Рішення від 04.11.2019 по справі 580/2695/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року справа № 580/2695/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої - ОСОБА_3 до Смілянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

29.08.2019р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі-позивачі) в інтересах неповнолітньої - ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Смілянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області (далі-відповідач), в якому просять:

-визнати протиправною відмову Смілянського районного відділуУправління Державної міграційної служби України у Черкаській області у видачі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням нею 16-річного віку, паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;

- зобов'язати Смілянський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області оформити та видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

В обгрунтування позовних вимог, зазначених у позовній заяві вказано, що неповнолітній та його законні представники звернулись до відповідача із заявою щодо оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992р. Однак, однак отримали відмову, яка мотивована відсутністю правових підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки з огляду на відсутність відповідного рішення суду. Крім того, зазначено, що Постановою Великої Палати Верховного суду від 19.09.2018р. у зразковій справі №806/3265/17 визнано протиправною відмову та зобов'язано територіальний підрозділ ДМС оформити та видати позивачу паспорт у формі книжечки, в зв'язку з чим зазначають, що зразкове рішення Великої Палати Верховного суду є обов'язковим до виконання відповідачем, як суб'єктом владних повноважень. З урахуванням зазначеного, відмову відповідача вважає протиправною а позовні вимоги обгрунтованими та такими що підлягають до задоволення.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 30.08.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

18.09.2019р., в межах строку встановленого судом, до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого позовні вимоги не обгрунтовані та зазначено про доцільність відмови в їх задоволенні. В обгрунтування заперечень проти задоволення позовних вимог представником відповідача зазначено, що позивач та його законні представники звернулись до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України складеної в довільній формі, без додержання вимог законодавства про видачу паспорта громадянина України, у зв'язку з чим розглянуто таку заяву в порядку ЗУ “Про звернення громадян” а відповідь органу міграційної служби за заявою позивача не є рішенням про відмову у наданні адміністративної послуги. З урахуванням зазначеного, представник зауважила, що з огляду на відсутність порушеного права позивача, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є батьками неповнолітньої - ОСОБА_3 .

25.06.2019р. законний представник неповнолітньої звернулася до Смілянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області із письмовою заявою про видачу паспорту громадянина України, без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру - ОСОБА_3 , у вигляді книжечки.

Відповідь на дану заяву заявник просила надати письмово у термін відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

16.07.2019р. Смілянським районним відділом у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області листом №7126-933/7126.2-19 повідомлено позивача, що відповідач здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Крім того, зазначив, що з огляду на відсутність такого рішення суду, правові підстави для видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки- відсутні.

Вважаючи відмову протиправною, позивач та його законні представники звернулись до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ).

Згідно з п.1, 3 Положення №2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пункт 5 Положення №2503-ХІІ містить опис паспортної книжечки, її форми та змісту, а також порядок заповнення.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012р. №5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон України №5492-VI).

Згідно з ч.1 ст.13 Закону №5492-VI, документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є , зокрема, паспорт громадянина України.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону №5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. (ч.1 ст.21 Закону №5492-VI).

Оформлення та видача паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015р. (далі - Порядок №302).

Суд зазначає, що положеннями Закону №5492-VI, Порядком №302, та Положенням №2503-ХІІ, передбачено чіткий порядок, суб'єктний склад та перелік документів для оформлення паспорта громадянина України.

Згідно з п.13 Положення №2503-ХІІ, для одержання паспорта громадянин подає:

- заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

- свідоцтво про народження;

- дві фотокартки розміром 35 х 45 мм;

- у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Відповідно до п.п.1 п.7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Пунктом 35 Порядку №302 визначений перелік документів, які необхідно подати заявнику для оформлення паспорта.

Відповідно до п.37 Порядку №302, працівник територіального підрозділу Державної міграційної служби, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24 - 29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Крім того, наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.06.2019р. №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, пунктом 3 якого передбачено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.

Таким чином, з аналізу вказаних положень законодавства, судом вбачається, що передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою, встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.

Згідно з п. 26 Порядку №302, після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви - анкети відомостей про особу (п.27 Порядку № 302).

З матеріалів справи судом встановлено, що законний представник ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою для оформлення паспорта у формі книжечки.

Однак, як вбачається із матеріалів заяви, вона подана без дотримання вимог п.13 Положення №2503-ХІІ, а саме не надано необхідних для оформлення паспорта документів - двох фотокарткок розміром 35 х 45 мм.

Суд зазначає, що подана заява за своєю формою, з огляду на відсутність у повному обсязі документів передбачених п.13 Положення №2503-ХІІ, не є підставою для оформлення паспорта громадянина України.

Також слід звернути увагу, що за п. 1 та 2 розділу ІХ Тимчасового порядку, територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо: особа не є громадянином України; особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання); дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта; особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

З огляду на зазначене, беручи до уваги, що заявником не було дотримано необхідної процедури щодо подання документів, передбаченої законодавством, суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог.

Крім того, щодо посилання позивача та його законних представників в обгрунтуванні позову на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018р. у зразковій справі №806/3265/17 є недоцільним, оскільки згідно висновку Верховного Суду, зробленого в цій постанові, на яку посилається позивач, неповнолітній у разі своїх релігійних переконань має право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, однак останній має дотримуватися законодавчо встановлених норм при подачі заяви та документів на таку паспортизацію.

Проте, як зазначено судом вище, повного переліку документів передбачених п.13 Положення №2503-ХІІ ОСОБА_3 до Смілянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області подано не було.

Вказане виключає можливість визначення даної справи як типової, оскільки вона не відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17, а саме, позивачем при зверненні не дотримано законодавчо встановлених норм при подачі заяви та документів на таку паспортизацію.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що відповідач діяв у спосіб, що визначений законодавством України, та у межах своїх повноважень, в зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Білоноженко