Рішення від 10.12.2019 по справі 128/1760/19

2/130/837/2019

128/1760/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2019 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Заярного А.М.,

за участі секретаря Буга Р.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення передплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просива стягнути з відповідача кошти в сумі 40497,42 грн., як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді тимчасової державної допомоги на користь позивача.

Стислий виклад позиції позивача.

Позивач зазначив, що 28.01.2014 до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернувся ОСОБА_2 , житель АДРЕСА_1 , за призначенням тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, оскільки він не отримував аліменти від матері своєї дитини ОСОБА_1 , відповідно до рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 20.12.2012.

На підставі поданих документів, передбачених п.6 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, для призначення тимчасової державної допомоги ОСОБА_2 повторно подав до управління заяви про призначення тимчасової державної допомоги, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги, на підставі яких йому призначалась зазначена допомога. За період з 01 січня 2014 року до 30 червня 2019 року перебування ОСОБА_2 в управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації на обліку, як одержувача тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, він отримав допомогу в розмірі 40497,42 грн., які підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету в судовому порядку.

Посилаючись на викладене представник позивача просив стягнути вищевказану суму з ОСОБА_1

Заперечення відповідача.

Відзив на позов відповідач не подавав.

Історія справи.

05.07.2019 представник позивача звернувся з вищевказаним позовом до Вінницького районного суду Вінницької області.

Ухвалою судді Вінницького районного суду Вінницької області вищевказана цивільна справа передана на розгляд Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області на підставі ч.3 ст.31 ЦПК України.

Процесуальні дії, заяви та клопотання.

03.10.2019 ухвалою судді позовна заява прийнята до розгляду. Визначено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Одночасно роз'яснено учасникам справи їх право на звернення до суду із клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подачі до суду відзиву на позовну заяву. Роз'яснено відповідачу, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Встановлено сторонам 5-денний строк з дня вручення цієї ухвали для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

На підставі ст. 136 ЦПК України позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Як вбачається з поштового повідомлення, яке повернулось на адресу суду представник позивача отримав ухвалу 09.10.2019 (а.с.89).

Відповідно до повідомлення виконавчого комітету Браїліввської селищної ради, відповідач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 86).

Відповідачу ОСОБА_1 було надіслано ухвалу про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та копіями доданих документів за її зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання. На адресу повернувся конверт із відміткою «за даною адресою не проживає», що підтверджується поштовим повідомленням наявним в матеріалах справи (а.с.89).

При повторному направленні ухвали про відкриття провадження разом з доданими документами за адресою, вказаною в позовній заяві відповідач ОСОБА_1 отримала її 20.10.2019, що підтверджується поштовим повідомленням, яке повернулось на адресу суду (а.с.137).

Згідно з положеннями частини сьомої та восьмої статті 128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, відповідач ОСОБА_1 вважається належним чином повідомленою про розгляд справи судом.

З огляду на вищезазначене суд, на підставі частини п'ятої статті 279 ЦПК України розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до положень частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, посилання на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Судом установлено, що відповідно до копії виконавчого листа Вінницького районного суду Вінницької області від 20.12.2012 року (справа № 203/6171/2012) вирішено стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі однієї чверті частини від всіх видів її доходів до повноліття дочки (а.с.96).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_3 .. ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.97).

Згідно матеріалів справи ОСОБА_2 28.01.2014, 31.07.2014, 23.01.2015, 12.08.2015, 02.02.2015, 12.09.2016, 13.06.2017, 11.01.2018, 18.07.2018 та 18.01.2019 звертався до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявами про призначення соціальної допомоги, оскільки не отримував аліментів від ОСОБА_1 на утримання доньки у визначені періоди, які вона зобов'язана була за рішенням суду сплачувати на утримання неповнолітньої дитини, до заяви ОСОБА_2 додав усі необхідні документи (а.с. 98-133).

Як вбачається з довідки про виплату тимчасової допомоги, ОСОБА_2 на одну дитину з січня 2014 року до червня 2019 року від Управління праці і соціального захисту населення Вінницької райдержадміністрації отримав 40497,42 грн. (а.с.134-135).

Мотив та оцінка кожного аргументна, наведеного учасниками справи, щодо наявності підстав чи відсутності підстав для задоволення позову. Чи були і ким порушені права, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду. Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.

Правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем врегульовані нормами Сімейного кодексу України, а також Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189(далі Порядок).

Згідно п.2 Порядку тимчасова державна допомога дітям виплачується у випадках невиконання рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.

Пунктом 12 Порядку передбачено, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків і виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.

Згідно ч. 10 ст. 181 Сімейного кодексу України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України в судовому порядку.

Відповідно до вимог ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язанні утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Цей обов'язок є особистим, індивідуальним, він не залежить від віку батьків, стану здоров'я.

Держава має субсидіарний, додатковий обов'язок щодо матеріального забезпечення дітей. Одним із способів є призначення тимчасової матеріальної допомоги тим дітям, мати або батько яких розшукуються або ухиляються від сплати аліментів або не мають можливості утримувати дитину.

Разом з тим, підстави для звільнення батьків від обов'язку утримувати дитину визначені лише в ст. 188 СК України. Таких підстав у даній справі не встановлено.

Згідно зі статтею 12, частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Зважаючи на встановлені судом обставини та перевірені зібраними у справі доказами, суд дійшов висновку, що позивачем доведено обставини викладені у позовній заяві, вони ґрунтуються на нормах діючого законодавства, відповідач у добровільному порядку суму виплаченої тимчасової допомоги не повернув державі, отож такі суми підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку.

Судом достовірно встановлено, що відповідач ОСОБА_1 не сплачувала аліменти, визначені відповідно до рішення суду і фактично аліменти ОСОБА_2 отримував за рахунок коштів держави, що передбачено Порядком призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. № 189, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача ОСОБА_1 коштів, як таких, що виплачені з державного бюджету у виді тимчасової державної допомоги, є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та ту обставину, що, відповідно до ухвали суду від 03.10.2019 (а.с.87) судом відстрочено сплату судового збору у даній справі до ухвалення рішення, тому в порядку ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 гривень стягнути з відповідача в дохід держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 180,181 СК України 3-13, 19, 76-81, 89, 259, 263-265, 274 ЦПК України, Суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 кошти в сумі 40497 (сорок тисяч чотириста дев'яносто сім) грн.42 коп., як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді тимчасової державної допомоги на користь управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (на рахунок: 35411095016956, МФО 802015, код 03191928, в призначенні платежу вказати: повернення сплаченої тимчасової допомоги за минулі роки, прізвище, ім'я, по батькові, адресу, КПКВК 0813046, КЕКВ 2730).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави суму судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03191928, рах. № НОМЕР_2 , МФО 802015, місцезнаходження: 21032, м. Вінниця, вул. Грибоєдова, 10 а); ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП відсутній, місце проживання: АДРЕСА_1 , зареєстрована: АДРЕСА_2 ).

Суддя: А.М. Заярний