Постанова від 06.12.2019 по справі 756/12058/19

Справа № 756/12058/19

Провадження № 3/761/9408/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2019 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Трубніков Андрій Володимирович, за участю прокурора Спусканюка Р.Ю., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, складені Управлінням захисту економіки у місті Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженя м.Ніжин, Чернігівської обл., українця, громадянина України, зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 , працюючого завідувачем начальником відділу автотранспортного забезпечення Управління технологічного забезпечення виготовлення передач ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України», не є особою, звільненою від сплати судового збору , -

за ч.2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу автотранспортного забезпечення Управління технологічного забезпечення виготовлення передач ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 2 статті 52 даного Закону, 26.02.2019 р. несвоєчасно, з пропущенням десятиденного строку, повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції, шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через власний персональний електронний кабінет, про суттєві зміни у майновому стані щодо придбання (набуття у власність) 17.01.2019 автомобіля Skoda Superb 2010 року випуску вартістю 145 000 (сто сорок п'ять тисяч) гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 172-6 КУпАП

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав, вказавши на те, що він вперше, з жовтня 2018 року працює на посаді, де має подавати декларацію через сайт НАЗК. При цьому, при прийомі на роботу йому було роз'яснено обов'язок щорічно подавати декларацію за минулий рік. Про те, що необхідно на сайт НАЗК подавати декларацію про форму змін у майновому стані він дізнався тільки у лютому 2019 року, та одразу ж подав таку форму про придбання у січні 2019 року автомобіля. При цьому, умислу на уникнення від декларування придбаного автомобіля він не мав, суттєвих змін у його майновому стані не відбулось, оскільки він придбав такий автомобіль за власні кошти та у законний спосіб.

Суд, заслухавши ОСОБА_1 , думку прокурора щодо наявності підстав для визнання особи винною та закриття провадження за строками, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Встановлено, що Так, відповідно до Наказу ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України» від 23.10.2018 №324-к/тр ОСОБА_1 з 24.10.2018 призначено на посаду начальника відділу автотранспортного забезпечення.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону Україні «Про запобігання корупції» посадові особи юридичної особи публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

У відповідності до статті 1 вказаного Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частині першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацій: відповідно до цього Закону.

Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, орган) державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або орган) місцевого самоврядування. Згідно з статями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та і порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.

Відповідно до статуту ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України», підприємство засноване на державній власності та належить до управління Міністерства інформаційної політики України (далі Уповноважений орган управління). Підприємство створюється на базі державної телерадіокомпанії «Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення і підпорядковується Уповноваженому органові управління.

Згідно інформації із Єдиного державного реєстру юридичних фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України» є Міністерство інформаційної політики України.

Відповідно до пункту 3 «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року № 3, із змінами, внесеними згідно з рішеннями Національного агентства з питань запобігання корупції 30.09.2016 № 57, від 13.01.2017 № 24, від 22.02.2017 № 59, у редакції рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.02.2019 № 368 "посадовими особами юридичних осіб публічного права" слід розу працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповіді працівника.

Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за ц операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємства) установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Працівники підприємств, установ, організацій, які виконують професійні, виробничі або технічні функції, визнаються посадовими особами лише за умови, що разом із цими функціями вони виконують організаційно-розпорядчі адміністративно-господарські обов'язки.

Відповідно до посадової інструкції начальника відділу автотранспортного забезпечення управління технологічного забезпечення виготовлення перед ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України» основними завдання начальника відділу є організація роботи та керівництво відділом підприємства, вжиття заходів щодо удосконалення і підвищення ефективності діяльно працівників відділу; здійснення розподілу обов'язків між працівниками відділу, враховуючи їх професійну підготовку, ділові та особисті якості; тощо...

Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу автотранспортного забезпечення Управління технологічного забезпечення виготовлення передач ДП «Мультимедійна платформа іномовлення Україні яке є юридичною особою публічного права, будучи його посадовою особо оскільки наділений організаційно-розпорядчими функціями (обов'язками), суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобіганя корупції», суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Частиною 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції визначено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січ відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державне реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави а місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцево самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування письмо повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майнової стані відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про запобігай корупції» шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електрон повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.

Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подасть окреме повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування.

Отже ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, суб'єкте відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупціє] зобов'язаний у разі суттєвої зміни у майновому стані, а саме отримання доході придбання (набуття у власність) майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного рок; десятиденний строк письмово повідомити про це Національне агентство з пил запобігання корупції шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через власний персональний електронний кабінет.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2019 рік, з 01 січня 2019 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осі сумі 1921 гривень.

Встановлено, що 17.01.2019 ОСОБА_1 на підставі договору купівлі- продажу транспортного засобу №4623/19/001747 придбано автомобіль Skoda Superb, 2010 року випуску вартістю 145 000 (сто сорок п'ять тисяч) гривень Згідно умов договору (п.2.2) покупець набуває право власності та транспортний засіб з моменту підписання сторонами даного договору купівлі-продажу.

