ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
09 грудня 2019 року м. Київ № 640/18984/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Новик В.М., розглядаючи у підготовчому засіданні адміністративну справу
Товариства з обмеженою відповідальністю «Міськбуд Інжиніринг»
до Головного управління ДПС у м. Києві Головного управління ДФС у м. Києві
про скасування податкового повідомлення-рішення
за участю представників:
від позивача - Коваля А.Б., Гунько М.І.,
від відповідачів (ГУ ДФС) - Рибак А.Ю.,
від відповідача (ГУ ДПС) - Марусечко А.М.,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Міськбуд Інжиніринг» (код ЄДРПОУ 39486576) з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 18.07.2019 №0599961206.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.10.2019 відкрито провадження у справі №640/18984/19 за вказаним позовом та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Одночасно, ч. 13 цієї ж статті КАС України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу.
Зокрема, ч. 3 ст. 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VІ (у редакції чинній станом на день звернення позивача із цим позовом) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VІ, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VIII передбачено, що з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 1921,00 гривні.
Судом встановлено, що позивачем в адміністративному позові заявлено позовну вимогу майнового характеру - про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, яким ТОВ «Міськбуд Інжиніринг» визначено до сплати грошове зобов'язання на суму 8 539 063,75 грн. Таким чином, відповідно до вищенаведених норм Законів №3674-VІ і №2629-VIII сума судового збору, яку мав сплатити позивач при зверненні до адміністративного суду із цим позовом становить 19 210 грн.
Після відкриття провадження в даній адміністративній справі, дослідивши зміст додатків до позовної заяви, судом було встановлено, що позивачем на підтвердження обставини сплати ним судового збору, у встановленому законом порядку та розмірі, за подання цього позову до адміністративного суду було надано суду лише платіжне доручення від 04.10.2019 за №698 на суму 1 921 грн. Таким чином, на даний час сума недоплати судового збору за поданим ТОВ «Міськбуд Інжиніринг» адміністративним позовом складає 17 289 грн.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ч. 3 ст. 161 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: оригіналу платіжного документу про сплату судового збору за розгляд Окружним адміністративним судом м. Києва позовної заяви ТОВ «Міськбуд Інжиніринг» у розмірі 17 289 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, ч. 13 ст. 171, ст. 243, 248 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва
1. Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Міськбуд Інжиніринг» без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок