Рішення від 10.12.2019 по справі 560/3276/19

Справа № 560/3276/19

РІШЕННЯ

іменем України

10 грудня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовною заявою від 14.10.2019, в якій просить: 1) визнати протиправною відмову Генеральної прокуратури України у наданні на запит Хмельницького обласного військового комісаріату від 22.08.2019р. за № 14/2851/1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років майора юстиції запасу, прокурора-криміналіста військової прокуратури Отачука В.П. у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"; 2) зобов'язати Генеральну прокуратуру України надати Хмельницькому обласному військовому комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років майора юстиції запасу, прокурора-криміналіста військової прокуратури ОСОБА_1 , станом на 06 вересня 2017р., у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", з урахуванням грошового забезпечення для прокурора військової прокуратури гарнізону Західного регіону України.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 01.08.2002 ІНФОРМАЦІЯ_1 йому була призначена пенсія за вислугу років від Міністерства оборони України з посади прокурора-криміналіста військової прокуратури. 06.09.2017 набрала чинності постанова №657, якою підвищено посадові оклади прокурорських працівників. Посилання відповідача на відсутність нормативно-правового акту Уряду щодо прирівняння посад в органах прокуратури, які ліквідовано, до посад, які передбачені діючим штатним розписом, і відмова в наданні довідки про розмір грошового забезпечення за посадою "прокурор-криміналіст", є протиправною. Незважаючи на відсутність посади прокурора-криміналіста у Переліку посад органів прокуратури, визначений статтею 15 Закону №1697 і схемі посадових окладів працівників органів прокуратури, затвердженій п. 1 Постанови №505, для надання довідки про розмір грошового забезпечення відповідач міг застосувати ч.5 пункту 2 Постанови №505, у відповідності до якого керівникам органів прокуратури надається право установлювати посадові оклади окремим працівникам, посадові оклади яких не передбачені цією постановою, на рівні посадових окладів відповідних категорій працівників (крім керівників та їх заступників, керівників структурних підрозділів та їх заступників).

Ухвалою суду від 18.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 2-3).

07.11.2019 судом отримано відзив на позов, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що з 21.07.2017 на законодавчому рівні відсутній порядок дій при видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії у разі відсутності посад у схемах посадових окладів, затверджених Кабінетом Міністрів України. Така позиція узгоджується з висновком Верховного Суду у зразковій справі №825/506/18. Безпідставними є доводи позивача про можливість видачі довідки на підставі ч. 5 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», якою керівникам органів прокуратури надано право встановлювати посадові оклади окремим працівникам, посадові оклади яких не передбачені цією постановою, на рівні посадових окладів відповідних категорій працівників (крім керівників та їх заступників, керівників структурних підрозділів та їх заступників). Ця норма передбачає оплату праці саме працівників органів прокуратури (а не пенсіонерів), які обіймають посади, затверджені у штатному розписі. Посада «прокурор-криміналіст» у штатному розписі органів прокуратури відсутня (арк. спр. 45-48).

14.11.2019 судом отримано відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що відповідач не довів правомірності своєї протиправності щодо відмови у видачі довідки для перерахунку пенсії, тому такі його дії являються протиправними і фактично позбавили права, гарантованого державою, на перерахунок пенсії. Зазначене відповідачем рішення Верховного Суду не стосується порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям військових прокуратур у відповідності до Закону №2262 та Порядку №45, а стосується лише видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій пенсіонерам у відповідності до Закону №1697 в часі, коли закон не передбачав права на перерахунок даних пенсій (арк. спр. 53-57).

З'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Хмельницький обласний військовий комісаріат листом від 22.08.2019 за №14/2851/1 звернувся до Генеральної прокуратури України, в якому просив надати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" на пенсіонера Міністерства оборони України ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до ІНФОРМАЦІЯ_2 поступив список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 15.09.2017 (арк. спр. 23).

