28 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3996/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Супруна Є.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лисака С.В.,
представника позивача - адвоката Волкова Д.В.,
представників відповідача за довіреністю - Марченка І.Ю., Максимішиної І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3996/19 за позовом Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,
21 жовтня 2019 року Комунальне підприємство "Джерело" Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (надалі - позивач, КП "Джерело") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - відповідач, Управління) , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 30.05.2019 №015 "Про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін", яким до КП "Джерело" застосовано штраф у сумі 3 400,00 грн за створення перешкод у проведенні позапланової перевірки.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправність рішення відповідача з огляду на непідтвердженість належними доказами висновку про наявність підстав для застосування адміністративно-господарських санкцій за створення підприємством перешкод у проведенні позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, оскільки відповідачу під час проведення перевірки була надана вся необхідна інформація та документи.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи на 12.11.2019.
У судовому засіданні 12.11.2019 за клопотанням представника відповідача оголошено перерву до 21.11.2019 .
19.11.2019 відповідач подав до суду письмовий відзив, у якому висловив свої заперечення проти позову. Вказав, що штрафні санкції застосовані за створення працівниками КП "Джерело" перешкод у проведенні позапланової перевірки. Зазначив, що на усні та письмові вимоги ревізорів суб'єктом господарювання було надано лише частину запитуваних документів в останній день перевірки, що унеможливило опрацювання цієї інформації у повному обсязі (т. 1 а.с. 50-55).
У відповіді на відзив від 21.11.2019 позивач вказує, що перевіряючі не були обмежені у часі та доступі до оригіналів документів, тоді як з боку підприємства вживалися усі фізично можливі дії для виготовлення засвідчених копій. Вказані обставини підтверджуються відеозаписами, здійсненими під час перевірки (т. 2 а.с. 72-77).
У судовому засіданні 21.11.2019 у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів оголошено перерву до 27.11.2019.
27.11.2019 представники сторін, підтримавши власні позиції, продовжили наполягати кожен на своєму.
Суд, здійснивши розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, заслухав пояснення учасників справи, здійснив допит свідків, дослідив матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив на позовну заяву, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до таких висновків.
З матеріалів справи суд встановив, що КП "Джерело" (код ЄДРПОУ 40842653) є юридичною особою зареєстрованою 19.09.2016, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вчинено запис № 1 574 102 0000 000831 (т. 1 а.с. 10-15).
За погодженням з Мінекономрозвитку від 21.05.2019 №3805-05/21235-03 (т. 1 а.с. 83) начальником Управління Пікулем Г.І. 24.05.2019 був прийнятий наказ №1505-ОД "Про проведення позапланової перевірки" (т. 1 а.с. 85-86), яким посадовим особам позивача у період з 28.05.2019 по 10.06.2019 наказано провести позапланову перевірку КП "Джерело" з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні, застосуванні тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів та вивезення рідких побутових відходів).
На виконання даного наказу відповідно до звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав, головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Тагільцевій Т.І., головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Климко О.М., головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Валявській Ю.Г. доручено провести вищезазначену перевірку, про що видано направлення від 24.05.2019 №018 (т. 1 а.с. 87).
28.05.2019 до 09:10 год перевіряючі прибули до позивача за адресою: Полтавська область, Новосанжарський район, смт. Нові Санжари, пров. Пролетарський, 1/2 для проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні, застосуванні тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів та вивезення рідких побутових відходів).
Перед початком здійснення заходу перевіряючими були пред'явлені виконуючому обов'язки начальника КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради Борту С.М. направлення та службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб, надані копії направлення, погодження та здійснено записи в журналі реєстрації перевірок підприємства.
Після вчинення усіх формальних дій, виконуючому обов'язки начальника КП "Джерело" Борту С.М. перевіряючими було вручено запит від 28.05.2019, який зареєстрований за вх. №95 від 28.05.2019, з вимогою надати до 12:00 год. 28.05.2019 інформацію та копії документів, які необхідні для проведення перевірки (т. 1 а.с. 88-91).
Крім цього були надані ще два додаткових запити, зареєстровані за вхідними номерами 96 та 98 від 28.05.2019 (т. 1 а.с. 92-93), з вимогами надати інформацію та копії документів до 12:00 год. 28.05.2019 та 9:00 год. 29.05.2019 відповідно.
В період з 14:00 год. до 16:30 год 28.05.2019 в приміщенні позивача пропала електроенергія, у зв'язку з чим виготовлення копій документів було неможливим. Однак, як стверджував представник позивача, в цей час перевіряючим безперешкодно та без обмеження надавалися оригінали запитуваних документів для опрацювання та вивчення.
Після відновлення електропостачання о 16:30 год юрист підприємства продовжив копіювання запитуваних документів, а в.о. начальника Борт С.М. здійснював їх засвідчення.
З настанням 17:00 години робочий час на підприємстві завершився, у зв'язку з чим перевірка 28.05.2019 також була завершена.
29.05.2018 перевірка продовжилася.
Згідно з листом КП "Джерело" від 29.05.2019 № 161 (т. 1 а.с. 94-95) відповідачу об 11:00 год. 29.05.2019 було надано копії зазначених у ньому документів.
