Справа № 152/899/13-к
1-в/152/54/19
іменем України
09 грудня 2019 року м. Шаргород
Справа №152/899/13-к
Провадження №1-в/152/54/19
Шаргородський районний суд
Вінницької області
в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора Жмеринської
місцевої прокуратури - ОСОБА_3 ,
представника Шаргородського
ВП Жмеринського ВП
ГУНП у Вінницькій області - ОСОБА_4 ,
засудженого - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали за поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Клекотина, фактичне місце проживання - АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, одруженого, не працюючого, не військовозобов'язаного, з середньою спеціальною освітою, раніше судимого 29.07.2008 року Шаргородським районним судом Вінницької області за ч.3 ст.185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк на три роки з випробуванням та іспитовим строком на один рік на підставі ст.104 КК України; 07.10.2009 року Немирівським районним судом Вінницької області за ч.3 ст.185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк на три роки шість місяців; 23.05.2013 року Шаргородським районним судом Вінницької області за ч.3 ст.185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк чотири роки два місяці; звільненого по відбуттю строку покарання 25.09.2017 року з Вінницької ВК (№86),
встановив:
28.11.2019 року начальник Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_6 звернувся до Шаргородського районного суду із поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_5 , в якому просить встановити останньому адміннагляд терміном на один рік з обмеженнями, передбаченими ст.10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» щодо права виходу з будинку, виїзду за межі району без дозволу керівництва Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області, а також щодо зобов'язання з'являтися для реєстрації в Шаргородському ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області.
Подання мотивує тим, що ОСОБА_5 був засуджений до покарання у виді позбавлення волі за вчинення умисних тяжких злочинів, після звільнення від відбування покарання систематично порушує громадський порядок, не реагує на попередження працівників поліції.
Згідно з постановою Шаргородського районного суду від 28.02.2018 року ОСОБА_5 було встановлено адміннагляд до 28.02.2019 року, який не продовжувався у зв'язку з лікуванням останнього.
В подальшому ОСОБА_5 на шлях виправлення не став, не працевлаштувався, вживає спиртні напої, порушує громадський порядок, за що притягувався до адміністративної відповідальності.
Представник Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав подання начальника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області, посилаючись на ті самі обставини.
Прокурор Жмеринської місцевої прокуратури ОСОБА_3 в судовому засіданні подання про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_5 підтримав частково, просить його задовольнити частково щодо встановлення обмежень.
В судовому засіданні ОСОБА_5 заперечував відносно встановлення щодо нього адміністративного нагляду.
Вислухавши представника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 , засудженого ОСОБА_5 , думку прокурора ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання начальника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області про встановлення адміністративного нагляду за ОСОБА_5 підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності та був засуджений до позбавлення волі за вчинення умисних тяжких злочинів, а саме: 07.10.2009 року Немирівським районним судом Вінницької області за ч.3 ст.185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк три роки шість місяців; 23.05.2013 року Шаргородським районним судом Вінницької області за ч.3 ст.185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк чотири роки два місяці (а.с.4-13, 14-15).
ОСОБА_5 звільнений 25.09.2017 року із Вінницької ВК (№86) по відбуттю покарання (а.с.3).
Після звільнення від відбування покарання з місць позбавлення волі ОСОБА_5 направився на постійне місце проживання у с. Клекотина Шаргородського району Вінницької області.
16.04.2019 року та 18.07.2019 року ОСОБА_5 притягувався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку і вчинення домашнього насильства.
Відповідно до постанови Шаргородського районного суду від 16.04.2019 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, ОСОБА_5 призначено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 119 гривень (а.с.24-25), а згідно з постановою Шаргородського районного суду від 18.07.2019 року, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП - адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170 гривень (а.с.27-28).
Крім того, ОСОБА_5 попереджався Шаргородським ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області про можливість встановлення щодо нього адміннагляду (а.с.26, 29).
06.09.2019 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення іншого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.30-32) та попереджено Шаргородським ВП про можливість встановлення адміністративного нагляду (а.с.33).
Відповідно до постанови Шаргородського районного суду Вінницької області від 28.02.2018 року ОСОБА_5 встановлювався адміннагляд терміном на один рік (а.с.34-37).
Згідно зі ст.2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до пункту «в», ст.3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: … засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадських порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Статтею другою Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка, відповідно до вимог ч.1 ст.9 Конституції України, ратифікована Законом від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 Конвенції» і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожна людина, яка законно перебуває на території будь-якої держави, в межах цієї території має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання... Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які запроваджуються згідно з законом і необхідні в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою підтримання громадського порядку, запобігання злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.
Оскільки ОСОБА_5 , незважаючи на попередження органів Національної поліції, вчиняє адміністративні правопорушення, притягувався до адміністративної відповідальності Шаргородським районним судом за ст.ст.173, 173-2 КпАП України (а.с.24-25, 27-28), вчиняє інші адміністративні правопорушення, то суд вважає, що йому слід встановити адміністративний нагляд, терміном на один рік.
При цьому, суд вважає, що подання начальника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області про встановлення адміністративного нагляду за ОСОБА_5 підлягає частковому задоволенню при призначенні обмежень, передбачених ст.10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», зокрема, в частині заборони виходити з домоволодіння, в якому проживає, в частині заборони виїзду за межі району та в частині проходження реєстрації в органах Національної поліції.
Керуючись ст.ст.3, 4, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
постановив:
Подання начальника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області про встановлення адміністративного нагляду за ОСОБА_5 - задовольнити частково.
Встановити за ОСОБА_5 адміністративний нагляд терміном на один рік.
Встановити ОСОБА_5 такі обмеження:
1. Заборонити виходити з будинковолодіння, де він фактично проживає: в АДРЕСА_1 , з 00 годин до 05 години, щоденно, за винятком днів та годин роботи;
2. Проходити реєстрацію в Шаргородському ВП Жмеринського ВП ГУНП України у Вінницькій області один раз на місяць.
В решті подання - відмовити.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення ОСОБА_5 постанови про встановлення адміністративного нагляду.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного суду через Шаргородський районний суд протягом 15 діб з моменту її проголошення.
Суддя: