Справа № 560/2647/19
іменем України
10 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови у наданні йому статусу інваліда війни та видачі посвідчення про це, зобов'язання надати статус інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.
В обґрунтування позову зазначає, що у період з 08.06.1986 року по 20.06.1986 року був залучений до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що має посвідчення. Позивачу було встановлено інвалідність 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим позивач вважає, що має право на набуття статусу інваліда війни.
Позивач вважає, що листом від 21 серпня 2019 року відповідач фактично відмовив йому у встановленні статусу інваліда війни у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на одержання такого статусу, зокрема документів, які підтверджують те, що він залучався до ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи безпосередньо у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони, що є вимогою п. 9. ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду.
Судом відкрите провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача надійшов відзив, де останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем не було подано управлінню розпорядчих (первинних) документів, що підтверджують факт його залучення до складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також доказів участі його у заходах з ліквідації наслідків аварії саме у складі таких формувань. Для вирішення його питання відповідачем було запропоновано подати усі необхідні документи.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 29 травня 2019 року (а.с. 14)
Експертним висновком Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по установленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №28878/24-4 від 10.04.2012 року (а.с. 11 ) позивачу був встановлений діагноз, який пов'язаний з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Луганською МСЕК позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 23.04.2013 року у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що видано довідку серії 10 ААВ №403174 (а.с. 12)
Позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації з заявою про встановлення статусу інваліда війни та видачу посвідчення як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Листом від 21.08.2019 року №720 відповідач повідомив про те, що для встановлення статусу інваліда війни до наданого пакета документів необхідно додати документальне підтвердження залучення до складу формувань Цивільної оборони, яке має містити дані про таке залучення з посиланням на наказ чи розпорядження штабу Цивільної оборони та інформацію про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відмова по суті заяви фактично не приймалась.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Законом України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII) Відповідно до частини 2 статті 4 Закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
До інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи (п. 9 частини 2 статті 7 Закону)
Отже, умовами для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ, є: 1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року № 1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року № 90, було передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.
Отже, на позивача поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом № 796-ХІІ.
Водночас для набуття статусу інваліда війни (з підстав, встановлених п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ) окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стосовно позивача цей факт встановлено) Закон № 3552-ХІІ містить також умову, щоб така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування Цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.
На дану обставину звернув увагу Верховний суд у постановах від 13 лютого 2019 року у справі № 676/1827/17, від 07.06.2018 (справа №377/797/17), від 10.05.2018 (справа №279/12162/15-а) щодо аналогічних правовідносин. Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відтак, документи, які позивач надав відповідачу, належним чином підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності у зв'язку з тим, що він брав участь у таких заходах.
У той же час суд не може вважати довідку, видану Міністерством вугільної промисловості УССР за №13/1009 від 20.06.1986 року (а. с. 9) та виписку з наказу №320 від 05.06.1986 року (а. с. 10) належними доказами участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо у складі формувань Цивільної оборони.
Суд звертає увагу на те, що у цих документах відсутня будь-яка інформація про залучення позивача до формувань Цивільної оборони, відсутнє посилання на наказ чи розпорядження штабу Цивільної оборони або докази того, що зазначений загін, в складі якого він виконував роботи, на той час був формуванням системи невоєнізованих формувань Цивільної оборони.
У той же час, відсутність таких доказів не дає можливості підтвердити обставини для надання позивачу статусу інваліда війни на підставі п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність ознак протиправності у відповіді, наданій відповідачем на звернення позивача, відтак і відсутність підстав для задоволення позову та зобов'язання вчинити дії.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Управління соціального захисту населення Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації (вул. Троїцька, 2,Кам'янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 03198439)
Головуючий суддя І.С. Козачок