Згідно листа від 26.09.2019, Генеральною прокуратурою України розглянуто звернення від 22.08.2019 №14/2851/1 щодо надання довідки про грошове забезпечення майора юстиції запасу ОСОБА_1 для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Пунктом 3 Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.07.2010 № 195 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.08.2010 за № 675/17970, визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена з військової служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і головного управління державної служби України від 03.12.2003 №319/144. В свою чергу, відповідно до п. 1 наказу Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 №454/64 визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби України від 03.12.2003 №319/144, яким затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад. З огляду на відсутність нормативно-правового акту Уряду щодо прирівняння посад в органах прокуратури, які ліквідовано, до посад, які передбачені діючим штатним розписом, надати довідку про розмір грошового забезпечення за посадою «прокурора-криміналіста» не видається можливим (арк. спр. 41-42).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Предметом спору у даній справі є встановлення наявності чи відсутності підстав для видачі позивачу нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Згідно ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

06 вересня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" (далі - Постанова №657), якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури.

Не є спірним той факт, що пенсія позивачу була призначена з посади "прокурора-криміналіста", яка відсутня у чинній схемі посадових окладів працівників прокуратури.

Хмельницький обласний військовий комісаріат звернувся до відповідача з листом, в якому просив надати довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.

Однак на час прийняття Постанови №657, з якою позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, а також на час звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 до органу прокуратури із заявою про видачу довідки про заробітну плату з метою перерахунку пенсії, визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. При цьому Уряд України відповідний нормативно-правовий акт не прийняв і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначив.

Крім цього, наказом від 03 грудня 2003 року №319/144 Міністерство праці та соціальної політики України й Головне управління державної служби України затвердили Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за № 1134/8455, далі - Порядок № 319/144), у якому, зокрема, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей.

Наказом від 19 липня 2010 року №195 Міністерство праці та соціальної політики України затвердило Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за № 675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня у схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 Порядку № 319/144.

Постановою правління ПФУ від 04 вересня 2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193).

Проте постановою правління ПФУ від 04 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за № 1020/29150) з пункту 1 цієї постанови виключений, зокрема, абзац третій щодо затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Постанови правління ПФУ від 04 вересня 2013 року № 15-1 та 04 липня 2016 року № 15-2 втратили чинність на підставі постанови правління ПФУ від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048).

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23 березня 2017 року № 454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набрав чинності з 21 липня 2017 року.

Отже, на час звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 до відповідача із листом про видачу довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , положення нормативно-правових актів, якими затверджувалась форма такої довідки та визначався порядок її заповнення, втратили чинність, а іншого нормативного-правового акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта видачі відповідної довідки, немає.

За таких обставин у відповідача не було підстав для видачі відповідної довідки, у зв'язку із чим відмова в її видачі з одночасним роз'ясненням при цьому суті змін до пенсійного законодавства України не порушила прав та законних інтересів ОСОБА_1 та Хмельницького обласного військового комісаріату.

Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Великої палати Верховного Суду у постанові від 23.10.2019 у зразковій справі № 825/506/18.

Суд, також враховує доводи позивача про те, що він отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, а не відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, та зазначає наступне.

Згідно з п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Однак, як уже зазначав суд, Уряд України відповідний нормативно-правовий акт не прийняв і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначив. Позивач фактично просить Генеральну прокуратуру України видати довідку, підстави та порядок видачі якої нормами чинного законодавства не врегульовано, не закріплено механізму, за яким органи прокуратури можуть визначити можливий розмір заробітної плати колишніх працівників прокуратури (посади яких чинним штатним розписом не передбачені) у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих прокурорів.

Отже, зазначені Постанова №657 та Порядок №45 не є належними підставами для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача визнати протиправною відмову у наданні довідки про розмір грошового забезпечення та зобов'язати видати її, є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд, з урахуванням висновку Великої палати Верховного Суду, викладеному у постанові від 23.10.2019 у зразковій справі №825/506/18, та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а відповідач довів, що не порушив закону при відмові у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з підстави ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, тому позов не задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ст.139 КАС України, враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 768,40 грн. не підлягає відшкодуванню на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 грудня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Генеральна прокуратура України (вул. Різницька, 13/15, м.Київ, 01011 , код ЄДРПОУ - 00034051)

Головуючий суддя А.І. Петричкович