09 грудня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3322/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Клименок А.С.,
позивача ОСОБА_1
відповідача Саверської-Лихошви В.В.
представника відповідача Давиденка А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови виконавчого комітету Варвинської селищної ради Саверської-Лихошви Валентини Василівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до голови виконавчого комітету Варвинської селищної ради Саверської-Лихошви Валентини Василівни та просить: визнати бездіяльність голови виконавчого комітету Варвинської селищної ради Саверської-Лихошви Валентини Василівни за розглядом скарг ОСОБА_1 від 10 вересня 2019 року станом на 08 листопада 2019 року протиправною та зобов'язати її розглянути скарги ОСОБА_1 і надати письмову відповідь про результати розгляду скарги.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що звертаючись зі скаргами, позивач вказував на порушення його прав та просив розглянути їх на виконкомі Варвинської селищної ради та надати йому письмові відповідні про прийняті по скаргам рішення. Не прийняття рішень по скаргам є порушенням приписів Закону України «Про звернення громадян» та його конституційних прав.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
10 вересня 2019 року позивач звернувся з письмовою скаргою до селищного голови Варвинської селищної ради Саверської-Лихошви В.В., в якій просив розглянути на засіданні виконкому направлення КП «Господар» Варвинської селищної ради на його адресу рахунків на сплату за послугу з вивезення твердих побутових відходів за тарифом 91 грн. 30 коп. за 1 метр кубічний, встановлений рішенням виконкому селищної ради від 12 квітня 2018 року. Про результати розгляду скарги та прийняте рішення сповістити його письмово.
10 вересня 2019 року позивач звернувся з письмовою скаргою до селищного голови Варвинської селищної ради Саверської-Лихошви В.В., в якій просив розглянути на засіданні виконкому направлення КП «Господар» Варвинської селищної ради на його адресу рахунків на сплату за послугу з централізованого водопостачання та водовідведення за тарифом: водопостачання - 12 грн. 92 коп. за 1 кубічний метр; водовідведення - 35 грн. 29 коп. за 1 кубічний метр., встановлений рішенням виконкому селищної ради від 8 червня 2018 року. Про результати розгляду скарги та прийняте рішення сповістити його письмово.
16 вересня 2019 року за № 02-21/3015 селищний голова Саверська-Лихошва В.В. надала письмове повідомлення на його скаргу, в якій зазначила, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі № 2540/2950/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.03.2019 оскаржується до Верховного Суду, де зокрема вирішується питання про зупинення дії судових рішень. І після вирішення питання по суті будуть вжиті відповідні заходи щодо застосування тарифів згідно чинного законодавства.
А 17 вересня 2019 року за № 02-21/3021 селищний голова Саверська-Лихошва В.В. надала письмове повідомлення на скаргу позивача, в якій зазначила, що у зв'язку із набранням чинності рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 у справі № 620/4023/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2019, КП «Господар» будуть вживатися відповідні заходи щодо застосування тарифів згідно чинного законодавства.
Станом на 08 листопада 2019 року позивач не отримав письмових відповідей про результати розгляду вказаних скарг, а саме чи будуть вони розглядатись на засіданні виконкому Варвинської селищної ради, як що будуть то коли і які результати такого розгляду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Як зазначено в статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Право громадян щодо звернень закріплені також в частині 1 статті 1 Закону України «Про звернення громадян»: громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно Указу Президента України від 07.02.2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування» зазначено, недопущення надання неоднозначних, не обгрунтованих або неповних відповідей за зверненням громадян, із порушенням строків, установлених законодавством, безпідставної передачі розгляду звернень іншим органам.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією І законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України «Про звернення громадян». Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Як зазначено в статті 4 Закону України «Про звернення громадян» До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавств. А вразі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргами рішенням - безпосередньо до суду.
За вимогою частини 1 та б статті 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державно, влади, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
- об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви і скарги;
- письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
В своїх скаргах позивач чітко вказав на факти, які на його думку порушують його права, просив розглянути його скарги на засіданні виконкому селищної ради та сповістити про результати такого розгляду.
Відповіді на скарги не містять в собі ні інформації про прийняття їх до розгляду на виконкомі, дати та результатів такого розгляду, ні причин відмови їх прийняття до розгляду.
Тобто, скарги позивача по суті залишились не розглянутими, рішення по ним фактично прийнято не було, чим було допущено протиправну бездіяльність та порушено конституційне право позивача в одержанні обгрунтованої відповіді по суті прийнятого, з питань викладених у скаргах, рішення.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Зважаючи на наведене позов необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Варвинської селищної ради на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Варвинського селищного голови Саверської-Лихошви Валентини Василівни (вул.Пилипенка, 3, смт.Варва, Варвинський район, Чернігівська область,17600) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати бездіяльність голови виконавчого комітету Варвинської селищної ради Саверської-Лихошви Валентини Василівни за розглядом скарг ОСОБА_1 від 10 вересня 2019 року станом на 08 листопада 2019 року протиправною.
Зобов'язати голову виконавчого комітету Варвинської селищної ради Саверську-Лихошву Валентину Василівну розглянути скарги ОСОБА_1 і надати письмову відповідь про результати розгляду скарг.
Стягнути з Варвинської селищної ради (код ЄДРПОУ 41510040) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10 грудня 2019 року.
Суддя С.Л. Клопот