Виходячи з положень статей 328, 334 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема правочинів. Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна (речі), якщо інше не встановлено договором або законом.

Законодавство не передбачає вимоги щодо державної реєстрації саме договору купівлі-продажу автомобіля або права власності на такий засіб, однак покладає на власника транспортного засобу обов'язок зареєструвати належні транспортні засоби протягом 10 діб, зокрема, після придбання.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексних заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів, складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачі реєстраційних документів та номерних знаків. Згідно з частиною 9 статті зазначеного Закону, власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів а виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

17.01.2019 ОСОБА_1 , як власник автомобіля Skoda Superb, 2010 року випуску, зареєстрував його у територіальному сервісному центрі №80 Регіонального сервісного центру МВС України у м. Києві.

Таким чином, вартість придбаного (набутого у власність) ОСОБА_1 17.01.2019 майна, автомобіля Skoda Superb, 2010 року випуску склала - 145 0 (сто сорок п'ять тисяч) гривень, що еквівалентно 75, 48152 прожитковим мінімумам на одну особу, в розрахунку на місяць для працездатних осіб встановлених на 1 січня 2019 року, та, відповідно частини 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», у суб'єкта декларування ОСОБА_1 , починаючи з 17.01.2019 виник обов'язок у десятиденний строк з моменту придбання такого майна подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані шляхом заповнення відповідної форми змін в особистому кабінеті користувача на веб-ресурсі НАЗК. Кінцевою датою подання такого повідомлення, порушення вимог частини 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», у даному випадку, є 27 січня 2019 року.

Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного Кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися рокам, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Тобто упродовж періоду часу з 00:00 годин 18.01.2019 по 23:59 гс 27.01.2019 у суб'єкта декларування ОСОБА_1 виник обов'язок повідомити Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані.

Проте відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 повідомив НАЗК про суттєву зміну у майновому стані суб'єкта декларування щодо придбання (набуття у власність) 17.01.2019 автомобіля Skoda Superb, 2010 року випуску вартістю - 145 000 (сто сорок п'ять тисяч) гривень лише 26.02.2019 року. а отже не своєчасно.

Факт ознайомлення ОСОБА_1 з вимогами фінансового контролю Закону України «Про запобігання корупції» та правилами користування електронним цифровим підписом, підтверджено поданням останнім 15.10.2018 та 23.10.2018 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування як кандидата на посаду та 26.02.2019 року щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення, встановленого даним Законом порядку, 26.02.2019 несвоєчасно, з пропущенням десятиденного строку, повідомив Національне агентство з питань запобігань корупції шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через власний персональний електронний кабінет про суттєві зміни у майновому стані щодо придбання (набуття у власність) 17.01.2019 автомобіля Skoda Superb, 2010 року випуску вартістю 145 000 (сто сорок п'ять тисяч) гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 2 статті 1726 КУпАП.

У той же час суд вважає твердження, зазначені у протоколі про те, що фактичним моментом виявлення правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, а саме 03.09.2019 р. такими що не відповідають вимогам закону, виходячи з наступного.

Як встановлено судом за матеріалами, долученими до протоколів, моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, вчиненого ОСОБА_1 , слід вважати у даному випадку 25.04.2019 р., а саме направлення запиту від Департаменту захисту економіки НПУ до ДУ «Мультимедійна платформа іномовлення України» щодо надання копій документів відносно ОСОБА_1 про призначення останнього на посаду та інших матеріалів особової справи, оскільки збирання доказів, а в даному випадку отримання відомостей про те, що ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, відомостей щодо його ознайомленням із положення ЗУ «Про запобігання корупції» тощо, з метою підтвердження чи спростування вже встановлених обставин, може здійснюватись виключно у випадку виявлення у діях особи ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

При цьому слід зауважити, що інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення за ч.2 ст. 172-6 КУпАП, у даному випадку не є триваючим, сама подія адміністративного правопорушення у даному випадку є разовою і строк для накладення адміністративного стягнення має обраховуватись з дня його виявлення, як це передбачено ч.3 ст.38 КУпАП.

Відповідно до ч.3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців з дня виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Згідно до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

У зв'язку із зазначеним суд приходить до висновку, що оскільки з дня виявлення адміністративного корупційного правопорушення, а саме з 25.04.2019 року, минуло понад три місяці, то відповідно до ч.3 ст. 38 КупАП адміністративне стягнення на особу, яка притягується до відповідальності не може бути накладено, а провадження у справі у відповідності до ст.247 п.7 КУпАП підлягає закриттю.

Судовий збір, у зв'язку із закриттям провадження у справі, з винної особи стягненню не підлягає

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 40-1, ч.2 ст.172-6, 221, 247, 279-280, 283-285 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, Законому України «Про запобігання корупції», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-6 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням на час розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м.Києва протягом 10 днів дня винесення постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.В.Трубніков