Крім того, на запити Управління від 29.05.2019 №99 та №100 (т. 1 а.с. 141-142) підприємством надано листа від 29.05.2019 №163 (т. 1 а.с. 143-146). В даному листі міститься детальний перелік наданих на запити копій належним чином завірених документів загальним обсягом 206 аркушів. Документи були вручені перевіряючим під розписку о 16:15 год. 29.05.2019 (т. 1 а.с. 146). Під час отримання копій документів спеціалісти Управління Тагільцева Т.І., Климко О .М . та Валявська Ю.Г. проводили звірку наявності всіх запитуваних документів, після чого усних чи письмових заперечень не надходило.
За результатами даної перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №018 від 29.05.2019 (надалі - Акт перевірки).
30.05.2019 спеціалістами Управління, які проводили перевірку, винесено Припис № 016 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (т. 2 а.с. 39-41).
Рішенням начальника Управління від 30.05.2019 №015 на підставі п. 6 ч. 1 ст. 18 та п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення", ч. 9 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" до КП "Джерело" застосовано адміністративно-господарські санкції за порушення державної дисципліни цін у вигляді штрафу в сумі 3400,00 грн (т. 2 а.с. 42-43) з формулюванням мотиву, відповідно до якого у період з 28.05.2019 по 29.05.2019 працівниками підприємства створювались перешкоди у проведенні позапланової перевірки з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Як зазначено в мотивувальній частині рішення, на усні та письмові вимоги посадових осіб Головного управління суб'єктом господарювання було надано лише частину запитуваних даних в останній день перевірки, що унеможливило опрацювання цієї інформації в повному обсязі.
Позивач вважаючи, що рішення Управління від 30.05.2019 №015 є незаконним, оскільки мотиви покладені в його основу не відповідають фактичним обставинам, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір по суті, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (надалі - Закон № 877-V).
Статтею 8 Закону № 877-V визначено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Вказаним правам Управління, як це визначено в статті 11 Закону № 877-V, кореспондує обов'язок суб'єкта господарювання під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Наведеними статтями Закону не передбачено строків та порядку надання перевіряючим запитуваної інформації, зокрема у формі засвідчених копій документів.
Тож очевидним є висновок про те, що такі документи та пояснення мають бути надані в межах строків проведення перевірки та до моменту її завершення.
Як зазначено в акті перевірки, спеціалісти, які проводили перевірку, прибули до підприємства 28.05.2019 о 9:10 год.
В ході перевірки перевіряючими було зроблено ряд письмових запитів з проханням надати інформацію та копії близько ста найменувань документів до 12:00 год. На дані запити підприємством було надано для ознайомлення та опрацювання оригінали запитуваних документів. В той же час в межах технічних можливостей підприємства, враховуючий значний обсяг документів, здійснювалось їх копіювання, засвідчення та складання їх по опису.
З огляду на встановлений судовим розглядом факт надання до перевірки оригіналів документів, безвідносно до обставин виготовлення їх копій, суд приходить до переконання, що перевіряючі не були обмежені в доступі до перевірки. Спеціалісти Управління також не були обмеженні в отриманні оригіналів документів і в період відсутності електропостачання з 14:00 год до 16:30 год. 28.05.2019.
Колективним договором по КП "Джерело", зокрема пунктом 3 Розділу ІІІ, та правилами внутрішнього трудового розпорядку передбачено, що робочий день підприємства закінчується о 17:00 год (т. 1 а.с. 181-195).
Відповідно ж до ч. 3 ст. 4 Закону № 877-V планові та позапланові заходи здійснюються у робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Отже, відповідно до даної норми, дії працівників підприємства, які припинили власну роботу після 17:00 год, не можуть розцінюватися як перешкоджання у проведенні перевірки.
Вказані обставини підтверджуються відеозаписами фіксування ходу перевірки, огляд яких здійснювався судом за участю представників сторін.
При цьому пояснення свідків суд до уваги не приймає з огляду на їх суб'єктивізм, оскільки під час надання суду свідчень свідки з обох сторін спромоглися лише висловити свою думку з приводу обставин допуску чи недопуску перевіряючих до перевірки, тоді як об'єктивні докази у даній справі ґрунтуються переважно на даних відеозаписів.
Враховуючи те, що при проведенні позапланової перевірки підприємством надавались оригінали документів, доказів протилежного відповідачем до суду не надано, суд приходить до висновку про те, що КП "Джерело" під час проведення заходу державного нагляду діяло з дотриманням норм чинного законодавства, перешкод для проведення перевірки не створювало, а тому підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін та накладення на підприємство штрафу в даному випадку відсутні.
У зв'язку з цим рішення Управління від 30.05.2019 №015 суд визнає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тож сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 1921,00 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
При цьому клопотання адвоката Волкова Д.В. про стягнення судових витрат за надані юридичні послуги від 28.11.2019 (т. 2 а.с. 109) задоволенню не підлягає у зв'язку з відсутністю будь-яких доказів з приводу фактично понесених позивачем витрат на оплату правничої допомоги у даній справі.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (пров. Пролетарський, 1/2, смт. Нові Санжари, Новосанжарський район, Полтавська область, 39300, код ЄДРПОУ 40842653) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслжуби в Полтавській області від 30.05.2019 №015 "Про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін".
Стягнути на користь Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (пров. Пролетарський, 1/2, смт. Нові Санжари, Новосанжарський район, Полтавська область, 39300, код ЄДРПОУ 40842653) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) частину судових витрат, що пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення складений 03.12.2019.
Суддя Є.Б. Супрун