмір пенсії складав 14960,10 грн (19946,79489 грн (16144,06126 грн х 1,23555 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2017) - заробіток х 75%). Розмір пенсії станом на 01.03.2017 обмежений 2,5 величиною середньої заробітної плати складав 12956,53 грн (5182,61 грн - середня заробітна плата за 2016 рік х 2,5). Розмір пенсії до виплати з 01.03.2017 складав 10740 грн.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2018 - 1373,00 грн, з 01.07.2018 - 1435,00 грн та з 01.12.2018 - 1497 грн. Розмір пенсії до виплати з 01.01.2018 становив 12956,53 грн.

З 01.03.2018 розмір пенсії складав 20505,80 грн (27341,07175 грн (19946,79489 грн х 1,3707 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2018) - заробіток х 75%). Розмір пенсії з 01.03.2018 обмежений 2,5 величиною середньої заробітної плати склав 17759,48 грн (7103,79 грн - середня заробітна плата за 2017 рік х 2,5).

Розмір пенсії до виплати з обмеженням з 01.03.2018 становив 13730 грн, з 01.07.2018 становив 14350,00 грн, з 01.12.2018 становив 14970 грн.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2019 - 1497,00 грн, з 01.07.2019 - 1564,00 грн та з 01.12.2018 - 1638,00 грн.

З 01.03.2019 розмір 01.03.2019 обмежений 2,5 величиною середньої заробітної плати склав 22161,55 грн (8864,62 грн - середня заробітна плата за 2018 рік х 2,5). Розмір пенсії до виплати з обмеженням з 01.03.2019 становив 14970 грн, з 01.07.2019 становить 15640,00 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо обмеження розміру його пенсії протиправними та своє право на нарахування пенсії без обмеження її виплати є беззаперечним і забезпечення цього прав, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це Право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною третьою статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам - наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

За приписами п.7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року №418, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2005 року №713, у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

За змістом статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.

Указаним законом було внесено зміни до низки інших законів, зокрема до частини третьої статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Так, відповідно до частини третьої статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Крім того, п.2 розділом II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 визначено, що дія положень даного Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 01 січня 2016 року.

Перерахунок пенсії позивачу було здійснено з 1 березня 2017 року та з 01 березня 2018 року, враховуючи положення Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року №418, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2005 року №713.

Так, 01.03.2017 у зв'язку з проведеним перерахунком, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 №713, основний розмір пенсії склав 12986,53 грн, до виплати, з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2017 - 10740,00 грн; з 01.03.2018 згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 №713 основний розмір пенсії - 20505,80 грн, до виплати, з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2018 - 13730,00 грн, з 01.07.2018 - 14350,00 грн, з 01.12.2018 - 14970,00 грн; з 01.03.2019 основний розмір пенсії - 25588,5774 грн, до виплати, з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2019 - 14970 грн, з 01.07.2019 - 15640 грн (з обмеженням).

Пенсія позивачу була призначена ще у 1993 році, тому застосування відповідачем обмеження граничного розміру його пенсії на підставі статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" є неправомірним.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03.10.2018 у справі №127/4267/17 та від 04.02.2019 у справі №240/5401/18.

Відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Таку правову позицію Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 20.03.2002 №5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) (пункт 6 мотивувальної частини).

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються державою і не можуть бути скасовані або обмежені. Звуження змісту прав і свобод особи означає зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або величину (кількість) благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

За таких підстав суд зазначає, що обмеження відповідачем розміру пенсійної виплати із посиланням на зміни пенсійного законодавства, норми якого на мене не поширюються, є неприпустимим.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

З огляду на викладені фактичні обставини судом встановлено, що відповідач, обмежуючи розмір пенсії до виплати, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені діючим законодавством.

Разом з цим, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Європейську Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод» та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (рішення у справі «Хонякіна проти Грузії» (Khoniakina v. Georgia), №17767/08, пункт 72, від 19 червня 2012 року).

Європейський Суд наголошував на тому, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (рішення у справі «Колишній Король Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо обмеження розміру пенсії до виплати ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 1 березня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно - випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року № 418, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2005 року № 713, без обмеження її максимальним розміром, та здійснити її виплату з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів,14005, код ЄДРПОУ - 21390940).

Повне судове рішення складено 09 грудня 2019 року.

Суддя Д.В. Лобан